REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Już tylko dwa dni na rozliczenie ryczałtu

REKLAMA

Jutro jest ostatni dzień na rozliczenie z fiskusem podatników, którzy opodatkowani byli w 2005 roku ryczałtem ewidencjonowanym. Aby nie mieć kłopotów z urzędem skarbowym, należy terminowo złożyć zeznanie roczne PIT-28.
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych mogą opłacać osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie usług i czynności określonych przez przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Z opodatkowania w tej formie mogą również korzystać osoby uzyskujące przychody z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, które nie są rozliczane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zeznanie roczne PIT-28 z tych tytułów muszą złożyć np. osoby pracujące na etacie i jednocześnie wynajmujące mieszkania. Takie osoby będą musiały się rozliczyć do końca kwietnia 2006 roku (w tym roku do 2 maja), także z dochodów uzyskanych na etacie, wypełniając zeznanie PIT-37.

Złożenie zeznania

Obowiązek złożenia zeznania określa ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930 z późn. zm.). Podatnicy są zobowiązani złożyć w urzędzie skarbowym zeznanie według ustalonego wzoru o wysokości uzyskanego przychodu (PIT-28), wysokości dokonanych odliczeń i należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w terminie do dnia 31 stycznia następnego roku. Oprócz tego w przypadkach otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych składek na ubezpieczenie zdrowotne, zwrotu uprzednio odliczonych darowizn i zwrotu wpłaty dokonanej na rzecz organizacji pożytku publicznego podatnik jest obowiązany wykazać i doliczyć do przychodu lub należnego ryczałtu za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, kwoty uprzednio odliczone.

Trzeba dołączyć załączniki

Złożenie zeznania PIT-28 to jednak nie wszystko. Do zeznania powinny być dołączone odpowiednie załączniki. Formularz PIT-28/A stanowi informację o przychodach podatnika z działalności prowadzonej na własne nazwisko oraz z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Składają go zarówno osoby prowadzące działalność gospodarczą, jak i osoby uzyskujące przychody z najmu i dzierżawy poza działalnością gospodarczą. Osoby uzyskujące przychody z najmu poza działalnością gospodarczą nie podają, wypełniając załącznik PIT-28/A, numeru REGON oraz miejsca prowadzenia działalności.
Drugim załącznikiem jest PIT-28/B, czyli informacja o przychodach podatnika z działalności prowadzonej w formie spółki (spółek) osób fizycznych. Trzeba pamiętać, że w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przez spółkę osób fizycznych, np. spółkę cywilną, podatnikiem w podatku dochodowym (ryczałcie) nie jest spółka, ale poszczególni jej wspólnicy.
W załączniku tym podaje się dane spółki i wspólnika oraz przychody opodatkowane według poszczególnych stawek z wyszczególnieniem przychodów przypadających na podatnika.

Odliczenia od przychodu

Mimo że podatek płacony jest od przychodów (czyli kwot, od których nie odliczono kosztów uzyskania), w niektórych sytuacjach możliwe jest odliczenie pewnych wydatków od przychodu lub od obliczonego ryczałtu. Podatnik uzyskujący przychody z działalności gospodarczej, jak i z najmu (dzierżawy) poza działalnością gospodarczą, opłacający ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, może odliczyć od przychodów stratę.
Trzeba pamiętać, że o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty. Odliczeniu podlegają też wydatki, które mogą od dochodu odliczyć podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych. Dotyczy to składek ZUS, darowizn, ulgi na internet, ulgi rehabilitacyjnej, ulgi odsetkowej. Warunkiem tego odliczenia jest, aby wydatki nie zostały odliczone od dochodu lub nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym.
Jeżeli podatnik uzyskuje przychody opodatkowane różnymi stawkami i dokonuje odliczeń od przychodów, to dokonuje ich od każdego rodzaju przychodu w takim stosunku, w jakim w roku podatkowym pozostają poszczególne przychody opodatkowane różnymi stawkami w ogólnej kwocie przychodów.

WARTO WIEDZIEĆ
Przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. Gdy nie jest to określone, przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe.
Zasada ta ma również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody z najmu poza działalnością gospodarczą – chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z nich.
Druki składane przez ryczałtowca
• PIT-28 – zeznanie roczne.
• PIT-28/A – załącznik do zeznania rocznego o przychodzie z własnej działalności.
• PIT-28/B – załącznik do zeznania o przychodzie uzyskanym ze spółki.

Bogdan Świąder


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ubezpieczenie dla firmy – czy to mi się opłaci? Spokój za 1 promil wartości majątku

Co trzeba wiedzieć o ubezpieczeniu biznesu i firmy. Ile to kosztuje, co można ubezpieczyć? I najważniejsze: czy ubezpieczenie się opłaci?

Opodatkowanie wyrównawcze od 2025 roku. Trzy nowe podatki dla biznesu. Konsultacje trwają do 24 maja 2024 r.

W Ministerstwie Finansów trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Ustawa ta ma wprowadzić w Polsce od 2025 roku system globalnego podatku minimalnego oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego:  globalny podatek wyrównawczy, krajowy podatek wyrównawczy oraz podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków. Konsultacje publiczne tego projektu zakończą się 24 maja 2024 r. Do tego dnia można przesyłać do MF swoje uwagi i opinie.

Fundacja rodzinna - opodatkowanie i oskładkowanie świadczeń dla beneficjentów

Fundacja rodzinna jako instytucja prawna będzie 22 maja 2024 r. obchodzić swoje pierwsze urodziny. Zgodnie z ustawowymi celami ma służyć do zarządzania i kumulowania majątku w interesie beneficjentów oraz wypłacania im świadczeń. Jakie są zasady opodatkowania i oskładkowania świadczeń na rzecz beneficjentów fundacji rodzinnej?

Projekt: Kasowy PIT. Na czym polega

Ministerstwo Finansów przedstawiło pod koniec kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Ta nowelizacja ma wprowadzić od 1 stycznia 2025 roku przepisów określających zasady tzw. kasowego PIT. Ta forma rozliczeń polegać ma na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Ale nie każdy będzie mógł korzystać z kasowego PIT. Jedynie przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro. Aktualnie trwają konsultacje i opiniowanie tego projektu.

Składka zdrowotna 2025 r. Nowe zasady obliczania należności na rzecz ZUS-u. Kto ile zapłaci?

Od 2025 roku zmienią się zasady rozliczania składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Zapowiedzieli to minister zdrowia Izabela Leszczyna i minister finansów Andrzej Domański na konferencji prasowej w dniu 21 marca 2024 r. Wtedy podano też najważniejsze założenia tych zmian. Co ma się zmienić od przyszłego roku?

Czy klimatyzację można odliczyć od podatku? Przykłady dla ulgi rehabilitacyjnej i ulgi termomodernizacyjnej

Czy wydatki poniesione na wyposażenie domu w klimatyzację, czyli koszty jej zakupu i montażu, można uznać za wydatki, podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? A co w przypadku ulgi termomodernizacyjnej?

Kiedy można anulować fakturę?

Anulowanie faktury VAT powinno być traktowane w sposób wyjątkowy i wykorzystywane tylko w przypadku zaistnienia takiej konieczności. Kiedy więc można anulować fakturę i jak to zrobić zgodnie z obowiązującymi przepisami?

Jak przebiega finansowanie faktur?
Finansowanie faktur, zwane również faktoringiem, to istotny element strategii finansowej wielu przedsiębiorstw. Proces ten umożliwia bowiem firmom uzyskanie dostępu do środków pieniężnych, poprzez sprzedaż swoich nieuregulowanych faktur firmie faktoringowej. Choć działanie to może wydawać się skomplikowane, to faktoring jest w rzeczywistości bardzo prosty. Jak przebiega finansowanie faktur?
Wskaźnik ściągalności zaległych podatków rośnie, ale wciąż jest wiele do poprawy. Egzekucja należności innego rodzaju jest bardzo dużym problemem

W ubiegłym urzędy skarbowe wyegzekwowały ponad 40 proc. zaległości podatkowych. Budżet państwa odzyskał dzięki temu 6,6 mld zł – informuje dzisiaj "Dziennik Gazeta Prawna". Egzekucja należności innego rodzaju jest jednak bardzo dużym problemem.

Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

REKLAMA