Prokuratorskie dowody dla inspektorów
REKLAMA
– Zmiana doprowadzi do częstszej obecności kontrolerów skarbowych u dużych podatników – przyznał wiceminister Paweł Banaś. Zapewnił jednocześnie, że nowelizacja nie ograniczy praw, z których korzystają duzi podatnicy.
Rząd proponuje także wprowadzenie do ustawy o kontroli skarbowej przepisu, który umożliwi inspektorom kontroli skarbowej prowadzenie czynności poza obszarem działania urzędu.
Istotna zmiana dotyczy Ordynacji podatkowej. Zgodnie z zamierzeniami rządu do ustawy ma powrócić art. 181 w brzmieniu sprzed ostatniej, ubiegłorocznej nowelizacji. Wprowadzona wtedy zmiana ograniczyła prawo organów skarbowych do korzystania z dowodów zebranych np. przez policję czy prokuraturę jedynie do dowodów z postępowań prawomocnie zakończonych. Chodzi o dowody z przeszukań pomieszczeń (np. fikcyjnych faktur znalezionych przez policję), ekspertyz, przesłuchań świadków.
– W praktyce odcięło to organy skarbowe od dowodów zebranych w postępowaniach karnych, zwłaszcza tych najtrudniejszych, które trwają po kilka lat – tłumaczył wiceminister Paweł Banaś. Jego zdaniem efekty ubiegłorocznej nowelizacji są zatrważające. Do końca ubiegłego roku inspektorzy zasygnalizowali, że utrudnienia wystąpiły w ponad 300 postępowaniach, w których chodzi o uszczuplenia podatkowe na ponad 700 mln złotych. Prawie jedna trzecia z nich dotyczy tzw. mafii paliwowej, pozostałe oszustwa związane są z wyrobami spirytusowymi, fikcyjnymi transakcjami, ukrywaniem dochodów.
Teraz projektem zmian w Ordynacji podatkowej oraz ustawie o kontroli skarbowej zajmie się sejmowa Komisja Finansów Publicznych.
Marcin Musiał
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat