REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bank musi informować fiskusa

REKLAMA

Podatnicy znaleźli sposób na unikanie egzekucji podatkowej z rachunku bankowego.
Gdy urząd skarbowy zajmuje konto firmy, zakładają nowe, nie informując o tym fiskusa. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, bo banki muszą informować urzędy o nowych kontach podatników. Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i nie płacą należnych zobowiązań podatkowych, powinni liczyć się z tym, że urząd skarbowy może wszcząć postępowanie egzekucyjne. Jednym ze skuteczniejszych środków egzekucyjnych jest zajęcie konta bankowego podatnika. Jednak podatnicy i na to znaleźli sposób. Na aktualizację danych o zmianie rachunku bankowego podatnik ma 30 dni (musi złożyć formularz NIP). W momencie zajęcia konta przez urząd zakłada nowe konto w innym banku. Informuje o tym kontrahentów, a następnie przed upływem 30 dni od założenia likwiduje konto i zakłada następne, nie informując o tym fakcie urzędu. Taka zaradność podatników może okazać się zgubna.
 
Zgodnie z art. 82 Ordynacji podatkowej, banki obowiązane są do sporządzania i przekazywania comiesięcznych informacji o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych osób prowadzących działalność gospodarczą naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według siedziby banku, w terminie do 7 dnia następnego miesiąca. Jak wyjaśniła w rozmowie z Gazetą Prawną Agnieszka Pytlas-Skwierczyńska z kancelarii prawniczej Magnusson, informacje przekazywane do urzędów skarbowych przez banki powinny zawierać numer rachunku, dane identyfikujące jego posiadacza oraz datę założenia albo likwidacji rachunku. Celem takiego przepływu informacji jest zapewnienie organom podatkowym – w szczególności dla potrzeb prowadzonych postępowań egzekucyjnych – bieżących informacji o rachunkach posiadanych przez podatników. – Można mieć wątpliwości co do skuteczności tego rodzaju rozwiązania. Dane wynikające z comiesięcznych raportów przygotowywanych przez banki są przekazywane urzędom skarbowym właściwym według siedziby banków, a nie podatników – dodała nasza rozmówczyni. Paweł Jabłonowski, prawnik w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, zauważył jednak, że obowiązek informowania urzędu ciąży niezależnie od banku także na podatnikach, którzy powinni zgłosić zmianę do urzędu. Zaniechanie przekazania powyższych informacji do urzędu skarbowego traktowane jest jako wykroczenie skarbowe, zagrożone karą grzywny. Warto jednak zauważyć, że obowiązek zgłoszenia zmiany rachunku bankowego podlega pewnym ramom czasowym.
 
Mimo że podatnik nie poinformuje urzędu o nowym rachunku bankowym, istnieje ryzyko, że fiskus takie dane otrzyma od banku, a wtedy podatnik wpadnie w pułapkę, jaką sam na siebie zastawił. Jeśli podatnik w terminie nie aktualizuje danych objętych zgłoszeniem NIP albo poda w tym zgłoszeniu dane niepełne lub niezgodne ze stanem faktycznym, naraża się na karę grzywny za wykroczenie skarbowe. Zatajenie informacji o posiadanych rachunkach bankowych, dokonane w toku postępowania egzekucyjnego, może także przy spełnieniu określonych przesłanek skutkować odpowiedzialnością. Co więcej celowe utrudnianie postępowania egzekucyjnego i udaremnianie zaspokojenia organów podatkowych poprzez zakładanie kolejnych rachunków bankowych w celu ukrycia środków majątkowych dłużnika może zostać uznane za przestępstwo podlegające odpowiedzialności karnej.
 
– Od 1 stycznia 2007 roku zmienią się obowiązki banków w zakresie informowania o posiadanych rachunkach bankowych przez podatników – podkreśla Ewa Bujalska, doradca podatkowy z kancelarii White & Case. Wtedy to zacznie obowiązywać przepis, na podstawie którego banki, jak również spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, będą musiały sporządzać i przekazywać każdego miesiąca informacje o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych w formie dokumentu elektronicznego – dodaje nasza rozmówczyni. Informacje te będą przekazywane nie, jak dotychczas, naczelnikowi urzędu skarbowego, lecz ministrowi finansów.
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wystawienie faktury w walucie obcej przed otrzymaniem zaliczki. Jaki kurs przeliczeniowy stosować dla celów VAT?

W dniu 9 maja 2024 r. podatnik wystawił fakturę zaliczkową w euro na poczet eksportu towarów. Zaliczkę, na którą opiewa ta faktura, podatnik otrzymał 13 maja 2024 r. Według jakiego kursu należy w takim przypadku przeliczyć dla celów VAT kwotę zaliczki?

Podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Zarabiasz do 6 tys. zł brutto? Nie zapłacisz podatku dochodowego. Od kiedy?

W rozmowach polityków pojawia się temat obietnicy podwyższenia kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł. Szef klubu Koalicji Obywatelskiej, Zbigniew Konwiński, podkreślił, że nie wycofują się z tej obietnicy i chcą ją zrealizować w obecnej kadencji Sejmu.

Do 7- 8%. Lokaty bankowe – oprocentowanie pod koniec czerwca 2024 r. [tabela najlepszych ofert] Banki zwiększają wymagania

Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec czerwca 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? Średnie oprocentowanie najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych wyniosło w czerwcu 5,56%. W tabeli przedstawiamy najlepsze lokaty i konta oszczędnościowe

Pieniądze dla MŚP z Polski Wschodniej na automatyzację i robotyzację. Nabór wniosków już od sierpnia 2024 r.

Automatyzacja i robotyzacja stają się kluczowymi elementami transformacji przedsiębiorstw w makroregionie Polski Wschodniej. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) zapowiedziała konkurs w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, trwający od 1 sierpnia do 26 września 2024 roku.

REKLAMA

SN: Sklep internetowy może być przedsiębiorstwem w rozumieniu art. 55[1] kodeksu cywilnego

Sąd Najwyższy uznał, że sklep internetowy może stanowić odrębne, samodzielne dobro majątkowe będące przedsiębiorstwem w znaczeniu przedmiotowym (art. 551 kodeksu cywilnego), a jako składnik większej całości – zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa; jego zbycie może prowadzić do powstania solidarnej odpowiedzialności nabywcy ze zbywcą za zobowiązania związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części (art. 554 k.c.). Tak wynika z wyroku z 19 czerwca 2024 r. (sygn. ​II CSKP 2110/22).

Co najmniej 4300 zł brutto co miesiąc od lipca 2024 r. Jaka płaca minimalna w 2025 roku? Od kiedy wdrożenie dyrektywy o minimalnym wynagrodzeniu?

Od 1 lipca 2024 r. wzrasta minimalne wynagrodzenie za pracę (do 4300 zł brutto) a minimalna stawka godzinowa na zleceniu i podobnych umowach (do 28,10 zł brutto). Rząd proponuje, by w 2025 roku najniższa krajowa wyniosła 4626 zł brutto, a minimalna stawka godzinowa 30,20 zł. Jeszcze w tym roku ma zostać wdrożona do polskiego prawa unijna dyrektywa o minimalnym wynagrodzeniu.

Obligacje skarbowe - lipiec 2024 r. Jakie oprocentowanie? Np. 6,2% przez 3 lata z coroczną kapitalizacją odsetek. Korzyści przy zamianie

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 21czerwca 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych (detalicznych) Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w lipcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w czerwcu br. Od 25 czerwca 2024 r. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

REKLAMA

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

REKLAMA