REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na rozwodzie można zyskać

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Podatnik, który wziął ślub z osobą korzystającą ze starych ulg mieszkaniowych i stracił prawo do odliczania ulgi odsetkowej, może je odzyskać. Wystarczy wziąć rozwód. Z ponownym odliczeniem odsetek nie warto się jednak spieszyć - ostrzegają eksperci podatkowi.
Dla wielu podatników, którzy korzystali z ulgi odsetkowej przed ślubem, zaskoczeniem była informacja o tym, że po ślubie nie mogą dalej odliczać odsetek. Wszystko przez współmałżonka.
Jednym z warunków koniecznych do skorzystania z ulgi odsetkowej jest to, by podatnik ani jego małżonek nie korzystał wcześniej ani obecnie z wymienionych w ustawie starych ulg mieszkaniowych. W przypadku małżonków dotyczy to zarówno okresu trwania małżeństwa, jak i jego podatkowej historii sprzed ślubu. Po ślubie małżonek korzystający z ulgi nie spełnia już wszystkich warunków koniecznych do odliczania. I bez względu na to, czy ślub został zawarty na początku czy na końcu roku podatkowego podatnik traci prawo do odliczenia odsetek za cały rok.

Opłacalny rozwód

Podatnicy, którzy nie sprawdzili, czy ślub nie wykluczy prawa do odliczania, często szukają sposobu na odzyskanie prawa do ulgi. Rozwiązania upatrują nawet w rozwodzie. I rzeczywiście krok taki może się opłacić z podatkowego punktu widzenia. Bo co prawda przepis uzależnia prawo do ulgi od podatkowej historii małżonka, ale już nie od historii byłego małżonka.
– Należy uznać, że rozwód powoduje zniknięcie przesłanki wykluczającej prawo do ulgi – wyjaśnia Michał Stolarek, radca prawny z kancelarii prawniczej Stolarek spółka komandytowa. Zwraca uwagę, że przepis odwołuje się m.in. do faktów przeszłych, ale odnosi je do obecnego małżonka.
– Po rozwodzie nie ma już małżonka, który korzystał z ulgi mieszkaniowej, i oceniając na ten moment prawo podatnika do ulgi, należy mu je przyznać – wyjaśnia dalej mecenas Stolarek. Taką interpretację potwierdzają też inni eksperci.
– Nie widzę przeszkód, dlaczego po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego podatnik, który stracił prawo do ulgi w związku ze ślubem, nie miałby znów prawa do odliczenia odsetek – zauważa Adam Studziński, doradca podatkowy z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Podobnego zdania jest Marek Gadacz, doradca podatkowy z PricewaterhouseCoopers.
– Jeżeli jesteśmy po rozwodzie, to nie mamy już małżonka. W związku z tym zakładam, że podatnik odzyskuje prawo do ulgi – wyjaśnia nasz rozmówca.

Kłopotliwe odsetki

Interpretacja taka z pewnością ucieszy podatników. Trzeba jednak pamiętać o kilku drobnych szczegółach, które pominięte mogą znacznie skomplikować sytuację podatnika. Podatnik musi przede wszystkim ustalić, od kiedy zacząć znów odliczać ulgę. Eksperci podatkowi są zgodni. Dla bezpieczeństwa nie powinien odliczać odsetek zapłaconych za rok, w którym uprawomocnił się wyrok rozwodowy.
– Podatnik powinien zacząć ponownie odliczać odsetki dopiero w rozliczeniu, w którym przez cały rok był rozwodnikiem – podkreśla Marek Gadacz. Jego zdaniem trudno byłoby określić proporcję, w jakiej podatnik miałby odliczać odsetki za rok orzeczenia rozwodu.
Nie łudźmy się też, że fiskus pozwoli odliczyć zaległe odsetki. Odliczeniu podlegają tylko odsetki faktycznie zapłacone za dany rok podatkowy. Podatnik powinien też uważać na kolejne związki. Ponowny ślub z osobą, która korzystała lub korzysta z ulg mieszkaniowych, znów pozbawia rozwodnika prawa do ulgi odsetkowej.
Opinie ekspertów nie pozostawiają wątpliwości: po rozwodzie ponownie można skorzystać z ulgi odsetkowej. Ciekawe, czy takiego samego zdania będzie Ministerstwo Finansów, które poprosiliśmy o wyjaśnienie w tej sprawie. Niestety, nadal czekamy na interpretację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Aleksandra Tarka


Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stracił rodzinę w wypadku i miał zapłacić zaległy podatek. WSA kontra skarbówka

Mimo że jako dziecko stracił całą rodzinę w tragicznym wypadku, a wypłacone mu po latach odszkodowanie miało choć częściowo złagodzić tę krzywdę, organy skarbowe domagały się od Huberta zapłaty blisko 150 tys. zł podatku od odsetek. Sprawa trafiła aż do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który uznał stanowisko fiskusa za niesprawiedliwe. Teraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie przyznał rację Rzecznikowi Praw Obywatelskich i uchylił decyzje skarbówki — choć wyrok wciąż nie jest prawomocny.

Opłata skarbowa od pełnomocnictwa - zmiany od 2025 roku

Krajowa Informacja Skarbowa przypomniała w komunikacie, że od 1 stycznia 2025 r. zmianie uległy przepisy regulujące zasady wnoszenia opłaty skarbowej od pełnomocnictw składanych w formie elektronicznej za pośrednictwem systemu teleinformatycznego.

Jak Ministerstwo Finansów liczy lukę VAT? Metodą odgórną (top – down)

Ministerstwo Finansów poinformowało w komunikacie z 22 maja 2025 r., że metoda liczenia luki VAT od lat pozostaje niezmienna a jej opis jest opublikowany na stronie resortu. Luka VAT liczona jest względem VAT w ujęciu rachunków narodowych publikowanych przez GUS, tj. w ujęciu memoriałowym, w którym dochody ujmowane są za okres od lutego do stycznia kolejnego roku. Szacunki luki VAT dla lat 2022-2023, pomimo uwzględnienia wpływu istotnych zmian systemowych (m.in. tarcze antyinflacyjne, rekompensaty energetyczne) wskazują na znaczący wzrost luki względem poprzedzających ich lat. W 2023 roku luka VAT wynosiła 13,5%. Obecne szacunki wskazują na zmniejszenie się luki VAT w Polsce w 2024 r. do 6,9%.

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

REKLAMA

Księgowi obawiają się obowiązkowego KSeF-u. Czego najbardziej?

Już tylko niecały rok dzieli nas od wprowadzenia obowiązkowego KSeF-u, a mimo to – jak się okazuje – księgowi nadal czują się niepewnie. Czego obawiają się najbardziej? Kto się wyłamuje i już dzisiaj deklaruje gotowość na zmiany? fillup k24 we współpracy ze Stowarzyszeniem Księgowych w Polsce opublikowali w maju 2025 r. "Barometr nastrojów polskich księgowych 2025", w którym przedstawiciele branży wypowiedzieli się w sprawach dla nich najważniejszych. Na KSeF-ie nie pozostawiono suchej nitki.

Akcja jak z filmu! Polskie służby rozbiły gang od kontrabandy za 31 milionów

Akcja dosłownie jak z filmu – zatrzymania w kilku województwach, przeszukania, graniczny pościg i papierosy warte fortunę. Gang działał w Polsce, Czechach, Słowacji i Wielkiej Brytanii. Wpadło już 29 osób, a służby przejęły blisko 5 mln sztuk nielegalnych papierosów. Śledztwo nabiera tempa – są kolejne tropy.

Jak uzyskać dofinansowanie z urzędu pracy do zatrudnienia pracownika - zasady w 2025 roku

Zatrudnienie pracownika przeważnie wiążę się z dużymi kosztami. Trudno się dziwić, że przedsiębiorcy szukają oszczędności i szukają rozwiązań, aby móc zapłacić jak najmniej. Istnieją różne formy wsparcia przedsiębiorców, np. dofinansowanie na zatrudnienie pracownika z Urzędu Pracy. Jak wygląda proces ubiegania się o takie dofinansowanie? Poniżej opiszę kilka możliwych dofinansowań, o które może się starać przedsiębiorca.

KSeF już za rogiem. Tysiące firm nieprzygotowanych – cyfrowe wykluczenie może kosztować fortunę

Cyfrowy obowiązek, który może zaskoczyć wielu przedsiębiorców – od 2026 r. e-fakturowanie stanie się przymusem. Problem? Rząd uznał, że „wykluczenie cyfrowe” dotyczy wyłącznie najmniejszych firm. W praktyce zagrożeni są także starsi przedsiębiorcy, mikrofirmy bez dostępu do IT, a nawet ci, którzy nie mają stabilnego internetu. Brak przygotowania oznacza paraliż działalności, karne odsetki i utratę klientów. Czas ucieka – a system nie wybacza błędów.

REKLAMA

ZUS: Przedsiębiorcy z niepełnosprawnościami z niższą roczną składką zdrowotną. Trzeba spełnić 4 warunki

Przedsiębiorcy, którzy mają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności mogą korzystać z ulgi i obniżyć roczną składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Krzysztof Cieszyński, Regionalny Rzecznik Prasowy województwa pomorskiego wyjaśnia jakie warunki trzeba spełnić, by skorzystać z tej ulgi.

Prawa autorskie do treści biznesowych publikowanych w social mediach. Kiedy można legalnie wykorzystać zdjęcie lub wideo? Co każda firma wiedzieć powinna

W erze cyfrowej, gdzie granice między komunikacją osobistą a firmową coraz bardziej się zacierają, prawa autorskie w social mediach stają się kluczową kwestią dla każdego biznesu. Generowanie własności intelektualnej przestało być domeną wyłącznie branż kreatywnych — dziś dotyczy praktycznie każdej firmy, która promuje swoje produkty lub usługi w internecie.

REKLAMA