Po remoncie można odzyskać VAT
Podatnik, który korzystał w poprzednich latach z ulgi remontowej, teraz może złożyć wniosek o zwrot VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych.
Na zwrot wydatków za materiały budowlane mogą liczyć osoby fizyczne w związku z budową budynku mieszkalnego, nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach. Zwrot przysługuje również podatnikom, którzy remontowali budynek lub lokal mieszkalny.
Zwrot dokonywany jest na wniosek złożony w urzędzie skarbowym. Kwota zwrotu jest równa 68,18 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 12,295 proc. kwoty stanowiącej iloczyn 70 mkw. (gdy roboty budowlane wymagały pozwolenia budowlanego) lub 30 mkw. (gdy roboty budowlane nie wymagały takiego pozwolenia) powierzchni użytkowej i ceny 1 mkw. powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego, przyjmowanej na potrzeby obliczenia premii gwarancyjnej przy książeczkach mieszkaniowych. Dla podatników, którzy korzystali z ulgi remontowej, kwota zwrotu jest niższa i wynosi 55,23 proc. kwoty VAT wynikającej z faktur, nie więcej jednak niż 9,959 proc. kwoty stanowiącej wspomniany wcześniej iloczyn.
Podatnik nie odzyska pieniędzy od razu. Naczelnik wydaje decyzję w ciągu 6 miesięcy, a faktyczny zwrot następuje po 25 dniach od doręczenia jej podatnikowi.
Bogdan Świąder
bogdan.swiader@infor.pl
Ordynacja podatkowa - część 1

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego rozstrzyga się na korzyść:
płatnika
podatnika
urzędu skarbowego
budżetu państwa lub budżetu jednostki samorządu terytorialnego
Komentarze(0)
Pokaż: