Finał już w najbliższą sobotę
REKLAMA
Osoby walczące o tytuł
Niektórzy z obecnych finalistów mają za sobą udział w poprzednich edycjach konkursu. We Wrocławiu zwyciężył Jarosław Hruszowiec ze Świdnicy, który w ubiegłym roku we wrocławskim półfinale zajął drugie miejsce. Uważa, że udział w konkursie może być potwierdzeniem jakości wykonywanych przez niego usług i wiedzy.
Wśród trójki zwycięzców poznańskiego półfinału nie było ani jednego debiutanta. Małgorzata Kawczyńska, która wygrała konkurencję, brała udział w konkursie „Księgowy Roku” w 2002 roku. Jej zdaniem w zwycięstwie pomogła jej zdobyta wiedza praktyczna. Brak wieloletniego stażu nie przeszkodził Renacie Rejmicz w zwycięstwie półfinału w Łodzi. Mimo że księgowością zajmuje się zaledwie od trzech lat, na wszystkie pytania odpowiedziała bezbłędnie.
O miejsce na podium ponownie powalczy Andrzej Stempak. W ubiegłym roku również był zwycięzcą półfinałów w Krakowie, a w finale w Warszawie zajął czwarte miejsce. Z kolei Joanna Gawrońska, która wygrała konkurs w Gdańsku, przyznała, że nie przygotowywała się specjalnie do konkursu. Zaprocentowało doświadczenie – 12 lat związanych z rachunkowością i ekonomią oraz aplikacja na biegłego rewidenta. Podobną aplikację odbywa Jolanta Śmietanko, która wygrała półfinał w Warszawie.
Tegoroczni finaliści konkursu
Joanna Gawrońska – dyrektor finansowy w Zakładzie Mechanicznym „ELZAM-ZAMECH” z Elbląga
Jarosław Hruszowiec – właściciel i główny księgowy w ITA KANCELARIA PODATKOWA ze Świdnicy
Małgorzata Kawczyńska – główna księgowa w firmie Thomas-Beton Polska ze Szczecina
Renata Rejmicz – specjalista ds. księgowości w firmie Pioma-Odlewnia z Piotrkowa Trybunalskiego
Andrzej Stempak – dyrektor nadzoru księgowego w DEKRET Centrum Rachunkowości z Kęt
Jolanta Śmietanko – prezes firmy Serwis Finansowy z Warszawy
Konkurs w ocenie jury
Zdaniem członków jury konkursu, z roku na rok pytania zadawane uczestnikom są coraz trudniejsze.
– Przyjmują formę opisu sytuacji, wymagają więc nie tylko wiedzy, ale także kreatywnego myślenia – zwraca uwagę przewodniczący jury gdańskich półfinałów prof. dr hab. Jerzy Gierusza, który już od kilku lat ocenia uczestników konkursu. Jego zdaniem do zwycięstwa potrzebne nie tylko określone wiadomości, ale także umiejętność wykorzystania ich w praktyce. Z roku na rok uczestnicy konkursu są do niego jednak lepiej przygotowani.
Przewodniczący jury w Poznaniu prof. dr hab. Wiktor Gabrusewicz dodaje, że w ciągu ostatnich lat rozszerzył się także zakres przedmiotowy konkursu.
– Przede wszystkim pojawiły się pytania z zakresu Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. I to one sprawiają uczestnikom najwięcej trudności – mówił profesor. Według niego, z każdym rokiem pytania stają się bardziej wnikliwe i szczegółowe. Wymagają nie tylko wiedzy, ale i zdolności przewidywania i kojarzenia różnych faktów.
Przewodnicząca jury łódzkich półfinałów prof. dr hab. Irena Sobańska zwraca uwagę, że uczestnictwo w konkursie jest sprawą prestiżową. Pomaga uczestnikom, ale zarazem zobowiązuje ich do dalszej pracy.
Jak co roku, wielki finał zakończy się balem księgowego. W tym roku bal będzie połączony z akcją charytatywną. Na licytację zostaną wystawione dzieła sztuki. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na Fundację „Iskierka”.
W konkursie „Księgowy Roku” biorą udział osoby zajmujące się zawodowo finansami i rachunkowością. Konkurs jest adresowany do dyrektorów finansowych, biegłych rewidentów, doradców podatkowych, głównych księgowych, księgowych, kierowników działów rachunkowości. Zwycięzca otrzyma między innymi nagrodę pieniężną w wysokości 25 tys. zł, telewizor plazmowy, kartę słuchacza na podyplomowe studia magisterskie, studia MBA, atrakcyjne szkolenia. Co roku gośćmi imprezy są autorytety z dziedziny rachunkowości, przedstawiciele uczelni ekonomicznych, władz i instytucji lokalnych, mediów ogólnopolskich i lokalnych. Organizatorami konkursu są: Grupa Wydawnicza INFOR, firma Sage Symfonia i Stowarzyszenie Księgowych w Polsce.
Fundacja „Iskierka”
Fundacja „Iskierka” wspiera dzieci z chorobą nowotworową i ich rodziny. Fundacja działa przy Klinice Pediatrii, onkologii i Hematologii Dziecięcej w Zabrzu, ale realizuje projekty w których odbiorcami są dzieci trzech dziecięcych oddziałów onkologicznych na Śląsku: Kliniki Pediatrii i onkologii Dziecięcej w Zabrzu, Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach oraz Centrum Pediatrii i onkologii im. dr. E. Hankego w Chorzowie.
Marcin Musiał
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA