REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skala zamrożona, a PIT nam spada

REKLAMA

W Polsce wbrew pozorom nie ma najwyższych obciążeń podatkowych w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Wręcz przeciwnie, z roku na rok podatki są niższe, mimo że od kilku lat mamy zamrożoną skalę i koszty.
Na wzrost obciążeń nie wpłynęło nawet to, że płacimy coraz wyższą składkę zdrowotną. Wystarczy przypomnieć, że jeszcze niedawno składka ta wynosiła 7,75 proc. (tyle też można odliczyć od podatku). Dziś składka ta wynosi już 8,75 proc. i nadal będzie rosnąć aż do 9 proc. Wiele wskazuje na to, że powszechne przekonanie o wzroście obciążeń podatkowych wynika bardziej z tego, że polskie przepisy są nadmiernie skomplikowane i mało przyjazne dla podatnika. Teraz zdają się taką opinię potwierdzać zarówno dane, które opublikowała Komisja Europejska w specjalnym raporcie, jak i proste zestawienie danych dostępnych w polskim Ministerstwie Finansów.
Komisja Europejska opublikowała raport o obciążeniach podatkowych w państwach Unii Europejskiej od 1995 roku do 2004 roku. Wynika z niego, że Polska nie tylko nie jest krajem, w którym są najwyższe obciążenia podatkowe, ale również i to, że obciążenia te w ostatnich dziesięciu latach spadały.

Polskie statystyki

Podobne badania od lat prowadzi w Polsce Centrum im. Adama Smitha, które ogłasza co roku tzw. dzień wolności podatkowej. Jego idea jest prosta. Dzień wolności podatkowej to taki dzień, w którym gdybyśmy od początku roku oddawali wszystko co zarobimy państwu na poczet należnych podatków i innych obciążeń, zaczęlibyśmy w końcu zarabiać na siebie. Jest on obliczany na podstawie udziału wydatków publicznych w produkcie krajowym brutto. Dotychczas dzień ten stale odsuwał się w czasie. W roku 2000 wypadł 16 czerwca. W 2003 już 28 czerwca. Ale w roku 2004 nagle przesunął się na 24 czerwca, co świadczy, że obciążeń było mimo wszystko mniej.
Taką tendencję potwierdza także przeprowadzona przez nas analiza porównawcza nominalnych i efektywnych stawek opodatkowania PIT w 2000 i 2004 r. W 2000 roku efektywna stawka podatkowa w pierwszym progu skali po odliczeniu stawki na ubezpieczenie zdrowotne wynosiła 6,45 proc., a w 2004 roku już tylko 6,16 proc. Podobne spadki miały miejsce w pozostałych przedziałach skali.
Rośnie natomiast skala obciążeń z tytułu ubezpieczeń społecznych. Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrosła ona w Polsce z 11,7 proc. do 14 proc.

Europejscy rekordziści

Wśród wszystkich członków UE w 2004 roku rekordzistami, jeśli chodzi o wysokość obciążeń podatkowych, były: Dania – 49,9 proc., Belgia – 47,4 proc., Francja – 45,3 proc., Finlandia – 44,5 proc. i Austria – 44,3 proc. Natomiast państwa, w których zaobserwowano najniższe obciążenia, to: Litwa – 28,7 proc., Łotwa – 29,1 proc., Słowacja – 30,6 proc., Irlandia – 31,7 proc., Estonia – 32,7 proc. i Cypr – 33,7 proc. W Polsce było to 34,3 proc. W 2004 roku w porównaniu z 2003 obciążenia podatkowe w proporcji do PKB wzrosły w 14 państwach Unii, w 10 spadły, a w Szwecji pozostały na niezmienionym poziomie. Najwyższy wzrost zanotowano na Malcie (z 34,5 proc. w 2003 roku do 36,7 proc. w 2004), w Irlandii (z 30,4 proc. do 31,7 proc.) i Danii (z 48,7 proc. do 49,9 proc.). Natomiast najwyższy spadek zaobserwowano w Grecji (z 39,0 proc. do 37,7 proc.), Niemczech (z 41,0 proc. do 40,0 proc.) i Włoszech (z 43,0 proc. do 42,1 proc.). W Polsce również zanotowano spadek, choć niewielki, bo z 34,4 proc. w 2003 roku do 34,3 proc. w 2004 roku.

Obciążenie zależy od podatku

We wszystkich państwach UE obciążenia podatkowe w trzech podstawowych kategoriach podatkowych były na podobnym wysokim poziomie. W 2004 roku podatki od produkcji, importu, w tym VAT wynosiły średnio 34 proc., podatki osobiste (dochodowe) średnio wyniosły 31 proc., a obciążenia socjalne 32 proc.
Najniższa stopa opodatkowania w zakresie podatku od importu i produkcji w porównaniu z PKB była na Litwie – 11,3 proc., w Czechach i Niemczech po 12,0 proc. Rekordowo wysokie stopy były w Danii – 17,7 proc., na Cyprze – 17,2 proc. oraz w Szwecji – 17,1 proc. W Polsce stopa opodatkowania wyniosła 13,9 proc.
Jeśli chodzi o podatki dochodowe to najwyższe stopy podatkowe były w Danii – 30 proc., Szwecji – 19,4 proc. i Finlandii – 17,8 proc. Najniższe na Słowacji – 6,1 proc., w Polsce – 6,7 proc. i na Łotwie – 8,0 proc. Jeśli chodzi o obciążenia socjalne to najbardziej atrakcyjna pod tym względem jest Dania, gdzie obciążenia te kształtują się na poziomie 1,2 proc. Najwięcej trzeba zapłacić w Niemczech – 16,8 proc., Francji – 16,3 proc. oraz Czechach – 15,1 proc. W Polsce obciążenia te były jednymi z największych, wyniosły 14,0 proc.

Polska nie taka zła

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że Polska znajduje się na siódmym miejscu wśród państw członkowskich jeśli chodzi o najniższe obciążenia podatkowe. Daleko nam do naszych sąsiadów – Słowacji, Estonii, Litwy, gdzie są najmniejsze obciążenia, ale nie prześcigamy też takich krajów, jak Francja, Dania czy Szwecja. Wśród podatków dochodowych Polska jest wymieniana jako kraj z najniższymi obciążeniami. Tak dobrze nie jest niestety pod względem obciążeń socjalnych, które są jednymi z najwyższych.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/9
Są kosztem uzyskania przychodu:
koszty reprezentacji, w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych
udzielone pożyczki, w tym stracone pożyczki
wydatki na wystrój wnętrza biurowego nie będące wydatkami reprezentacyjnymi
wpłaty dokonywane do pracowniczych planów kapitałowych, o których mowa w ustawie o pracowniczych planach kapitałowych – od nagród i premii wypłaconych z dochodu po opodatkowaniu podatkiem dochodowym
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości w 2025 r. Budynek i budowla inaczej definiowane, przesunięcie złożenia deklaracji DN-1 i inna stawka dla garaży

Budynek i budowla zmieniły od początku 2025 r. swoje definicje w podatku od nieruchomości.  Do tej pory podatnicy posługiwali się uregulowaniami pochodzącymi z prawa budowlanego, dlatego wprowadzenie przepisów regulujących te kwestie bezpośrednio w przepisach podatkowych to spora zmiana. Sprawdzamy, w jaki sposób wpłynie ona na obowiązki podatkowe polskich przedsiębiorców. 

Tsunami zmian podatkowych – kto ucierpi najbardziej?

Rok 2025 przynosi kolejną falę zmian podatkowych, które dotkną zarówno najmniejszych przedsiębiorców, jak i największe firmy. Eksperci alarmują, że brak stabilności prawa zagraża inwestycjom w Polsce, a wprowadzenie nowych przepisów w pośpiechu prowadzi do kosztownych błędów. Czy czeka nas poprawa w zakresie przewidywalności i uproszczenia systemu fiskalnego?

Wymiana tachografów w 2025 r. Komisja Europejska wprowadziła okres przejściowy. Edukacja zamiast kar - co to oznacza w praktyce?

Komisja Europejska niespodziewanie wprowadziła okres przejściowy dla przewoźników, którzy nie zdążyli wymienić tachografów na najnowsze modele G2V2. Do końca lutego 2025 roku służby kontrolne w krajach UE mają stosować łagodniejsze podejście, rezygnując z kar na rzecz edukacji. Choć dla wielu firm transportowych to ulga, ekspert Inelo przestrzega - dokument nie daje pełnej gwarancji ochrony przed mandatami. Co więcej, sierpniowy termin wymiany kolejnej generacji tachografów nie przewiduje takiego ułatwienia.

Obniżenie kapitału zakładowego w spółce z o.o. Jak to zrobić i kiedy warto

Czym jest obniżenie kapitału zakładowego, jak je przeprowadzić w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oraz w jakich sytuacjach może się to okazać korzystną decyzją?

REKLAMA

Co to jest inwestycja w obcym środku trwałym? Tylko ulepszenie, czy także remont?

Pojęcie „inwestycji w obcym środku trwałym” nie zostało bezpośrednio zdefiniowane zarówno w ustawie o PIT jak i w ustawie o CIT. W związku z tym, u podatnika, mogą pojawić się wątpliwości przy próbie ustalenia, czy dana czynność będzie spełniała znamię inwestycji w obcym środku trwałym.

Branża TSL w 2025 r.: tachografy, cła, procedury. Jakie zmiany (prawne, technologiczne, operacyjne) czekają firmy transportowe, spedycyjne i logistyczne

Rok 2025 przyniesie szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych, które znacząco wpłyną na sektor transportu, spedycji i logistyki. Od nowych regulacji celnych, przez wdrożenie zaawansowanych technologii, po zmieniające się wymagania środowiskowe – przedsiębiorstwa będą musiały dostosować się do nowych realiów, by utrzymać swoją konkurencyjność.

Jak rozliczyć PIT? Ulga na działalność badawczo-rozwojową lub na stworzenie prototypu

Twoja firma inwestowała w ubiegłym roku w działalność badawczo-rozwojową albo wydała niemało środków na wprowadzenie na rynek nowego produktu? Jeżeli tak, to warto w zeznaniu rocznym PIT poinformować fiskusa o tych pracach i uzyskać z tego tytułu ulgę w podatku dochodowym.

PIT-11 za 2024 r. - do kiedy, jaka wersja formularza? Jak przesłać do urzędu skarbowego i pracownika?

Cykl obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są one sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki. Przedsiębiorcy mają czas na wysłanie ich do urzędu skarbowego tylko do 31 stycznia. Natomiast pracownikowi trzeba dostarczyć do 28 lutego. Na co uważać przy sporządzaniu PIT-11, żeby uniknąć prawnych konsekwencji? Co zrobić, jeśli nie wyrobimy się w terminie?

REKLAMA

Podatki w 2025 r.: Co nas czeka? Jakie zmiany?

Miniony rok obfitował w kontrowersyjne zmiany w prawie podatkowym, które znacząco wpłynęły na działalność przedsiębiorców. Czy 2025 rok przyniesie więcej stabilizacji? Eksperci wskazują, że to może być czas refleksji i upraszczania systemu podatkowego, choć kilka istotnych zmian wciąż czeka na realizację.

Webinar: Nowelizacja VAT 2025 + certyfikat gwarantowany

Podczas webinaru „Nowelizacja VAT 2025” omówione zostaną zmiany w przepisach dotyczących podatku VAT wchodzące z początkiem 2025 roku oraz planowane w kolejnych miesiącach. Nowe regulacje wpłyną na działalność przedsiębiorców w różnych branżach, dlatego warto zapoznać się z nimi już na początku roku, aby uniknąć zaskoczenia i zapewnić prawidłowość rozliczeń. Oprócz kompleksowego omówienia, uczestnicy zyskają praktyczne wskazówki, możliwość zadania pytań oraz imienny certyfikat.

REKLAMA