reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urzędy pomagają podatnikom

Urzędy pomagają podatnikom

Osoby, które muszą rozliczyć dochody zagraniczne, mogą uzyskać pomoc w urzędzie skarbowym. Można tam znaleźć broszury informacyjne, a także poprosić o wyjaśnienia specjalistę.

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra finansów Zyty Gilowskiej o zwolnienie z PIT osób pracujących w Wielkiej Brytanii, do wysokości uwzględniającej koszty utrzymania za granicą. W piśmie skierowanym do minister Zyty Gilowskiej rzecznik podkreślił, iż Ministerstwo Finansów powinno podjąć działania mające na celu bezpłatne udostępnienie podatnikom w urzędach skarbowych broszury informacyjnej o opodatkowaniu dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą, która jest dostępna na stronach internetowych MF.Broszury dla każdego

Prośba RPO może dziwić. Z informacji, które udało nam się zebrać, wynika, że urzędy skarbowe już od dawna prowadzą różne akcje informacyjne dla podatników pracujących poza krajem, w tym bezpłatnie udostępniają broszury informacyjne.


– Izba Skarbowa w Łodzi w lutym przekazała urzędom skarbowym naszego województwa broszury informacyjne przygotowane przez Ministerstwo Finansów „Opodatkowanie dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą”. Łącznie 16 tys. egzemplarzy. Broszury te zostały wyeksponowane i wyłożone w urzędach skarbowych do dyspozycji podatników – poinformowała nas Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi. Podobnie jest w innych urzędach w całej Polsce.


W województwie podlaskim broszura znalazła się nawet na specjalnej, darmowej płycie, która jest rozdawana w urzędach skarbowych.Informacje specjalistów

Agnieszka Jóźwin z Izby Skarbowej w Opolu wyjaśniła, że osoby przychodzące do urzędu i zainteresowane tematem opodatkowania dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą uzyskują informacje z zakresu tych rozliczeń bezpośrednio u pracownika. Podobną pomoc oferują pracownicy w innych województwach.


Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie odpisuje na wszystkie e-maile podatników.


– Dostaję tygodniowo kilka pytań e-mailem na temat rozliczeń dochodów zagranicznych i zawsze wysyłam zainteresowanym broszurę MF z krótkim opisem, co należy robić. „Przebijam się” przez umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, żeby sprawdzić, jaką metodę stosuje dany kraj, jeżeli nie jest on wymieniony w broszurze – dodała nasza rozmówczyni.


Izba Skarbowa w Lublinie wsparła urzędy w realizacji działań związanych z obsługą podatników osiągających dochody zagraniczne, organizując dla pracowników tych urzędów specjalistyczne szkolenia. Łącznie w tym zakresie zostało przeszkolonych ok. 70 pracowników urzędów skarbowych.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama