REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto wynajmuje pokoje, nie prowadzi działalności

REKLAMA

Osoba, która od czasu do czasu wynajmuje lokal we własnym domu, np. turystom, nie powinna być traktowana jak prowadząca działalność gospodarczą. Może więc korzystać z opodatkowania 8,5-procentowym ryczałtem.


Wynajem pomieszczeń mieszkalnych przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej opodatkowany jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zasadą jest, że przychody do równowartości 4000 euro objęte są 8,5-proc. stawką podatku, a ponad tę kwotę – stawką 20 proc. Często podatnicy, którzy korzystają z takiego opodatkowania swoich przychodów, wynajmują od czasu do czasu pomieszczenia w swoim domu jednorodzinnym, m.in. turystom lub wczasowiczom. Podatnicy ci to nierzadko starsze osoby dorabiające do skromnych emerytur i rent. Zmiana kwalifikacji przychodów jako pochodzących z działalności gospodarczej wiąże się nie tylko ze zmianą opodatkowania, ale wpływa też na inne świadczenia.
–  Urząd skarbowy kazał mi zarejestrować wynajem pokoi jako działalność gospodarczą, chociaż poprzednio nie zgłaszał sprzeciwu do formy prowadzonej działalności i opodatkowania 8,5-proc. ryczałtem – mówi Ewa Buthmann.

– Wynajmowałam pokoje letnikom, dorabiając do renty. Zmieniając kwalifikację najmu na działalność gospodarczą, stracę rentę. Po zarejestrowaniu najmu jako działalności gospodarczej urząd skarbowy kazał mi stosować 17-proc. ryczałt – dodaje podatniczka.

Podatnik, który okazyjnie wynajmuje mieszkanie we własnym domu jednorodzinnym dla osób czasowo przebywających w jego miejscowości (np. turystów), nie powinien być traktowany jako prowadzący działalność gospodarczą, a tym bardziej obligowany przez organ podatkowy do zarejestrowania działalności gospodarczej.

– Po pierwsze, godzi to w zasadę swobody i wolności podejmowania działalności gospodarczej (ustawa o swobodzie działalności gospodarczej). Po drugie, taki wynajem nie ma, a raczej nie musi mieć charakteru zorganizowanego i ciągłego. A takie między innymi cechy powinna wykazywać aktywność przedsiębiorcy, aby traktować ją jako działalność gospodarczą – twierdzi doradca podatkowy Waldemar Szewc.

Nawet jakby przyjąć, że przychody takie stanowią działalność gospodarczą, to i tak nie może być stosowana stawka 17-proc. Jeżeli jest to działalność gospodarcza – podatnik jest opodatkowany wyłącznie stawką 8,5 proc. od całości przychodów. Stawka 17 proc. jest niewłaściwa. W szczególności nie można przyjąć, że taki najem jest zarządzaniem nieruchomością – świadczonym na zlecenie. Jest to bowiem najem własnej nieruchomości – zwraca uwagę doradca podatkowy Sławomir Zieleń.

Bogdan Świąder


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA