Najpierw towar, potem środek trwały
REKLAMA
U podatników prowadzących podatkową księgę przychodów i rozchodów wartość nabytych towarów – co do zasady – zalicza się do kosztów w chwili zakupu. Wynika to z brzmienia art. 22 ust. 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.). W myśl tego przepisu koszty uzyskania przychodów są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione. Jedynie podatnicy, którzy chcą, mogą wybrać rozliczanie kosztów w czasie na zasadach analogicznych jak podmioty prowadzące księgi rachunkowe. Pozwala na to ust. 5 omawianego przepisu. Jest to jednak rozwiązanie rzadko stosowane w praktyce. Najczęściej więc, w sytuacji opisanej w przykładzie, konieczne będzie wyksięgowanie komputerów przekwalifikowanych na środki trwałe z kosztów uzyskania przychodów. Dokonuje się tego wpisując w kolumnie 10 wartość korekty ze znakiem minus bądź kolorem czerwonym. Podstawą takiego zapisu jest dowód wewnętrzny. Musi on odpowiadać wymogom określonym w par. 12 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475 z późn. zm.). Powinien więc zawierać m.in. datę wystawienia, opis operacji i jej wartość oraz podpis osoby uprawnionej do prawidłowego udokumentowania operacji gospodarczych.
PRZYKŁAD
W styczniu spółka cywilna zajmująca się handlem komputerami przenośnymi kupuje 10 komputerów o wartości netto 4000 zł każdy z przeznaczeniem ich do sprzedaży. Następnie po dwóch miesiącach wspólnicy postanawiają, że ostatnie dwa niesprzedane komputery zostaną w firmie jako środki trwałe – będą używane do ewidencji zamówień i prezentacji sprzętu. Wymaga to odpowiedniej korekty kosztów oraz ujęcia komputerów w ewidencji środków trwałych.
Wycofanie towaru handlowego ze sprzedaży i uznanie za środek trwały pociąga za sobą konieczność ujęcia go w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych oraz rozpoczęcie jego amortyzacji od miesiąca następnego.
Konrad Piłat
konrad.pilat@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat