REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projekty są gotowe, ale kosztowne

REKLAMA

Posłowie wyprzedzili rząd i przygotowali własne projekty ustaw podatkowych. Dotyczą PIT i ustawy o podatku od spadków i darowizn. Rząd nie zgodzi się jednak na przyjęcie kosztownych pomysłów posłów. Zapowiada, że pod koniec marca przedstawi własne propozycje zmian w podatkach.
Gra o wyższą kwotę wolną

Złożony do laski marszałkowskiej przez Samoobronę projekt nowelizacji ustawy o PIT zakłada podwyższenie kwoty wolnej od podatku z 2790 zł do 9600 zł. To z kolei skutkowałoby wzrostem tzw. kwoty zmniejszającej podatek do 1824 zł z obowiązującej dziś 530,08 zł. W swoim projekcie Samoobrona zrezygnowała z zapowiadanej niegdyś 50-proc. stawki PIT dla najwięcej zarabiających Polaków. Projekt przewiduje, że zmiana weszłaby w życie 1 stycznia 2007 r. Utrzymana zostałaby trzystopniowa skala podatkowa ze stawkami na poziomie 19 proc., 30 proc. i 40 proc. To oznacza, że przy podstawie obliczenia podatku w wysokości 37 024 zł podatek wyniósłby 5210,56 zł (dziś 6504,48 zł). W przypadku dochodów w wysokości 74 048 zł fiskus zabrałby 16 317,76 zł (dziś 17 611,68 zł).
Zmiana może w pierwszym roku jej obowiązywania spowodować spadek podatkowych wpływów do budżetu o 13 mld złotych. W kolejnych latach wpływ nowelizacji na dochody budżetu będzie korzystny.

Trzeba ulżyć rodzinom

Z kolei Liga Polskich Rodzin proponuje nowelizację ustawy o PIT zmieniającą sposób rozliczania się małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci. Dziś rozliczają się oni metodą opartą na tzw. ilorazie małżeńskim. Małżonkowie niezależnie od tego, czy są bezdzietni, czy też posiadają dzieci, obliczają podatek w podwójnej wysokości od połowy łącznego dochodu obojga. Według LPR lepszym rozwiązaniem jest przyjęcie tzw. ilorazu rodzinnego, który opiera się na założeniu, że każdy członek rodziny ma określony udział w jej dochodzie (dzieci w częściach ułamkowych). LPR proponuje jednak przyjęcie, że każda osoba tworząca rodzinę, zarówno dorośli i dzieci, są tzw. pełnymi jednostkami konsumpcyjnymi. To oznacza, że dochód małżonków sumowałby się, po czym dzielił przez liczbę członków rodziny. Tak otrzymany iloraz należałoby pomniejszyć o minimum wolne od podatku, po czym pomnożyć przez dwa (liczba małżonków). W przypadku osoby samotnie wychowującej dzieci jej dochód dzieliłby się przez liczbę osób w rodzinie. LPR przyznaje, że rozwiązanie byłoby bardzo kosztowne dla budżetu, ale za jego wprowadzeniem przemawia m.in. likwidacja w 2004 roku. Funduszu Alimentacyjnego i odnotowany wtedy ujemny przyrost naturalny.
– Liczymy na poparcie PiS. Uważam, że możemy też głosować za rozwiązaniami proponowanymi przez Samoobronę – mówi poseł Gabriela Masłowska z LPR.

Podatek od spadków

Z kolei Platforma Obywatelska złożyła do laski marszałkowskiej projekt nowelizacji ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z zamierzeniami PO zwolnione z podatku miałyby być m.in. spadki i darowizny otrzymane przez osoby zaliczone do pierwszej grupy podatkowej (np. małżonka). Projekt przewiduje także podwyższenie progów podatkowych przewidzianych dla II grupy podatkowej i III grupy podatkowej. Wyniosłyby one odpowiednio 15 tys. zł (zamiast obecnych 10 278 zł) oraz 22 tys. zł (zamiast dzisiejszych 20 556 zł). Podwyższeniu miałyby także ulec kwoty wolne od podatku. Dla osób w II grupie podatkowej kwota wolna wynosić będzie 10 tys. zł (dziś 7276 zł), a dla osób w III grupie 7 tys. zł zamiast 4902 zł.
Zdaniem poseł Masłowskiej, rozwiązania PO zasługują na poparcie, ale nie jest to oficjalne stanowisko klubu.
– Likwidacja podatku od spadków i darowizn dla podatników pierwszej grupy pozwoliłaby uregulować stan prawny wielu nieruchomości, co przełożyłoby się na pobudzenie obrotu nieruchomościami – ocenia poseł Masłowska.
Jednak Janusz Maksymiuk z Samobrony niechętnie wypowiada się o projektach podatkowych politycznych konkurentów. Mówi, że partia ma własny program kompleksowej reformy ustaw podatkowych.

Partie sobie, rząd sobie

Izabella Laskowska, p.o. dyrektora Biura Komunikacji Społecznej, nie chciała wczoraj komentować poselskich projektów ustaw.
– Zgodnie z zapowiedziami, rządowe propozycje zmian w podatkach zostaną przedstawione pod koniec marca – usłyszeliśmy.
Od kilku miesięcy rząd pracuje nad zmianami w podatkach. Początkowo miały trafić do Sejmu na początku marca. Przewidywane jest ponad 1000 zmian: w PIT, CIT, VAT, Ordynacji podatkowej, podatkach od spadków i darowizn, ustawach: o akcyzie, opłacie skarbowej i podatku zryczałtowanym.

marcin.musial@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o tytoń do żucia, tytoń do nosa

  Od 20 maja 2024 r. katalog wyrobów tytoniowych objętych systemem Track&Trace zostanie rozszerzony m.in. o pozostałe wyroby tytoniowe niebędące wyrobami akcyzowymi np. tytoń do żucia, tytoń do nosa.

  Dotacje na cyfryzację firm 2024. Innowacje cyfrowe w MŚP na Śląsku oraz Dig.IT Transformacja Cyfrowa Polskich MŚP

  Jakie dofinansowanie można obecnie uzyskać na cyfryzację firmy będąc małym lub średnim przedsiębiorcą?

  Ceny transferowe 2024 - kontrole. Wezwanie do przedłożenia dokumentacji lokalnej, a zwolnienie dla podmiotów krajowych

  W związku z rosnącym zainteresowaniem organów podatkowych cenami transferowymi można zaobserwować zwiększoną liczbę kontroli w tym zakresie. Choć prowadzenie kontroli na podstawie i w granicach przepisów prawa stanowi obowiązek organów podatkowych, kontrolującym zdarzają się w tym zakresie nadużycia.

  Fundusze z FENG zasilą polski rynek venture capital. Przygotowanie pod inwestycje zwiększy szansę na uzyskanie finansowania

  Z końcem lutego 2024 r. zakończony został pierwszy nabór do pięciu programów PFR Ventures, w ramach których do polskich funduszy venture capital ma popłynąć 2 mld zł z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). W kwietniu br startuje drugi nabór, a do końca 2024 roku PFR Ventures planuje przeprowadzić łącznie pięć rund selekcyjnych. W wyniku realizacji programów PFR Ventures przez polski rynek VC ma przepłynąć w ciągu kilku najbliższych lat ok. 3,1 mld złotych.

  Jeśli nie WIRON to jaki wskaźnik zastąpi WIBOR i od kiedy? Niepewność na rynku bankowym. Gubią się też klienci banków. Czy kredyty o stałym oprocentowaniu będą bardziej powszechne?

  Od kilku miesięcy temat wskaźników referencyjnych stał się bardzo gorący. Banki wydają się być już zniesmaczone całą tą reformą wskaźnikową, której końca nie widać. Także konsumenci już się w tym gubią, bo nie wiedzą, czy wskaźnik, który mają wpisany do umowy, od którego zależy ich oprocentowanie, będzie istniał, a jeśli nie, to na jaki inny się zmieni.

  Minister finansów ma nadzieję, że handlowe niedziele zostaną uregulowane w tym roku. Będą wyższe wpływy z VAT

  Trwa dyskusja nad przywróceniem handlu w niedziele. W Sejmie znajduje się projekt ustawy, który przewiduje wprowadzenie dwóch handlowych niedziel w miesiącu. Jakie byłyby skutki wprowadzenia dwóch handlowych niedziel w miesiącu w zakresie podatku VAT?

  Zmiany w handlu internetowym 2024. Minister Finansów: urzędy skarbowe dowiedzą się gdy zrobisz 30 (i więcej) transakcji w roku

  Minister finansów, Andrzej Domański zapewnił 12 kwietnia 2024 r., że nowe przepisy nie sprawią, że urzędy skarbowe będą inwigilować osoby sprzedające w internecie. Wyjaśnił, że monitorowanie transakcji będzie się zaczynać od 30 transakcji w ciągu roku i wtedy zostaną one zaraportowane.

  Obowiązek informowania ZUS o umowie o dzieło. Więcej formularzy RUD, ale mniej zawieranych umów. Dlaczego?

  ZUS informuje, że w 2023 r. złożono do ZUS-u więcej formularzy RUD niż rok wcześniej, ale odnotowano nieznaczny spadek zawieranych umów o dzieło zarówno w stosunku do 2022 r. jak i 2021 r.

  Domański: chcemy podnieść limit przychodów zwalniających z VAT do 240 tys. zł od stycznia 2025 r.

  Szykuje się podwyższenie limitu przychodów uprawniających do zwolnienia z rozliczania VAT do 240 tys. zł z obecnych 200 tys. zł. Zmiana miałaby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

  Domański: przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację; inflacja na koniec tego roku wyniesie 4-5 proc.

  Śledzimy co dzieje się na rynku handlu żywnością. Widzimy, że to przywrócenie stawki VAT do poziomu 5 proc. miało niewielki wpływ na inflację - powiedział minister finansów Andrzej Domański. Według niego inflacja na koniec 2024 roku wyniesie 4-5 proc.

  REKLAMA