reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Już tylko dwa dni na rozliczenie ryczałtu

Już tylko dwa dni na rozliczenie ryczałtu

Jutro jest ostatni dzień na rozliczenie z fiskusem podatników, którzy opodatkowani byli w 2005 roku ryczałtem ewidencjonowanym. Aby nie mieć kłopotów z urzędem skarbowym, należy terminowo złożyć zeznanie roczne PIT-28.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą opłacać osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie usług i czynności określonych przez przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Z opodatkowania w tej formie mogą również korzystać osoby uzyskujące przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, które nie są rozliczane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zeznanie roczne PIT-28 z tych tytułów muszą złożyć np. osoby pracujące na etacie i jednocześnie wynajmujące mieszkania. Takie osoby będą musiały się rozliczyć do końca kwietnia 2006 roku (w tym roku do 2 maja), także z dochodów uzyskanych na etacie, wypełniając zeznanie PIT-37.

Złożenie zeznania

Obowiązek złożenia zeznania określa ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.). Podatnicy są zobowiązani złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu (PIT-28), wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku. Oprócz tego w przypadkach otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne, zwrotu uprzednio odliczonych darowizn i zwrotu wpłaty dokonanej na rzecz organizacji pożytku publicznego podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć do przychodu lub należnego ryczałtu za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, kwoty uprzednio odliczone.

Trzeba dołączyć załączniki

Złożenie zeznania PIT-28 to jednak nie wszystko. Do zeznania powinny być dołączone odpowiednie załączniki. Formularz PIT-28/A stanowi informację o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko oraz z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Składają go zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby uzyskujące przychody z najmu i dzierżawy poza działalnością gospodarczą. Osoby uzyskujące przychody z najmu poza działalnością gospodarczą nie podają, wypełniając załącznik PIT-28/A, numeru REGON oraz miejsca prowadzenia działalności.
Drugim załącznikiem jest PIT-28/B, czyli informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych. Trzeba pamiętać, że w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę osób fizycznych, np. spółkę cywilną, podatnikiem w podatku dochodowym (ryczałcie) nie jest spółka, ale poszczególni jej wspólnicy.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT129.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama