Kto wynajmuje pokoje, nie prowadzi działalności
REKLAMA
Wynajem pomieszczeń mieszkalnych przez osoby nieprowadzące działalności gospodarczej opodatkowany jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Zasadą jest, że przychody do równowartości 4000 euro objęte są 8,5-proc. stawką podatku, a ponad tę kwotę – stawką 20 proc. Często podatnicy, którzy korzystają z takiego opodatkowania swoich przychodów, wynajmują od czasu do czasu pomieszczenia w swoim domu jednorodzinnym, m.in. turystom lub wczasowiczom. Podatnicy ci to nierzadko starsze osoby dorabiające do skromnych emerytur i rent. Zmiana kwalifikacji przychodów jako pochodzących z działalności gospodarczej wiąże się nie tylko ze zmianą opodatkowania, ale wpływa też na inne świadczenia.
– Wynajmowałam pokoje letnikom, dorabiając do renty. Zmieniając kwalifikację najmu na działalność gospodarczą, stracę rentę. Po zarejestrowaniu najmu jako działalności gospodarczej urząd skarbowy kazał mi stosować 17-proc. ryczałt – dodaje podatniczka.
Podatnik, który okazyjnie wynajmuje mieszkanie we własnym domu jednorodzinnym dla osób czasowo przebywających w jego miejscowości (np. turystów), nie powinien być traktowany jako prowadzący działalność gospodarczą, a tym bardziej obligowany przez organ podatkowy do zarejestrowania działalności gospodarczej.
– Po pierwsze, godzi to w zasadę swobody i wolności podejmowania działalności gospodarczej (ustawa o swobodzie działalności gospodarczej). Po drugie, taki wynajem nie ma, a raczej nie musi mieć charakteru zorganizowanego i ciągłego. A takie między innymi cechy powinna wykazywać aktywność przedsiębiorcy, aby traktować ją jako działalność gospodarczą – twierdzi doradca podatkowy Waldemar Szewc.
Nawet jakby przyjąć, że przychody takie stanowią działalność gospodarczą, to i tak nie może być stosowana stawka 17-proc. Jeżeli jest to działalność gospodarcza – podatnik jest opodatkowany wyłącznie stawką 8,5 proc. od całości przychodów. Stawka 17 proc. jest niewłaściwa. W szczególności nie można przyjąć, że taki najem jest zarządzaniem nieruchomością – świadczonym na zlecenie. Jest to bowiem najem własnej nieruchomości – zwraca uwagę doradca podatkowy Sławomir Zieleń.
Bogdan Świąder
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat