REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa ulga może zachęcać do nadużyć

REKLAMA

Dziś Sejm ma zająć się rządowym projektem ustawy o spółdzielniach socjalnych. Eksperci krytykują propozycje zwolnienia podatkowego dla tych spółdzielni.
Projekt ustawy o spółdzielniach socjalnych wprowadza zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z dodanym do art. 17 ust. 1 punktem 43, wolne od podatku będą dochody spółdzielni socjalnej wydatkowane w roku podatkowym na rzecz społecznej i zawodowej reintegracji jej członków w części niezaliczonej do kosztów uzyskania przychodów.

Eksperci ostrzegają

Doktor Ryszard Sowiński, specjalista ds. podatków z Instytutu Sobieskiego, ostrzega, że stworzona zostanie luka prawna, którą bez skrupułów wykorzystają podatnicy szukający sposobów na uniknięcie opodatkowania.
– Ustawodawca powinien wyciągnąć wnioski ze smutnej historii zakładów pracy chronionej.
Oprócz tego należy zdawać sobie sprawę, że zwolnienie podmiotowe tego typu spółdzielni krzywdzi podatników płacących podatki, narusza zasady konkurencji, może zaszkodzić osobom, które już znalazły zatrudnienie – mówi Ryszard Sowiński. Jego zdaniem wprowadzanie tego typu regulacji to zaklinanie deszczu.
– Gospodarka będzie się rozwijać, a bezrobocie spadać nie dzięki przywilejom podatkowym, ale dzięki wprowadzeniu jednolitych, prostych zasad opodatkowania przy jednoczesnym obniżaniu obciążeń fiskalnych – dodaje ekspert.

Krytykowany pomysł

Także Radosław Piwowarski z Centrum Analiz Społeczno- -Ekonomicznych krytykuje pomysł rządu.
– Jeżeli państwo chce wspierać jakąś formę działalności, powinno przekazać na ten cel część ściągniętych wcześniej podatków – mówi. Według niego taki system byłby bardziej czytelny niż wprowadzanie zwolnień podatkowych. Wiadomo by było, kto ile otrzymał, dlaczego i na jakie cele zostaną przekazane dotacje. Zwraca uwagę, że pojęcia reintegracji zawodowej i socjalnej, na które wydatki będą korzystać ze zwolnienia podatkowego, są niezbyt precyzyjne. Wiele może się pod nimi kryć.

Nieprzychylna opinia

Także opinia prawna sporządzona na potrzeby sejmowego Biura Studiów i Ekspertyz nie jest przychylna dla ustawy. Jej autor, radca prawny Piotr Krawczyk, wytyka projektowi, że podział statutowej działalności spółdzielni na dwie części – działalność gospodarczą i działalność w zakresie społecznej i zawodowej reintegracji jej członków – jest niezrozumiały i nieostry. To może mieć istotne konsekwencje w praktyce. Nie wiadomo na przykład, jaki okres przedawnienia stosować do roszczeń wobec spółdzielni socjalnych. Roszczenia niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą przedawniają się po 10 latach, a roszczenia o świadczenia okresowe oraz związane z działalnością – po trzech latach. Nie wiadomo także, przed jaki sąd – cywilny czy gospodarczy – pozywać spółdzielnie socjalne w przypadku wyprodukowania produktu niebezpiecznego. Według opinii, funkcjonowanie spółdzielni socjalnych może zakłócić uczciwą konkurencję, co spowoduje straty, a nie korzyści dla państwa.
Oprócz zwolnienia podatkowego spółdzielnie socjalne będą mogły liczyć na zwolnienie z opłat sądowych wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego i refundację składek na ubezpieczenie społeczne.
Zdaniem rządu, spółdzielnie socjalne mają ułatwić aktywizację zawodową i zaistnienie na rynku pracy bezrobotnych, bezdomnych, uzależnionych od alkoholu, narkotyków (po terapiach odwykowych) chorych psychicznie, zwalnianych z zakładów karnych, uchodźców.
Według rządu w nowych krajach UE 23 mln osób jest członkami spółdzielni. Stanowią oni 2,3 proc. zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin w 132 tys. spółdzielni. 83,5 mln ludzi związanych jest z ich działalnością. Z kolei w USA 100 mln osób należy do 47 tys. spółdzielni.

JAK BĘDĄ DZIAŁAĆ SPÓŁDZIELNIE
Spółdzielnie socjalne będą prowadzić działalność na podstawie ustawy, statutu oraz przepisów prawa spółdzielczego. Mimo tego, całość nadwyżki bilansowej przeznaczana jest na fundusz zasobowy (nie mniej niż 40 proc.), na cele związane z reintegracją społeczno-zawodową jej członków, na cele związane z działalnością oświatowo-kulturalną spółdzielni (nie mniej niż 40 proc.) oraz na inne cele związane z działalnością spółdzielni.
Spółdzielnia ma liczyć co najmniej 5 osób, nie więcej jednak niż 50. Jeśli członkowie spółdzielni nie będą posiadać odpowiednich kwalifikacji potrzebnych do wykonywania w niej zadań, wówczas w spółdzielni będą mogli zostać zatrudnieni fachowcy. Ich liczba nie będzie mogła przekroczyć 1/5 liczby członków spółdzielni.
Będzie ona m.in. mieć możliwość refundacji kosztu składek na ubezpieczenie społeczne osób tworzących spółdzielnię, ale zagrożonych wykluczeniem społecznym. Spółdzielnia będzie także zwolniona z opłat sądowych postępowania o wpis spółdzielni do Krajowego Rejestru Sądowego.

Marcin Musiał
marcin.musial@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

Dlaczego księgowość wciąż jest pewnym wyborem? Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje

Księgowość jest nadal pewnym wyborem. Po pierwsze, potrzeba prowadzenia rachunkowości jest niezmienna. Niezależnie od tego, jak rozwija się technologia, firmy zawsze będą potrzebować wykwalifikowanych osób do zarządzania swoimi finansami. Po drugie, księgowość to dziedzina, która stale ewoluuje, mimo nowych technologii i sztucznej inteligencji.

REKLAMA

Skarbówka gorliwie kontroluje podatek u źródła (WHT). WSA w Warszawie: zabezpieczenie „na zapas” wykluczone

Rozliczenia w podatku u źródła (WHT) w ostatnich latach są obiektem wzmożonego zainteresowania organów podatkowych. Oprócz wszczynania kontroli podatkowych czy celno-skarbowych wobec płatników, organy dokonują bardziej dotkliwych i niekorzystnych działań, takich jak chociażby wszczynanie postępowań karnoskarbowych czy wydawanie decyzji zabezpieczających. Często te dodatkowe działania podejmowane są jedynie w celu zawieszenia biegu terminu przedawnienia i wydłużenia czasu na wydanie decyzji. Takie działania organów podlegają jednak kontroli sądowej, czego wyraz dał WSA w Warszawie w wyroku z 22 lutego 2024 r., sygn. III SA/Wa 2564/23.

Nowa era fundacji rodzinnych w Polsce: wyzwania i korzyści po roku funkcjonowania

W ciągu roku od wprowadzenia przepisów o fundacjach rodzinnych, powstało ich ponad tysiąc, a setki innych czekają na rejestrację. Niemniej jednak, w tym okresie pojawiły się pewne aspekty wymagające poprawy.

Rzecznik MŚP: Liczne małe firmy nie udźwigną kosztów podwyżki płacy minimalnej od 2025 roku. Upadną lub zawieszą działalność

Podwyżka minimalnego wynagrodzenia za pracę, które od 1 stycznia 2025 r. ma wynosić ponad 4,6 tys. złotych brutto, sprawi, że wielu małych firm nie będzie stać na zatrudnianie pracowników - poinformowała PAP rzeczniczka małych i średnich przedsiębiorców Agnieszka Majewska.

Składka zdrowotna to zwykły podatek. Przedsiębiorcy czekają na ryczałtową składkę (realizację obietnicy wyborczej). Doczekają się?

Negatywne skutki „Polskiego Ładu” odczuwa wielu przedsiębiorców zwłaszcza z sektora MŚP. Tzw. „Polski Ład” przedsiębiorcom kojarzy się głównie z tego, że składka na ubezpieczenie zdrowotne jest miesięczna i niepodzielna, i wynosi 9% podstawy wymiaru składki – uważa dr n. pr. Marek Woch – b. Zastępca Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. 

REKLAMA

Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

REKLAMA