REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stosowanie standardów sprawia dużo kłopotów

Stosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej w dalszym ciągu sprawia problemy wielu księgowym. Głównym powodem kłopotów jest zbyt mała wiedza o nowych skomplikowanych zasadach. W miarę jak księgowi będą je poznawać, sprawozdania finansowe spółek powinny jednak być bardziej przejrzyste.
Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) muszą stosować firmy, których papiery wartościowe znajdują się w publicznym obrocie, oraz banki. Obowiązek ten wprowadzono od 1 stycznia 2005 r. Obecnie już wiadomo, że nie wszyscy polscy księgowi byli dobrze przygotowani do sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych według nowych wymogów.

– Część księgowych zna nowe zasady, a część nie. To samo dotyczy biegłych rewidentów – powiedział „Gazecie Prawnej” dr Radosław Ignatowski z Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zdaniem, za mało było szkoleń przed wprowadzeniem zmian.

– To nie jest tylko wina księgowych. Wina leży po stronie Unii Europejskiej, która nie była przygotowana na wdrożenie tak kompleksowego systemu w rachunkowości. Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości też jest winna, bo nie zdążyła przygotować wszystkiego na czas – stwierdził Radosław Ignatowski. Dodał, że problemy z wdrażaniem nowych rozwiązań ma cała Unia.

– Przepisy MSSF są bardzo obszerne i wymagają komentarzy. Ich zrozumienie nie jest łatwe. To jest tak szeroka wiedza, że czasem nie wyobrażam sobie, jak osoba, która zarządza dużym konglomeratem, jest w stanie ją posiąść – powiedział nam Jacek Hryniuk, partner w Ernst & Young Audit.

MSSF miały uporządkować sprawozdania. Miały być one porównywalne i bardziej wiarygodne. Jacek Hryniuk przyznaje, że faktycznie, sprawozdania są bardziej uporządkowane, ale pojawiają się inne problemy. Potwierdza to Przemysław Karwowski, biegły rewident z Perfectum Audit.

– W praktyce trudności sprawia przekształcenie starych metod i zasad na nowe – powiedział nam Przemysław Karwowski. Stare metody, czyli te, które nakazywała stosować ustawa o rachunkowości, skupiały się na analizie „historii” spółki i wyciąganiu na tej podstawie wniosków. Z nową metodą związana jest tzw. wartość godziwa, zorientowana na przyszłość. Modelu opartego na wartości godziwej, mimo występujących problemów, domagali się inwestorzy. Twierdzili, że nie interesuje ich przeszłość danej firmy, ale przyszłość.

– Cechą wartości godziwej jest to, że jest oparta na przyszłych prognozach. Te z kolei wynikają z założeń. Dlatego w zależności od przyjętych założeń, które mogą się między sobą różnić, wyniki wyceny wartości godziwych będą inne – uważa ekspert z Ernst & Young. Potwierdzają to wyniki niektórych spółek. Różnica między wynikiem spółki według starych (ustawy o rachunkowości) i nowych (MSSF) zasad sięgała nawet kilkuset procent. – Jeśli więc aktywa i pasywa są wyceniane na podstawie prognoz, to sprawozdania mogą się różnić w zależności od przyjętych założeń – dodał Jacek Hryniuk.

Niektóre firmy mają też problemy z określeniem własnej polityki rachunkowości.

– Uważa się często, że są jakieś uniwersalne zasady, które dotyczą wszystkich firm, a przecież tak nie jest – powiedział Przemysław Karwowski. Politykę rachunkowości, jego zdaniem, powinien napisać zarząd firmy z dyrektorem finansowym i główną księgową. Jest to ważna sprawa ze względu na odpowiedzialność księgowych. W polityce rachunkowości powinno być zapisane za co odpowiada księgowy, a za co zarząd lub prezes.

Wprowadzony przed ponad rokiem obowiązek sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych spowodował więc spore zamieszanie i niepewność księgowych i audytorów.

Jak jednak podkreślali nasi rozmówcy, jest szansa, że w miarę jak specjaliści będą poznawali nowe zasady, sprawozdania sporządzone zgodnie z MSSF będą bardziej przejrzyste.

Kto musi stosować międzynarodowe standardy
spółki giełdowe
banki.

Niektóre różnice między ustawą o rachunkowości a MSSF
koszt historyczny zastąpiła wartość godziwa dotycząca przyszłości,
różne są metody rozliczania wszystkich połączeń jednostek gospodarczych,
brak amortyzacji wartości firmy w MSSF,
obowiązek dokonywania corocznych testów na trwałą utratę wartości firmy w MSSF.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Zalewski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Korekta dokumentów złożonych do ZUS 2023/2024. Co z nadpłatami? Jakie zmiany od nowego roku? [Wyjaśnienia ZUS]

  ZUS w szerokiej kampanii medialnej informuje i przypomina od pewnego czasu, że tylko do 1 stycznia 2024 r. płatnicy składek mogą przekazywać korekty dokumentów rozliczeniowych (ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA) za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. Natomiast korekty tych dokumentów za okres od stycznia 2022 r. są możliwe w ciągu 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. ZUS przygotował też odpowiedzi na 9 najczęściej pojawiających się pytań na ten temat. Wyjaśnia m.in. kwestię ew. sankcji za brak korekt, zasady odzyskiwania nadpłat, czy zmiany dot. korygowania dokumentów od 1 stycznia 2024 r.

  Wyższy podatek dochodowy, by sfinansować transformację klimatyczną

  65 proc. polskich respondentów mogłoby płacić większy podatek dochodowy, by pomóc gospodarstwom domowym o niższych dochodach poradzić sobie z kosztami zielonej transformacji; 51 proc. zgodziłoby się zapłacić dodatkowe 1-2 proc. swojego dochodu - wynika z ankiety Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

  Księgowa odchodzi a firma zostaje z problemem. Co zrobić, by zatrzymać księgową?

  Wiele firm zna tę sytuację – ważny specjalista taki jak księgowa zaczyna zdradzać oznaki zmęczenia i niezadowolenia z pracy. Brak czasu, za dużo obowiązków, nadmiar dokumentów – to prosta droga do wypalenia zawodowego i rezygnacji ze stanowiska. Jednak czy przedsiębiorcy są gotowi na konsekwencje, jakie niesie za sobą odejście tak ważnego pracownika? Co zrobić, by zatrzymać księgowego w firmie?

  Tabela kursów średnich NBP nr 230/A/NBP/2023 z 28 listopada 2023 r. Kurs euro 4,3542 zł

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 28 listopada 2023 r. NBP nr 230/A/NBP/2023. Średni kurs euro 4,3542 zł.

  ZUS: Brak korekty ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA do końca 2023 r. bez kar dla przedsiębiorcy

  ZUS informuje, że korekta dokumentów rozliczeniowych ZUS DRA, ZUS RCA, ZUS RSA za okres od stycznia 1999 r. do grudnia 2021 r. jest możliwa tylko do końca 2023 roku. Przy czym jeżeli ktoś nie zdąży z korektą w tym terminie, ZUS nie będzie stosował sankcji. Warto też wiedzieć, że błędy w dokumentach rozliczeniowych z ZUS za okres od stycznia 2022 r. - można korygować w ciągu kolejnych 5 lat od terminu płatności składek za dany miesiąc kalendarzowy. 

  Przedłużenie 0 proc. VAT na żywność w 2024 r. "Marszałek Hołownia nie poddaje projektu pod obrady Sejmu"

  Zamrażarka w gabinecie marszałka Sejmu jest aktywna - mówi szef klubu PiS Mariusz Błaszczak, zarzucając Szymonowi Hołowni, że nie poddaje pod obrady trzech projektów ustaw, dot. przedłużenia 0 proc. VAT na żywność, przedłużenia wakacji kredytowych i zamrożenia cen energii. Zaapelował też do Hołowni, by zachowywał więcej powagi kierując obradami Izby.

  Aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat

  "W związku ze zmianami demograficznymi, aktywna siła robocza w UE może zmniejszyć się o 50 mln osób w ciągu najbliższych 30 lat. Pandemia covid-19 zaostrzyła niedobory umiejętności, z którymi boryka się już wiele sektorów." Jakie wyzwania czekają rynek pracy w UE? Rozmawiali o tym przedsiębiorcy podczas Europejskiego Parlamentu Przedsiębiorstw.

  PIT za 2023 rok: chcesz zapłacić niższy podatek, skorzystaj z ulg i odliczeń, jest na to jeszcze miesiąc. Ale czy potrafisz

  Znajomość prawa podatkowego nigdy nie była mocną stroną Polaków, także i dlatego, że ulg i odliczeń było dużo a same przepisy mało zrozumiałe. Dlatego składanie rocznych PIT-ów zawsze wywoływało tak wielkie poruszenie. Teraz większości Polaków spełnienie rocznego obowiązku podatkowego ułatwia sam fiskus, wypełniając PIT-y roczne i oddając je do cyfrowej akceptacji. Jednak tak przygotowane deklaracje podatkowe najczęściej nie uwzględniają wszystkich możliwych odliczeń i ulg podatkowych.

  Dostosowanie zasad wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSEF – projekt rozporządzenia

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wystawiania faktur. Zaproponowane zmiany mają dostosować  wystawiania faktur uproszczonych do obowiązkowego KSeF. Zmiany mają wejść w życie 1 lipca 2024 r., z wyjątkiem tych dotyczących faktur dokumentujących sprzedaż zwolnioną VAT, które będą obowiązywały od 2025 r.

  Nowe zasady korzystania z KSeF od 1 lipca 2024 roku. Jest już projekt rozporządzenia. Co się zmieni?

  Ministerstwo Finansów opublikowało 27 listopada 2023 r. projekt rozporządzenia w sprawie korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. To nowe rozporządzenie ma od 1 lipca 2024 r. zastąpić rozporządzenie z 2021 r. o tej samej nazwie. W większości nowe rozporządzenie powieli dotychczasowe rozwiązania, ale wprowadza również nowe regulacje. ZAW-FA będzie można składać elektronicznie. Umożliwione zostanie samofakturowanie przez podmioty zagraniczne bez polskiego NIP. Wprowadzone zostanie większe zabezpieczenie dla wygenerowanych tokenów. Określono również zasady nadawania uprawnień i dostępu do faktur VAT RR przez rolników ryczałtowych oraz oznaczania faktur kodem QR.

  REKLAMA