Nie będzie opłaty skarbowej od podań
REKLAMA
– Podatnicy nie będą wnosić opłaty od podań i załączników. Opłata zostanie np. przy zezwoleniach, koncesjach – wyjaśniano w resorcie.
Eksperci pomysł ministerstwa oceniają pozytywnie. Ich zdaniem dla podatników oznacza to zniesienie barier administracyjnych. Dla budżetów gmin – bo tam trafia opłata skarbowa – początkowo będzie oznaczało to ubytek wpływów, ale w konsekwencji zmniejszą się koszty funkcjonowania państwa.
Ministerstwo zapowiada wyłączenie podań i załączników do podań z zakresu opłaty skarbowej, jak również weryfikację katalogu czynności urzędowych podlegających tej opłacie.
– Zrealizowanie takiego pomysłu będzie niewątpliwie korzystne dla podatników, należy jednak pamiętać, że opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, a od załącznika do podania 50 gr. Korzyść ekonomiczna dla podatników nie będzie zatem znacząca – wyjaśniał w rozmowie z nami Trajan Szuladziński, doradca podatkowy. Dodał, że likwidacja opłaty może wpłynąć na rozpowszechnienie wnoszenia podań drogę elektroniczną. Niestety, zniesienie opłaty skarbowej, bez uruchomienia odpowiedniego systemu informatycznego w urzędach nie spowoduje tego skutku. Zdaniem naszego rozmówcy zmiana ustawy o opłacie skarbowej powinna przede wszystkim rozwiązać problemy i wątpliwości przy jej pobieraniu.
Według dr. Roberta Zajdlera, eksperta podatkowego, likwidacja opłaty skarbowej będzie nie tylko korzystna dla podatników, ale również dla budżetu. Dla podatników spowoduje to wymierne korzyści finansowe oraz ograniczenie niepotrzebnych barier administracyjnych. Nie będzie konieczności ponoszenia dodatkowych opłat z tytułu podejmowanych czynności. Jest to początek uproszczenia procedur administracyjnych i ułatwienie w załatwianiu spraw administracyjnych, takich jak podania czy wnioski wnoszone drogą elektroniczną.
– Z drugiej strony wydaje się to również korzystne dla budżetu. Spowoduje też zmniejszenie kosztów funkcjonowania państwa – dodał nasz rozmówca.
KORZYŚCI ZWIĄZANE Z LIKWIDACJĄ OPŁATY
Dziś opłata skarbowa od podań wynosi 5 zł, od załączników 50 gr. Od przyszłego roku opłat tych nie będzie. Zdaniem Ministerstwa Finansów korzyści z likwidacji opłat to:
• zmniejszenie wydatków budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego,
• ograniczenie barier administracyjnych poprzez ograniczenie zakresu opłaty skarbowej od czynności związanych ze sprawami z zakresu administracji publicznej,
• usprawnienie wnoszenia podań, w szczególności drogą elektroniczną.
Ewa Matyszewska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA