REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Księga zamiast ryczałtu

REKLAMA

Zapowiedzi Ministerstwa Finansów dotyczące likwidacji karty podatkowej i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przeraziły drobnych przedsiębiorców. To obecnie najkorzystniejsze formy opodatkowania, chętnie wybierane przez małe firmy, rzemieślników, drobny handel.
Jak wynika z danych Ministerstwa Finansów, efektywna stawka podatkowa w 2004 roku w ryczałcie wyniosła 3,6 proc., a średnia wysokość podatku 2008 zł rocznie.

Zamiast wsparcia likwidacja

Piotr Maternowski, dyrektor Kujawsko-Pomorskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości w Bydgoszczy, uważa, że uchylenie uproszczonych form opodatkowania może zagrozić rzemieślnikom i rozwojowi małych przedsiębiorstw.
– Może dojść do likwidacji zakładów. Planami ministra finansów jesteśmy tym bardziej zaskoczeni, gdyż z wcześniejszych zapowiedzi rządu wynikało, że baza podatników, którzy będą mogli korzystać z ryczałtu czy karty, będzie większa – mówi Piotr Maternowski.
Zdaniem Jerzego Bartnika, prezesa Związku Rzemiosła Polskiego, ryczałt i karta to „życiodajne formy opodatkowania”.
– Ich likwidacja to najbardziej poroniony pomysł, o jakim ostatnio słyszałem. Przecież obiecywano nam wspieranie małej przedsiębiorczości – podsumowuje prezes ZRP.
Eksperci podatkowi także są sceptyczni wobec planów ministra finansów.
– Całkowita likwidacja podatku zryczałtowanego i karty podatkowej jest złym pomysłem. To zniesienie podatku, który jest korzystny dla wielu grup podatników; drobnych przedsiębiorców, branży usługowej, rzemiosła. Przecież z tego powodu wybrali oni tę formę opodatkowania – tłumaczy Jarosław Ostrowski, partner z kancelarii Nowakowski i Wspólnicy. Zwraca jednak uwagę, że z preferencyjnych form opodatkowania korzystają także rodzaje działalności, które wsparcia państwa nie potrzebują – np. przynoszące wysokie dochody prywatne praktyki lekarskie. Rozliczają się kartą podatkową i płacą bardzo niskie podatki uzależnione od liczby przepracowanych godzin. W rzeczywistości fiskus nie ma pojęcia, ile godzin pracuje lekarz, gdyż nikt tego nie kontroluje.
Co w zamian dostaną podatnicy pozbawieni ryczałtu? Resort zapowiada, że nie czeka ich szok. Otrzymają prostą formę podatkowej księgi przychodów i rozchodów – zbudowaną z dwóch kolumn: przychodów i kosztów. Zdaniem resortu finansów ustalanie kosztów nie będzie trudne.

Gminy poczuły się niepewnie

O swoje dochody obawiają się jednak nie tylko przedsiębiorcy, ale także gminy. Dochody z karty podatkowej zasilają bowiem bezpośrednio ich kasę.
– Realizacja zapowiedzi Ministerstwa Finansów będzie oznaczać poważny uszczerbek dla budżetów gmin. Najłatwiej jest reformować podatki w imieniu państwa, ale nie kosztem jego budżetu. – mówi Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski. Jego zdaniem wraz z likwidacją karty podatkowej państwo powinno zrekompensować gminom straty z tego tytułu albo zmniejszyć zakres zadań, które obciążają samorządy. Jak na razie, resort finansów enigmatycznie stwierdza, że przewidywane są zmiany w przepisach dotyczących funkcjonowania samorządu terytorialnego.

Bogdan Świąder, Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

  Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

  Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

  Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Pracownik wystawił pustą fakturę. Kto za to odpowiada? Pracodawca (podatnik VAT)?

  W codziennej praktyce biznesowej wielokrotnie powstaje pytanie, czy za pustą fakturę zawsze odpowiada podatnik (firma), gdy to pracownik, bez wiedzy i zgody pracodawcy, wystawiał fikcyjne faktury, umożliwiając innym podmiotom odliczenie VAT. Jedna z takich spraw trafiła do sądu, a w wyniku zadanego pytania prejudycjalnego – do TSUE. Poznaliśmy właśnie opinię Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że co do zasady administracja skarbowa nie powinna egzekwować VAT od przedsiębiorcy. Zobaczymy, czy Trybunał weźmie pod uwagę tę opinię (bo z reguły tak robi), wydając wyrok, na który trzeba jeszcze trochę poczekać.

  Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

  Kwota limitu dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia jej opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów, wynosi obecnie 19 061,28 zł. Kwota ta będzie miała zastosowanie w rozliczeniu rocznym PIT w 2024 roku (dokonywanym za rok 2023).

  Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

  Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

  Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

  Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

  REKLAMA