REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Będzie nowa metoda amortyzacji dla małych firm

REKLAMA

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić zachętę do inwestowania. Zaproponowało więc tzw. małym podatnikom nową metodę amortyzacji uproszczonej.

Projekt zmian przedstawiony przez Ministerstwo Finansów obejmuje między innymi regulacje dotyczące amortyzacji określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wiele z zaproponowanych zmian ma co prawda jedynie charakter redakcyjny, można jednak odnaleźć w projekcie kilka mniej lub bardziej istotnych o charakterze merytorycznym.

Wkłady niepieniężne

Jedna z nich dotyczy art. 22g regulującego kwestie wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. W przepisie tym nowym elementem jest określenie wysokość wartości początkowej środka trwałego oraz wartości niematerialnych i prawnych otrzymanych przez podatników w razie likwidacji osoby prawnej. W związku z tym został dodany przepis, który nie pozwala określać takiej wartości ponad wartość rynkową.
Ponadto nowym uregulowaniem jest przepis, zgodnie z którym podatnicy otrzymujący wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części będą ustalali wartość otrzymanego majątku w wartości początkowej ustalonej w księgach zbywcy.
Zmiany mają dotyczyć również art. 22h i również podatników, którzy otrzymywali wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. Po zmianach będą oni mieli obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Muszą przy tym uwzględnić metody amortyzacji i wysokości dokonanych odpisów amortyzacyjnych, które stosował do tej pory zbywca.

Budynki niemieszkalne

Kolejna propozycja, którą zaproponował resort finansów, odnosi się do uregulowań zawartych w artykule 22j. Dotyczą one budynków niemieszkalnych, których okres amortyzacji podatkowej wynosi 40 lat. Nowe brzmienie tego przepisu nakazywać będzie nabywcy budynku amortyzację uwzględniającą dotychczasowy okres amortyzacji ustalony przez zbywcę. Należy jednak pamiętać, że okres, w którym będzie amortyzował budynek nowy właściciel, nie może być krótszy niż 10 lat.

Jednorazowa amortyzacja

Najbardziej istotne zmiany przewidziano w art. 22k, który reguluje sferę dotyczącą odpisów od wartości początkowej maszyn i urządzeń. Ustawodawca zamierza w tym przypadku uchylić ustępy 4, 5 i 6, a w zamian dodać nowe od 7 do 12. W związku z tym wprowadzona będzie nowa metoda jednorazowej amortyzacji dla małych podatników oraz tych, którzy rozpoczynają działalności i przewidują, że do tej grupy podatników będą się zaliczać. Kryterium, jakim posłuży się ustawodawca w określaniu małych i dużych, jest wysokość przychodów ze sprzedaży w roku poprzednim (lub też przewidywanych dla podatników rozpoczynających działalność). Limit wynosi równowartość 800 000 euro (określony jest on w ustawie o rachunkowości). Należy przy tym przypomnieć, że w takim przypadku osoby przed rozpoczęciem roku obrotowego zobowiązane są do zawiadomienia o tym urzędu skarbowego, właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym.
Zasady amortyzacji, które wprowadzają znowelizowane przepisy, polegają na możliwości zaliczenia do kosztów podatkowych dokonywanych jednorazowo odpisów amortyzacyjnych, od nabytych środków trwałych z grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, przy podstawowym warunku, iż łącznie wysokość tych odpisów (niezależnie od ilości nabytych środków trwałych) w roku podatkowym nie przekroczy równowartości kwoty 50 000 euro.
Nowe zasady amortyzacji wykluczą natomiast możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej fabrycznie nowych środków trwałych w pierwszym roku podatkowym w wysokości 30 proc. tej wartości.

Samochód osobowy

W związku z regulacjami dotyczącymi amortyzacji należy zauważyć, że Ministerstwo Finansów proponuje nową definicję samochodu osobowego. Według obecnych uregulowań samochód osobowy to ten, który nie posiada homologacji producenta lub importera wymaganej dla samochodów innych niż osobowe oraz którego dopuszczalna ładowność nie przekracza 500 kg. Resort finansów zamierza usunąć tę regulację (art. 23 ustęp 3a), a w zamian dodać w art. 5a pkt 19. Zmiana wprowadzać będzie definicję, która jest taka sama jak ta, którą zawiera (art. 86 ust. 3) ustawa z dnia 11 marca 2004 o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 53, poz. 523 z późn. zm.).

JAKIE ZMIANY PROPONUJE MINISTERSTWO
Najważniejsze zmiany dotyczące amortyzacji:
• otrzymujący wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części:
– będą ustalali wartość otrzymanego majątku w wartości początkowej ustalonej w księgach zbywcy,
– będą dokonywać odpisów amortyzacyjnych uwzględniające metody amortyzacji i wysokość dokonanych odpisów amortyzacyjnych zbywcy,
• nabyte budynki niemieszkalne o okresie amortyzacji 40 lat będzie trzeba amortyzować, uwzględniając dotychczasowy okres, w jakim był amortyzowany przez zbywcę, ale nie krócej niż 10 lat,
• mali podatnicy będą mogli dokonać jednorazowo odpisów amortyzacyjnych od nabytych środków trwałych z grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych, z wyłączeniem samochodów osobowych, przy podstawowym warunku, iż łącznie wysokość tych odpisów (niezależnie od ilości nabytych środków trwałych) w roku podatkowym nie może przekroczyć równowartości kwoty 50 000 euro.

Agnieszka Pokojska
agnieszka.pokojska@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA