REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Na rozwodzie można zyskać

REKLAMA

Podatnik, który wziął ślub z osobą korzystającą ze starych ulg mieszkaniowych i stracił prawo do odliczania ulgi odsetkowej, może je odzyskać. Wystarczy wziąć rozwód. Z ponownym odliczeniem odsetek nie warto się jednak spieszyć - ostrzegają eksperci podatkowi.
Dla wielu podatników, którzy korzystali z ulgi odsetkowej przed ślubem, zaskoczeniem była informacja o tym, że po ślubie nie mogą dalej odliczać odsetek. Wszystko przez współmałżonka.
Jednym z warunków koniecznych do skorzystania z ulgi odsetkowej jest to, by podatnik ani jego małżonek nie korzystał wcześniej ani obecnie z wymienionych w ustawie starych ulg mieszkaniowych. W przypadku małżonków dotyczy to zarówno okresu trwania małżeństwa, jak i jego podatkowej historii sprzed ślubu. Po ślubie małżonek korzystający z ulgi nie spełnia już wszystkich warunków koniecznych do odliczania. I bez względu na to, czy ślub został zawarty na początku czy na końcu roku podatkowego podatnik traci prawo do odliczenia odsetek za cały rok.

Opłacalny rozwód

Podatnicy, którzy nie sprawdzili, czy ślub nie wykluczy prawa do odliczania, często szukają sposobu na odzyskanie prawa do ulgi. Rozwiązania upatrują nawet w rozwodzie. I rzeczywiście krok taki może się opłacić z podatkowego punktu widzenia. Bo co prawda przepis uzależnia prawo do ulgi od podatkowej historii małżonka, ale już nie od historii byłego małżonka.
– Należy uznać, że rozwód powoduje zniknięcie przesłanki wykluczającej prawo do ulgi – wyjaśnia Michał Stolarek, radca prawny z kancelarii prawniczej Stolarek spółka komandytowa. Zwraca uwagę, że przepis odwołuje się m.in. do faktów przeszłych, ale odnosi je do obecnego małżonka.
– Po rozwodzie nie ma już małżonka, który korzystał z ulgi mieszkaniowej, i oceniając na ten moment prawo podatnika do ulgi, należy mu je przyznać – wyjaśnia dalej mecenas Stolarek. Taką interpretację potwierdzają też inni eksperci.
– Nie widzę przeszkód, dlaczego po uprawomocnieniu się wyroku rozwodowego podatnik, który stracił prawo do ulgi w związku ze ślubem, nie miałby znów prawa do odliczenia odsetek – zauważa Adam Studziński, doradca podatkowy z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy.
Podobnego zdania jest Marek Gadacz, doradca podatkowy z PricewaterhouseCoopers.
– Jeżeli jesteśmy po rozwodzie, to nie mamy już małżonka. W związku z tym zakładam, że podatnik odzyskuje prawo do ulgi – wyjaśnia nasz rozmówca.

Kłopotliwe odsetki

Interpretacja taka z pewnością ucieszy podatników. Trzeba jednak pamiętać o kilku drobnych szczegółach, które pominięte mogą znacznie skomplikować sytuację podatnika. Podatnik musi przede wszystkim ustalić, od kiedy zacząć znów odliczać ulgę. Eksperci podatkowi są zgodni. Dla bezpieczeństwa nie powinien odliczać odsetek zapłaconych za rok, w którym uprawomocnił się wyrok rozwodowy.
– Podatnik powinien zacząć ponownie odliczać odsetki dopiero w rozliczeniu, w którym przez cały rok był rozwodnikiem – podkreśla Marek Gadacz. Jego zdaniem trudno byłoby określić proporcję, w jakiej podatnik miałby odliczać odsetki za rok orzeczenia rozwodu.
Nie łudźmy się też, że fiskus pozwoli odliczyć zaległe odsetki. Odliczeniu podlegają tylko odsetki faktycznie zapłacone za dany rok podatkowy. Podatnik powinien też uważać na kolejne związki. Ponowny ślub z osobą, która korzystała lub korzysta z ulg mieszkaniowych, znów pozbawia rozwodnika prawa do ulgi odsetkowej.
Opinie ekspertów nie pozostawiają wątpliwości: po rozwodzie ponownie można skorzystać z ulgi odsetkowej. Ciekawe, czy takiego samego zdania będzie Ministerstwo Finansów, które poprosiliśmy o wyjaśnienie w tej sprawie. Niestety, nadal czekamy na interpretację.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.


Aleksandra Tarka


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA