REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Stosowanie standardów sprawia dużo kłopotów

REKLAMA

Stosowanie Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej w dalszym ciągu sprawia problemy wielu księgowym. Głównym powodem kłopotów jest zbyt mała wiedza o nowych skomplikowanych zasadach. W miarę jak księgowi będą je poznawać, sprawozdania finansowe spółek powinny jednak być bardziej przejrzyste.
Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) muszą stosować firmy, których papiery wartościowe znajdują się w publicznym obrocie, oraz banki. Obowiązek ten wprowadzono od 1 stycznia 2005 r. Obecnie już wiadomo, że nie wszyscy polscy księgowi byli dobrze przygotowani do sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych według nowych wymogów.

– Część księgowych zna nowe zasady, a część nie. To samo dotyczy biegłych rewidentów – powiedział „Gazecie Prawnej” dr Radosław Ignatowski z Katedry Rachunkowości Uniwersytetu Łódzkiego. Jego zdaniem, za mało było szkoleń przed wprowadzeniem zmian.

– To nie jest tylko wina księgowych. Wina leży po stronie Unii Europejskiej, która nie była przygotowana na wdrożenie tak kompleksowego systemu w rachunkowości. Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości też jest winna, bo nie zdążyła przygotować wszystkiego na czas – stwierdził Radosław Ignatowski. Dodał, że problemy z wdrażaniem nowych rozwiązań ma cała Unia.

– Przepisy MSSF są bardzo obszerne i wymagają komentarzy. Ich zrozumienie nie jest łatwe. To jest tak szeroka wiedza, że czasem nie wyobrażam sobie, jak osoba, która zarządza dużym konglomeratem, jest w stanie ją posiąść – powiedział nam Jacek Hryniuk, partner w Ernst & Young Audit.

MSSF miały uporządkować sprawozdania. Miały być one porównywalne i bardziej wiarygodne. Jacek Hryniuk przyznaje, że faktycznie, sprawozdania są bardziej uporządkowane, ale pojawiają się inne problemy. Potwierdza to Przemysław Karwowski, biegły rewident z Perfectum Audit.

– W praktyce trudności sprawia przekształcenie starych metod i zasad na nowe – powiedział nam Przemysław Karwowski. Stare metody, czyli te, które nakazywała stosować ustawa o rachunkowości, skupiały się na analizie „historii” spółki i wyciąganiu na tej podstawie wniosków. Z nową metodą związana jest tzw. wartość godziwa, zorientowana na przyszłość. Modelu opartego na wartości godziwej, mimo występujących problemów, domagali się inwestorzy. Twierdzili, że nie interesuje ich przeszłość danej firmy, ale przyszłość.

– Cechą wartości godziwej jest to, że jest oparta na przyszłych prognozach. Te z kolei wynikają z założeń. Dlatego w zależności od przyjętych założeń, które mogą się między sobą różnić, wyniki wyceny wartości godziwych będą inne – uważa ekspert z Ernst & Young. Potwierdzają to wyniki niektórych spółek. Różnica między wynikiem spółki według starych (ustawy o rachunkowości) i nowych (MSSF) zasad sięgała nawet kilkuset procent. – Jeśli więc aktywa i pasywa są wyceniane na podstawie prognoz, to sprawozdania mogą się różnić w zależności od przyjętych założeń – dodał Jacek Hryniuk.

Niektóre firmy mają też problemy z określeniem własnej polityki rachunkowości.

– Uważa się często, że są jakieś uniwersalne zasady, które dotyczą wszystkich firm, a przecież tak nie jest – powiedział Przemysław Karwowski. Politykę rachunkowości, jego zdaniem, powinien napisać zarząd firmy z dyrektorem finansowym i główną księgową. Jest to ważna sprawa ze względu na odpowiedzialność księgowych. W polityce rachunkowości powinno być zapisane za co odpowiada księgowy, a za co zarząd lub prezes.

Wprowadzony przed ponad rokiem obowiązek sporządzania skonsolidowanych sprawozdań finansowych spowodował więc spore zamieszanie i niepewność księgowych i audytorów.

Jak jednak podkreślali nasi rozmówcy, jest szansa, że w miarę jak specjaliści będą poznawali nowe zasady, sprawozdania sporządzone zgodnie z MSSF będą bardziej przejrzyste.

Kto musi stosować międzynarodowe standardy
spółki giełdowe
banki.

Niektóre różnice między ustawą o rachunkowości a MSSF
koszt historyczny zastąpiła wartość godziwa dotycząca przyszłości,
różne są metody rozliczania wszystkich połączeń jednostek gospodarczych,
brak amortyzacji wartości firmy w MSSF,
obowiązek dokonywania corocznych testów na trwałą utratę wartości firmy w MSSF.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Łukasz Zalewski


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

REKLAMA

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA

Są już propozycje nowych definicji budynku i budowli, na potrzeby podatkowe. Jest temat garaży wielostanowiskowych

Mamy już propozycje nowych definicji budynku i budowli oraz rozwiązanie kwestii opodatkowania garaży wielostanowiskowych. Zmiany zawiera projekt nowelizacji ustawy o podatku rolnym i innych ustaw, który został właśnie opublikowany na stronach rządowych.

Przedsiębiorca wydaje pieniądze na edukację i szkolenia. Kiedy może te wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych firmy?

Czy przedsiębiorca może zaliczyć różnoraki wydatki edukacyjne i szkoleniowe do kosztów uzyskania przychodów? Przedsiębiorca może bowiem podjąć naukę w celu rozpoczęcia wykonywania określonej działalności gospodarczej lub zdobycia przewagi konkurencyjnej w ramach już wykonywanej. Nierzadko również dochodzi do otwierania nowej gałęzi prowadzonej działalności. Idąc tym samym tropem można spotkać się ze szkoleniami dla pracowników oraz współpracowników, które mogą okazać się korzystniejszym rozwiązaniem niż poszukiwanie nowych specjalistów. Co na ten temat sądzą organy podatkowe?

REKLAMA