REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bank musi informować fiskusa

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Podatnicy znaleźli sposób na unikanie egzekucji podatkowej z rachunku bankowego.
Gdy urząd skarbowy zajmuje konto firmy, zakładają nowe, nie informując o tym fiskusa. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, bo banki muszą informować urzędy o nowych kontach podatników. Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą i nie płacą należnych zobowiązań podatkowych, powinni liczyć się z tym, że urząd skarbowy może wszcząć postępowanie egzekucyjne. Jednym ze skuteczniejszych środków egzekucyjnych jest zajęcie konta bankowego podatnika. Jednak podatnicy i na to znaleźli sposób. Na aktualizację danych o zmianie rachunku bankowego podatnik ma 30 dni (musi złożyć formularz NIP). W momencie zajęcia konta przez urząd zakłada nowe konto w innym banku. Informuje o tym kontrahentów, a następnie przed upływem 30 dni od założenia likwiduje konto i zakłada następne, nie informując o tym fakcie urzędu. Taka zaradność podatników może okazać się zgubna.
 
Zgodnie z art. 82 Ordynacji podatkowej, banki obowiązane są do sporządzania i przekazywania comiesięcznych informacji o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych osób prowadzących działalność gospodarczą naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według siedziby banku, w terminie do 7 dnia następnego miesiąca. Jak wyjaśniła w rozmowie z Gazetą Prawną Agnieszka Pytlas-Skwierczyńska z kancelarii prawniczej Magnusson, informacje przekazywane do urzędów skarbowych przez banki powinny zawierać numer rachunku, dane identyfikujące jego posiadacza oraz datę założenia albo likwidacji rachunku. Celem takiego przepływu informacji jest zapewnienie organom podatkowym – w szczególności dla potrzeb prowadzonych postępowań egzekucyjnych – bieżących informacji o rachunkach posiadanych przez podatników. – Można mieć wątpliwości co do skuteczności tego rodzaju rozwiązania. Dane wynikające z comiesięcznych raportów przygotowywanych przez banki są przekazywane urzędom skarbowym właściwym według siedziby banków, a nie podatników – dodała nasza rozmówczyni. Paweł Jabłonowski, prawnik w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, zauważył jednak, że obowiązek informowania urzędu ciąży niezależnie od banku także na podatnikach, którzy powinni zgłosić zmianę do urzędu. Zaniechanie przekazania powyższych informacji do urzędu skarbowego traktowane jest jako wykroczenie skarbowe, zagrożone karą grzywny. Warto jednak zauważyć, że obowiązek zgłoszenia zmiany rachunku bankowego podlega pewnym ramom czasowym.
 
Mimo że podatnik nie poinformuje urzędu o nowym rachunku bankowym, istnieje ryzyko, że fiskus takie dane otrzyma od banku, a wtedy podatnik wpadnie w pułapkę, jaką sam na siebie zastawił. Jeśli podatnik w terminie nie aktualizuje danych objętych zgłoszeniem NIP albo poda w tym zgłoszeniu dane niepełne lub niezgodne ze stanem faktycznym, naraża się na karę grzywny za wykroczenie skarbowe. Zatajenie informacji o posiadanych rachunkach bankowych, dokonane w toku postępowania egzekucyjnego, może także przy spełnieniu określonych przesłanek skutkować odpowiedzialnością. Co więcej celowe utrudnianie postępowania egzekucyjnego i udaremnianie zaspokojenia organów podatkowych poprzez zakładanie kolejnych rachunków bankowych w celu ukrycia środków majątkowych dłużnika może zostać uznane za przestępstwo podlegające odpowiedzialności karnej.
 
– Od 1 stycznia 2007 roku zmienią się obowiązki banków w zakresie informowania o posiadanych rachunkach bankowych przez podatników – podkreśla Ewa Bujalska, doradca podatkowy z kancelarii White & Case. Wtedy to zacznie obowiązywać przepis, na podstawie którego banki, jak również spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe, będą musiały sporządzać i przekazywać każdego miesiąca informacje o założonych i zlikwidowanych rachunkach bankowych w formie dokumentu elektronicznego – dodaje nasza rozmówczyni. Informacje te będą przekazywane nie, jak dotychczas, naczelnikowi urzędu skarbowego, lecz ministrowi finansów.
Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

REKLAMA

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

Dodatkowe dane w księgach rachunkowych i ewidencji środków trwałych od 2026 r. Jest projekt nowego rozporządzenia ministra finansów

Od 1 stycznia 2026 r. podatnicy PIT, którzy prowadzą księgi rachunkowe i mają obowiązek przesyłania JPK_V7M/K - będą musieli prowadzić te księgi w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych. Te elektroniczne księgi rachunkowe będą musiały być przekazywane do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w ustrukturyzowanej formie (pliki JPK) od 2027 roku. Na początku kwietnia 2025 r. Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie w sprawie dodatkowych danych, o które należy uzupełnić prowadzone księgi rachunkowe i ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych - podlegające przekazaniu w formie elektronicznej na podstawie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Rozporządzenie to zacznie obowiązywać także od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w przedawnieniu zobowiązań podatkowych od 2026 r. Wiceminister: czasem potrzebujemy więcej niż 5 lat. Co wynika z projektu nowelizacji ordynacji podatkowej

Jedna z wielu zmian zawartych w opublikowanym 28 marca 2025 r. projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej dotyczy zasad przedawniania zobowiązań podatkowych. Postanowiliśmy zmienić przepisy o przedawnieniu zobowiązań podatkowych, ale tak, aby nie wywrócić całego systemu – powiedział PAP wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wskazał, że przerwanie biegu przedawnienia przez wszczęcie postępowania będzie możliwe tylko w przypadku poważnych przestępstw. Ponadto projekt przewiduje wykreślenie z kodeksu karnego skarbowego zapisu, że karalność przestępstwa skarbowego ustaje wraz z przedawnieniem podatku.

REKLAMA

KSeF pod lupą hakerów? Dlaczego cyfrowa rewolucja może być ryzykowna dla polskich firm

Wdrożenie Krajowego Systemu e-Faktur to milowy krok w cyfryzacji biznesu, ale czy na pewno jesteśmy na to gotowi? Za e-fakturowaniem stoi wizja uproszczenia i przejrzystości, ale też realne zagrożenia – od wycieków danych po cyberataki. Eksperci ostrzegają: bez odpowiednich zabezpieczeń KSeF może stać się niebezpieczną bramą dla cyberprzestępców.

Jak firmy w 2025 roku mogą sfinansować inwestycje w energooszczędność?

Rosnące koszty energii są jednym z większych problemów polskich przedsiębiorców w 2025 roku. W obliczu wzrostu cen wielu firmom najłatwiej byłoby przenieść dodatkowe koszty na klientów, jednak taka strategia niesie za sobą ryzyko utraty konkurencyjności i osłabienia pozycji rynkowej. Zamiast tego, skutecznym i długoterminowym rozwiązaniem mogą być inwestycje w efektywność energetyczną. Przedsiębiorstwa mają do dyspozycji różne formy wsparcia finansowego – od ulgi badawczo-rozwojowej, po szeroki wachlarz programów dotacyjnych, które mogą pomóc w realizacji tych działań. Jakie narzędzia są dostępne i jak z nich skorzystać?

REKLAMA