REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Finał już w najbliższą sobotę

REKLAMA

11 lutego w warszawskim Centrum Wystawienniczym Expo po raz siódmy odbędzie się finał konkursu "Księgowy Roku". Współorganizatorem tej imprezy jest Grupa Wydawnicza Infor. O główną nagrodę w wysokości 25 tys. zł i cenne nagrody rzeczowe będzie walczyć sześciu specjalistów z dziedziny rachunkowości, księgowości i podatków.
Sześciu uczestników finału, podobnie jak w przypadku zmagań półfinałowych, będzie rozwiązywać test wiedzy, po czym weźmie udział w konkurencjach sprawdzających umiejętności przed publicznością. Ostatecznej oceny i wyboru księgowego roku dokona jury. Finalistów wyłoniono spośród uczestników konkursów półfinałowych, które odbyły się w Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu.
 
Osoby walczące o tytuł

Niektórzy z obecnych finalistów mają za sobą udział w poprzednich edycjach konkursu. We Wrocławiu zwyciężył Jarosław Hruszowiec ze Świdnicy, który w ubiegłym roku we wrocławskim półfinale zajął drugie miejsce. Uważa, że udział w konkursie może być potwierdzeniem jakości wykonywanych przez niego usług i wiedzy.
Wśród trójki zwycięzców poznańskiego półfinału nie było ani jednego debiutanta. Małgorzata Kawczyńska, która wygrała konkurencję, brała udział w konkursie „Księgowy Roku” w 2002 roku. Jej zdaniem w zwycięstwie pomogła jej zdobyta wiedza praktyczna. Brak wieloletniego stażu nie przeszkodził Renacie Rejmicz w zwycięstwie półfinału w Łodzi. Mimo że księgowością zajmuje się zaledwie od trzech lat, na wszystkie pytania odpowiedziała bezbłędnie.
O miejsce na podium ponownie powalczy Andrzej Stempak. W ubiegłym roku również był zwycięzcą półfinałów w Krakowie, a w finale w Warszawie zajął czwarte miejsce. Z kolei Joanna Gawrońska, która wygrała konkurs w Gdańsku, przyznała, że nie przygotowywała się specjalnie do konkursu. Zaprocentowało doświadczenie – 12 lat związanych z rachunkowością i ekonomią oraz aplikacja na biegłego rewidenta. Podobną aplikację odbywa Jolanta Śmietanko, która wygrała półfinał w Warszawie.

Tegoroczni finaliści konkursu

Joanna Gawrońska – dyrektor finansowy w Zakładzie Mechanicznym „ELZAM-ZAMECH” z Elbląga
Jarosław Hruszowiec – właściciel i główny księgowy w ITA KANCELARIA PODATKOWA ze Świdnicy
Małgorzata Kawczyńska – główna księgowa w firmie Thomas-Beton Polska ze Szczecina
Renata Rejmicz – specjalista ds. księgowości w firmie Pioma-Odlewnia z Piotrkowa Trybunalskiego
Andrzej Stempak – dyrektor nadzoru księgowego w DEKRET Centrum Rachunkowości z Kęt
Jolanta Śmietanko – prezes firmy Serwis Finansowy z Warszawy

Konkurs w ocenie jury

Zdaniem członków jury konkursu, z roku na rok pytania zadawane uczestnikom są coraz trudniejsze.
– Przyjmują formę opisu sytuacji, wymagają więc nie tylko wiedzy, ale także kreatywnego myślenia – zwraca uwagę przewodniczący jury gdańskich półfinałów prof. dr hab. Jerzy Gierusza, który już od kilku lat ocenia uczestników konkursu. Jego zdaniem do zwycięstwa potrzebne nie tylko określone wiadomości, ale także umiejętność wykorzystania ich w praktyce. Z roku na rok uczestnicy konkursu są do niego jednak lepiej przygotowani.
Przewodniczący jury w Poznaniu prof. dr hab. Wiktor Gabrusewicz dodaje, że w ciągu ostatnich lat rozszerzył się także zakres przedmiotowy konkursu.
– Przede wszystkim pojawiły się pytania z zakresu Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. I to one sprawiają uczestnikom najwięcej trudności – mówił profesor. Według niego, z każdym rokiem pytania stają się bardziej wnikliwe i szczegółowe. Wymagają nie tylko wiedzy, ale i zdolności przewidywania i kojarzenia różnych faktów.
Przewodnicząca jury łódzkich półfinałów prof. dr hab. Irena Sobańska zwraca uwagę, że uczestnictwo w konkursie jest sprawą prestiżową. Pomaga uczestnikom, ale zarazem zobowiązuje ich do dalszej pracy.
Jak co roku, wielki finał zakończy się balem księgowego. W tym roku bal będzie połączony z akcją charytatywną. Na licytację zostaną wystawione dzieła sztuki. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony na Fundację „Iskierka”.
W konkursie „Księgowy Roku” biorą udział osoby zajmujące się zawodowo finansami i rachunkowością. Konkurs jest adresowany do dyrektorów finansowych, biegłych rewidentów, doradców podatkowych, głównych księgowych, księgowych, kierowników działów rachunkowości. Zwycięzca otrzyma między innymi nagrodę pieniężną w wysokości 25 tys. zł, telewizor plazmowy, kartę słuchacza na podyplomowe studia magisterskie, studia MBA, atrakcyjne szkolenia. Co roku gośćmi imprezy są autorytety z dziedziny rachunkowości, przedstawiciele uczelni ekonomicznych, władz i instytucji lokalnych, mediów ogólnopolskich i lokalnych. Organizatorami konkursu są: Grupa Wydawnicza INFOR, firma Sage Symfonia i Stowarzyszenie Księgowych w Polsce. 

Fundacja „Iskierka”

Fundacja „Iskierka” wspiera dzieci z chorobą nowotworową i ich rodziny. Fundacja działa przy Klinice Pediatrii, onkologii i Hematologii Dziecięcej w Zabrzu, ale realizuje projekty w których odbiorcami są dzieci trzech dziecięcych oddziałów onkologicznych na Śląsku: Kliniki Pediatrii i onkologii Dziecięcej w Zabrzu, Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka i Matki w Katowicach oraz Centrum Pediatrii i onkologii im. dr. E. Hankego w Chorzowie.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2024. Rozliczenie za rok 2023. Wpływ na kwestie podatkowe

Już po raz drugi od momentu wprowadzenia rewolucyjnych przepisów Polskiego Ładu przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dwudziesty dzień maja jest ostatnim dniem na dopełnienie tego obowiązku. Na szczęście tym razem Ustawodawca oszczędził płatnikom wstecznych zmian form opodatkowania oraz półrocznych okresów składkowych. 

Prezes URE: od lipca 2024 r. o ponad 40 proc. wzrosną opłaty za dystrybucję energii. O 30 zł miesięcznie więcej zapłaci przeciętne gospodarstwo domowe

Prezes URE Rafał Gawin szacuje, że w II połowie roku miesięczne rachunki za energię elektryczną, w tym za dystrybucję, wzrosną o ok. 30 zł dla przeciętnego gospodarstwa domowego o zużyciu do 2 MWh energii elektrycznej rocznie. Analizy URE pokazują, że średnia cena taryfowa sprzedaży prądu dla gospodarstw domowych w taryfie na II połowę 2024 i na rok 2025 może wynieść poniżej 600 zł za MWh

Jakie są rezerwy walutowe Polski? Aktualne dane NBP

Rezerwy walutowe Polski w końcu kwietnia 2024 roku wyniosły 206 097,4 mln USD tj. o 1,8% więcej niż przed miesiącem i równocześnie o 15,7% więcej niż przed rokiem. Takie dane podał Narodowy Bank Polski (NBP).

MF oferuje pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44

Ministerstwo Finansów informuje, że Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała pomoc dla przedsiębiorców z Marywilskiej 44. Mogą oni wystąpić z wnioskiem m.in. o rozłożenie na raty podatku oraz odroczenie terminu jego zapłaty. MF uruchomił specjalną infolinię, gdzie poszkodowani przedsiębiorcy mogą pytać o rozliczenia podatkowe (PIT, VAT) oraz o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych.

Zatrudnianie i rozliczanie kierowców w branży produkcyjnej. Jak i dlaczego różni się od rozliczania pozostałych pracowników?

W firmach, w których transport jest jedynie narzędziem do wykonywania ich głównego biznesu, istnieje wiele różnic pomiędzy rozliczaniem kierowców a pracowników na innych stanowiskach. Ewidencja czasu pracy i naliczenie wynagrodzenia w branży produkcyjnej to ciekawy przypadek, często także problematyczny dla kadr. Na czym polegają te różnice?

Przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty (art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej)

Kiedy występuje przedawnienie prawa do zwrotu nadpłaty, co wynika z przepisów zawartych w art. 77 i 80 Ordynacji podatkowej? Co do zasady prawo do zwrotu nadpłaty podatku wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin jej zwrotu. Co jeszcze warto wiedzieć?

Ministerstwo Finansów: Coraz więcej spraw można załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Wystarczy internet i telefon

Klienci Krajowej Administracji Skarbowej coraz więcej spraw urzędowych mogą załatwić bez wizyty w urzędzie skarbowym. Jest to możliwe z dowolnego miejsca za pośrednictwem infolinii KAS lub za pośrednictwem usług e-Urzędu Skarbowego.

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Sprawdź, jakie są zasady

Pakiety medyczne dla pracowników. Czy wiesz, jak prawidłowo rozliczać VAT przy ich zakupie? Usługi w zakresie opieki medycznej podlegają zwolnieniu z VAT. Ale czy również przy odsprzedaży?

Składka zdrowotna - rozliczenie roczne za 2023 rok

20 maja jest ostatnim dniem, kiedy przedsiębiorca musi złożyć dokumenty rozliczeniowe za kwiecień 2024 r. wraz z rocznym rozliczeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Jest to również termin na opłacenie należnych składek za kwiecień 2024 r. wraz z ewentualną dopłatą składki rocznej.

Okulary dla pracownika. O odliczeniu VAT nie przesądza wskazanie podatnika jako nabywcy. Kluczowe jest prawo do rozporządzania towarem jak właściciel

Do najczęściej popełnianych błędów VAT należą nieprawidłowości w zakresie odliczenia podatku naliczonego od zakupów dotyczących pracowników. O prawie do odliczenia nie przesądza wykazanie podatnika jako nabywcy na fakturze. Kluczowe jest nabycie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel.

REKLAMA