Nieścisła informacja ministerstwa
REKLAMA
Niestety, do ramki w części dotyczącej darowizny kościelnej wkradła się nieścisłość, która nieuważnego podatnika może kosztować utratę odliczenia.
MF wyjaśnia, że przy uldze wymagane jest pokwitowanie odbioru darowizny oraz w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny – sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność. Problem tylko w tym, że od 1 stycznia 2006 r. pokwitowanie do skutecznego skorzystania z ulgi już nie wystarcza. Ustawodawca zastrzegł, że wysokość darowizny musi być udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego. Tym samym objął darowizny kościelne takim samym wymogiem dokumentacyjnym, co darowizny limitowane.
MF nie uznało za stosowane poinformować podatników o tej niezwykle istotnej zmianie. Zamieszczona na stronach internetowych MF ramka oczywiście nie zawiera – z przyczyn oczywistych – wszystkich warunków skorzystania z ulg. Co więcej, w przypadku darowizny kościelnej nawet zastrzega, że „pozostałe warunki zostały określone w art. 26 ust. 7 ustawy w związku z ust. 6d”. To właśnie z tych przepisów wynika dodatkowy obowiązek dokumentacji.
Taka forma może jednak dziwić biorąc pod uwagę, że MF uznało za istotne poinformowanie o drugiej istotnej zmianie dotyczącej darowizny kościelnej, czyli o obowiązku ujawnienia danych obdarowanego i wysokości darowizny w zeznaniu rocznym.
WAŻNE
Tak informuje MF
• Wymagane pokwitowanie odbioru darowizny oraz w okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny – sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność.
Tak powinno poinformować
• UWAGA! Od 1 stycznia 2006 r. darowizny kościelne muszą być udokumentowane dowodem wpłaty na konto obdarowanego.
• W okresie dwóch lat od dnia przekazania darowizny podatnik musi uzyskać sprawozdanie o przeznaczeniu jej na tę działalność charytatywno-opiekuńczą.
Aleksandra Tarka
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA