| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Urzędy pomagają podatnikom

Urzędy pomagają podatnikom

Osoby, które muszą rozliczyć dochody zagraniczne, mogą uzyskać pomoc w urzędzie skarbowym. Można tam znaleźć broszury informacyjne, a także poprosić o wyjaśnienia specjalistę.

Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra finansów Zyty Gilowskiej o zwolnienie z PIT osób pracujących w Wielkiej Brytanii, do wysokości uwzględniającej koszty utrzymania za granicą. W piśmie skierowanym do minister Zyty Gilowskiej rzecznik podkreślił, iż Ministerstwo Finansów powinno podjąć działania mające na celu bezpłatne udostępnienie podatnikom w urzędach skarbowych broszury informacyjnej o opodatkowaniu dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą, która jest dostępna na stronach internetowych MF.Broszury dla każdego

Prośba RPO może dziwić. Z informacji, które udało nam się zebrać, wynika, że urzędy skarbowe już od dawna prowadzą różne akcje informacyjne dla podatników pracujących poza krajem, w tym bezpłatnie udostępniają broszury informacyjne.


– Izba Skarbowa w Łodzi w lutym przekazała urzędom skarbowym naszego województwa broszury informacyjne przygotowane przez Ministerstwo Finansów „Opodatkowanie dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą”. Łącznie 16 tys. egzemplarzy. Broszury te zostały wyeksponowane i wyłożone w urzędach skarbowych do dyspozycji podatników – poinformowała nas Agnieszka Pawlak z Izby Skarbowej w Łodzi. Podobnie jest w innych urzędach w całej Polsce.


W województwie podlaskim broszura znalazła się nawet na specjalnej, darmowej płycie, która jest rozdawana w urzędach skarbowych.Informacje specjalistów

Agnieszka Jóźwin z Izby Skarbowej w Opolu wyjaśniła, że osoby przychodzące do urzędu i zainteresowane tematem opodatkowania dochodów z pracy najemnej wykonywanej za granicą uzyskują informacje z zakresu tych rozliczeń bezpośrednio u pracownika. Podobną pomoc oferują pracownicy w innych województwach.


Magdalena Kobos z Izby Skarbowej w Krakowie odpisuje na wszystkie e-maile podatników.


– Dostaję tygodniowo kilka pytań e-mailem na temat rozliczeń dochodów zagranicznych i zawsze wysyłam zainteresowanym broszurę MF z krótkim opisem, co należy robić. „Przebijam się” przez umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, żeby sprawdzić, jaką metodę stosuje dany kraj, jeżeli nie jest on wymieniony w broszurze – dodała nasza rozmówczyni.


Izba Skarbowa w Lublinie wsparła urzędy w realizacji działań związanych z obsługą podatników osiągających dochody zagraniczne, organizując dla pracowników tych urzędów specjalistyczne szkolenia. Łącznie w tym zakresie zostało przeszkolonych ok. 70 pracowników urzędów skarbowych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »