Od dochodu zagranicznego przysługują polskie ulgi
REKLAMA
Możliwość rozliczania ulg i zwolnień przyznana polskim podatnikom nie jest uzależniona od źródła pochodzenia dochodu. Osoby uzyskujące dochody z zagranicy mogą korzystać z ulg i odliczeń, które określa ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). Trzeba pamiętać, że uzyskane dochody z tytułu pracy za granicą musimy wziąć pod uwagę przy rozliczeniu rocznym. Stosuje się wtedy metody unikania podwójnego opodatkowania, czyli metodę wyłączenia z progresją lub metodę proporcjonalnego odliczenia.
Niezależnie od metody unikania podwójnego opodatkowania, która będzie miała zastosowanie do opodatkowania naszych dochodów zagranicznych, możemy korzystać z ulg i odliczeń. Podstawą jest złożenie zeznania rocznego przez podatników, którzy deklarują swoje miejsce zamieszkania w Polsce (tzn. podatnicy posiadający nieograniczony obowiązek podatkowy). Możemy więc korzystać z ulgi rehabilitacyjnej, internetowej, odsetkowej, odliczać darowizny czy odliczać 1 proc. na działalność organizacji pożytku publicznego. Można też korzystać z nowych ulg (ale z tych rozliczymy się za rok), które obowiązują od tego roku, czyli ulgi na nianie i działalność sportową.
Osoby uzyskujące dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą korzystać z ulgi na nowe technologie. Oczywiście korzystając z tych ulg, należy spełnić warunki, które uprawniają do ich stosowania. W niektórych przypadkach osoba, która poniosła wydatki, nie będzie ich mogła rozliczyć w ramach ulgi. Przy uldze odsetkowej jest warunek, że kredyt musi być wzięty na inwestycję dotyczącą budynków lub lokali mieszkalnych położonych na terytorium Polski.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat