REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skala zamrożona, a PIT nam spada

REKLAMA

W Polsce wbrew pozorom nie ma najwyższych obciążeń podatkowych w porównaniu z innymi krajami Unii Europejskiej. Wręcz przeciwnie, z roku na rok podatki są niższe, mimo że od kilku lat mamy zamrożoną skalę i koszty.
Na wzrost obciążeń nie wpłynęło nawet to, że płacimy coraz wyższą składkę zdrowotną. Wystarczy przypomnieć, że jeszcze niedawno składka ta wynosiła 7,75 proc. (tyle też można odliczyć od podatku). Dziś składka ta wynosi już 8,75 proc. i nadal będzie rosnąć aż do 9 proc. Wiele wskazuje na to, że powszechne przekonanie o wzroście obciążeń podatkowych wynika bardziej z tego, że polskie przepisy są nadmiernie skomplikowane i mało przyjazne dla podatnika. Teraz zdają się taką opinię potwierdzać zarówno dane, które opublikowała Komisja Europejska w specjalnym raporcie, jak i proste zestawienie danych dostępnych w polskim Ministerstwie Finansów.
Komisja Europejska opublikowała raport o obciążeniach podatkowych w państwach Unii Europejskiej od 1995 roku do 2004 roku. Wynika z niego, że Polska nie tylko nie jest krajem, w którym są najwyższe obciążenia podatkowe, ale również i to, że obciążenia te w ostatnich dziesięciu latach spadały.

Polskie statystyki

Podobne badania od lat prowadzi w Polsce Centrum im. Adama Smitha, które ogłasza co roku tzw. dzień wolności podatkowej. Jego idea jest prosta. Dzień wolności podatkowej to taki dzień, w którym gdybyśmy od początku roku oddawali wszystko co zarobimy państwu na poczet należnych podatków i innych obciążeń, zaczęlibyśmy w końcu zarabiać na siebie. Jest on obliczany na podstawie udziału wydatków publicznych w produkcie krajowym brutto. Dotychczas dzień ten stale odsuwał się w czasie. W roku 2000 wypadł 16 czerwca. W 2003 już 28 czerwca. Ale w roku 2004 nagle przesunął się na 24 czerwca, co świadczy, że obciążeń było mimo wszystko mniej.
Taką tendencję potwierdza także przeprowadzona przez nas analiza porównawcza nominalnych i efektywnych stawek opodatkowania PIT w 2000 i 2004 r. W 2000 roku efektywna stawka podatkowa w pierwszym progu skali po odliczeniu stawki na ubezpieczenie zdrowotne wynosiła 6,45 proc., a w 2004 roku już tylko 6,16 proc. Podobne spadki miały miejsce w pozostałych przedziałach skali.
Rośnie natomiast skala obciążeń z tytułu ubezpieczeń społecznych. Jak wynika z raportu Komisji Europejskiej w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrosła ona w Polsce z 11,7 proc. do 14 proc.

Europejscy rekordziści

Wśród wszystkich członków UE w 2004 roku rekordzistami, jeśli chodzi o wysokość obciążeń podatkowych, były: Dania – 49,9 proc., Belgia – 47,4 proc., Francja – 45,3 proc., Finlandia – 44,5 proc. i Austria – 44,3 proc. Natomiast państwa, w których zaobserwowano najniższe obciążenia, to: Litwa – 28,7 proc., Łotwa – 29,1 proc., Słowacja – 30,6 proc., Irlandia – 31,7 proc., Estonia – 32,7 proc. i Cypr – 33,7 proc. W Polsce było to 34,3 proc. W 2004 roku w porównaniu z 2003 obciążenia podatkowe w proporcji do PKB wzrosły w 14 państwach Unii, w 10 spadły, a w Szwecji pozostały na niezmienionym poziomie. Najwyższy wzrost zanotowano na Malcie (z 34,5 proc. w 2003 roku do 36,7 proc. w 2004), w Irlandii (z 30,4 proc. do 31,7 proc.) i Danii (z 48,7 proc. do 49,9 proc.). Natomiast najwyższy spadek zaobserwowano w Grecji (z 39,0 proc. do 37,7 proc.), Niemczech (z 41,0 proc. do 40,0 proc.) i Włoszech (z 43,0 proc. do 42,1 proc.). W Polsce również zanotowano spadek, choć niewielki, bo z 34,4 proc. w 2003 roku do 34,3 proc. w 2004 roku.

Obciążenie zależy od podatku

We wszystkich państwach UE obciążenia podatkowe w trzech podstawowych kategoriach podatkowych były na podobnym wysokim poziomie. W 2004 roku podatki od produkcji, importu, w tym VAT wynosiły średnio 34 proc., podatki osobiste (dochodowe) średnio wyniosły 31 proc., a obciążenia socjalne 32 proc.
Najniższa stopa opodatkowania w zakresie podatku od importu i produkcji w porównaniu z PKB była na Litwie – 11,3 proc., w Czechach i Niemczech po 12,0 proc. Rekordowo wysokie stopy były w Danii – 17,7 proc., na Cyprze – 17,2 proc. oraz w Szwecji – 17,1 proc. W Polsce stopa opodatkowania wyniosła 13,9 proc.
Jeśli chodzi o podatki dochodowe to najwyższe stopy podatkowe były w Danii – 30 proc., Szwecji – 19,4 proc. i Finlandii – 17,8 proc. Najniższe na Słowacji – 6,1 proc., w Polsce – 6,7 proc. i na Łotwie – 8,0 proc. Jeśli chodzi o obciążenia socjalne to najbardziej atrakcyjna pod tym względem jest Dania, gdzie obciążenia te kształtują się na poziomie 1,2 proc. Najwięcej trzeba zapłacić w Niemczech – 16,8 proc., Francji – 16,3 proc. oraz Czechach – 15,1 proc. W Polsce obciążenia te były jednymi z największych, wyniosły 14,0 proc.

Polska nie taka zła

Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że Polska znajduje się na siódmym miejscu wśród państw członkowskich jeśli chodzi o najniższe obciążenia podatkowe. Daleko nam do naszych sąsiadów – Słowacji, Estonii, Litwy, gdzie są najmniejsze obciążenia, ale nie prześcigamy też takich krajów, jak Francja, Dania czy Szwecja. Wśród podatków dochodowych Polska jest wymieniana jako kraj z najniższymi obciążeniami. Tak dobrze nie jest niestety pod względem obciążeń socjalnych, które są jednymi z najwyższych.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA