REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie opłaty skarbowej od podań

REKLAMA

Od przyszłego roku zostaną zlikwidowane znaki opłaty skarbowej od podań i załączników. Ma to ułatwić komunikację drogą elektroniczną między podatnikami a fiskusem.
W planach reformy podatkowej, jaką przygotowało Ministerstwo Finansów, jest likwidacja znaków opłaty skarbowej oraz urzędowych blankietów wekslowych jako formy uiszczenia opłaty.

– Podatnicy nie będą wnosić opłaty od podań i załączników. Opłata zostanie np. przy zezwoleniach, koncesjach – wyjaśniano w resorcie.

Eksperci pomysł ministerstwa oceniają pozytywnie. Ich zdaniem dla podatników oznacza to zniesienie barier administracyjnych. Dla budżetów gmin – bo tam trafia opłata skarbowa – początkowo będzie oznaczało to ubytek wpływów, ale w konsekwencji zmniejszą się koszty funkcjonowania państwa.

Ministerstwo zapowiada wyłączenie podań i załączników do podań z zakresu opłaty skarbowej, jak również weryfikację katalogu czynności urzędowych podlegających tej opłacie.

– Zrealizowanie takiego pomysłu będzie niewątpliwie korzystne dla podatników, należy jednak pamiętać, że opłata skarbowa od podania wynosi 5 zł, a od załącznika do podania 50 gr. Korzyść ekonomiczna dla podatników nie będzie zatem znacząca – wyjaśniał w rozmowie z nami Trajan Szuladziński, doradca podatkowy. Dodał, że likwidacja opłaty może wpłynąć na rozpowszechnienie wnoszenia podań drogę elektroniczną. Niestety, zniesienie opłaty skarbowej, bez uruchomienia odpowiedniego systemu informatycznego w urzędach nie spowoduje tego skutku. Zdaniem naszego rozmówcy zmiana ustawy o opłacie skarbowej powinna przede wszystkim rozwiązać problemy i wątpliwości przy jej pobieraniu.

Według dr. Roberta Zajdlera, eksperta podatkowego, likwidacja opłaty skarbowej będzie nie tylko korzystna dla podatników, ale również dla budżetu. Dla podatników spowoduje to wymierne korzyści finansowe oraz ograniczenie niepotrzebnych barier administracyjnych. Nie będzie konieczności ponoszenia dodatkowych opłat z tytułu podejmowanych czynności. Jest to początek uproszczenia procedur administracyjnych i ułatwienie w załatwianiu spraw administracyjnych, takich jak podania czy wnioski wnoszone drogą elektroniczną.

– Z drugiej strony wydaje się to również korzystne dla budżetu. Spowoduje też zmniejszenie kosztów funkcjonowania państwa – dodał nasz rozmówca.

KORZYŚCI ZWIĄZANE Z LIKWIDACJĄ OPŁATY
Dziś opłata skarbowa od podań wynosi 5 zł, od załączników 50 gr. Od przyszłego roku opłat tych nie będzie. Zdaniem Ministerstwa Finansów korzyści z likwidacji opłat to:
• zmniejszenie wydatków budżetu państwa i jednostek samorządu terytorialnego,
• ograniczenie barier administracyjnych poprzez ograniczenie zakresu opłaty skarbowej od czynności związanych ze sprawami z zakresu administracji publicznej,
• usprawnienie wnoszenia podań, w szczególności drogą elektroniczną.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek u źródła (WHT) w świetle nowych technologii

Podatek u źródła (WHT) może stanowić wyzwanie dla branży informatycznej, w kontekście stale rozwijającej się technologii. Z chęci świadczenia kompleksowych usług, przedsiębiorstwa nabywają różnego rodzaju oprogramowania, dostępy do platform, usługi w chmurze, serwery, urządzenia przemysłowe czy usługi niematerialne. Wykorzystanie najnowszej technologii jest niezbędne, aby oferowane usługi pozostały konkurencyjne na rynku. Często dostawcami takich produktów są zagraniczne spółki, co rodzi wątpliwości – czy nabycie tego rodzaju usług wiąże się z ryzykiem w podatku u źródła?

Obligacje skarbowe - czerwiec 2024 r. Zmiana oprocentowania obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w czerwcu 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji uległy zmianie w porównaniu do oferowanych w maju br. Od 27 maja można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Zwrot podatku z Austrii – ile, dla kogo, jak uzyskać (formalności)

Austria to zyskujący na popularności kierunek emigracji zarobkowej wśród Polaków. Jeśli podejmowane zatrudnienie jest legalne, z łatwością można ubiegać się o zwrot podatku z tego kraju. Wysokość zwrotu może być naprawdę spora, przy małym nakładzie wysiłku ze strony podatnika. 

Dłuższy okres ważności znaków akcyzy do końca 2024 r.

Aktualnie znajdują się w legalnej sprzedaży wyroby winiarskie oznaczone znakami akcyzy, których ważność została przedłużona do 31 grudnia 2024 r.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby psychosomatyczne. Nerwice, lęki, depresja, ciężki stres i inne. Jak uzyskać skierowanie?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że cały czas – także w 2024 roku - można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt ZUSu. Dotyczy to różnych schorzeń, także psychosomatycznych. 

Podatek od nieruchomości w przypadku najmu lokali mieszkalnych. Kiedy stawka niższa a kiedy nawet 28 razy wyższa?

Wynajęcie swojego mieszkania lub domu nie zwalnia właściciela z obowiązku zapłaty podatku od nieruchomości. Ale w tym przypadku wątpliwe jest jaka stawka podatku od nieruchomości jest właściwa. Ta dla budynków mieszkalnych, czy dla budynków mieszkalnych zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej? Problem jest istotny, bo ta druga stawka jest ponad 28 razy wyższa.

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe?

Jak długo przechowywać firmowe dokumenty podatkowe? Przepisy wskazują na obowiązek przechowania dokumentacji podatkowej do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego, czyli przez pięć lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku (o ile nie został zawieszony/przerwany bieg terminu przedawnienia).

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki

Wniosek o zaliczenie nadpłaty na przyszłe podatki. Podatnikowi przysługuje możliwość złożenia wniosku o zaliczenie w całości lub w części nadpłaty podatku na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych. Ma do tego prawo, gdy spełnione są przesłanki zawarte w przepisach Ordynacji podatkowej.

Ulgi w spłacie podatków (odroczenie, rozłożenie na raty, umorzenie). Dla kogo? Kiedy? Warunki udzielenia

Ordynacja podatkowa przewiduje w szczególnych sytuacjach możliwość zastosowania wobec podatnika trzech ulg w spłacie podatków lub zaległości podatkowej. Chodzi o odroczenie terminu płatności, rozłożenie zapłaty na raty lub umorzenie całości lub części podatku lub zaległości podatkowej. Kiedy można liczyć na taki gest fiskusa?

Kontrola podatkowa: czy musi być zapowiedziana. Zasada i wyjątki

Kontrola podatkowa, to oczywiście nic przyjemnego dla podatnika ale czasem się zdarza. Na taką okoliczność trzeba być przygotowanym. W szczególności warto wiedzieć, że taka kontrola z urzędu skarbowego powinna być w większości przypadków zapowiedziana z 7-dniowym wyprzedzeniem. Ale od tej zasady są niestety liczne wyjątki. Zobaczmy co na ten temat mówią przepisy.

REKLAMA