Większa ochrona dla podatnika
REKLAMA
Senacka Komisja Ustawodawcza zdecydowała wczoraj, że wystąpi z projektem nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej, która ma dostosować ją do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 20 czerwca ubiegłego roku. Trybunał zarzucił wtedy niekonstytucyjność kilku przepisom stwierdzając, że naruszają prawo do prywatności, wolności komunikowania się, zasadę przyzwoitej legislacji. Zakwestionowane przepisy do dziś nie zostały zmienione. Tracą moc 30 czerwca tego roku.
Zgodnie przygotowanym przez senatorów projektem, wywiad skarbowy będzie mógł uzyskiwać, gromadzić, przetwarzać informacje o dochodach i obrotach podmiotów podlegających kontroli skarbowej, ale już nie o osobach, jak to jest sformułowane w obowiązujących obecnie przepisach.
Co prawda wywiad skarbowy zachowa prawo do obserwowania i rejestrowania zdarzeń w miejscach publicznych, ale wyłącznie w celu wykrycia, ustalenia sprawców oraz uzyskiwania i utrwalenia dowodów przestępstwa.
Uzyskiwanie i przetwarzanie przez wywiad skarbowy informacji o abonentach i wykonanych przez nich połączeniach lub prób połączeń będzie wymagało zgody sądu.
Tymczasem Ministerstwo Finansów przygotowało własny projekt nowelizacji ustawy o kontroli skarbowej. Przewiduje on także zmiany, które nie wynikają z wyroku Trybunału. Zakłada, że czynności wywiadu skarbowego mają być wykonywane w sposób możliwie najmniej naruszający dobra osoby, wobec której zostały podjęte. Osoby, wobec których podjęto czynności operacyjno-rozpoznawcze, będą mogły złożyć zażalenie do prokuratora generalnego. Kontrolowany podatnik uzyska prawo do złożenia korekty deklaracji podatkowej po zakończeniu kontroli skarbowej i to w zakresie objętym kontrolą.
– To zmiany ewidentnie na korzyść podatnika – mówi Paweł Banaś, wiceminister finansów, odpowiedzialny za kontrolę skarbową. Projekt MF przyznaje także ministrowi finansów prawo do ujawnienia danych objętych tajemnicą skarbową. Operatorzy telefoniczni będą musieli zapewnić billingi służbom skarbowym na własny koszt. Jak informuje MF, ich przekazanie nie będzie rodzić konieczności zapłaty VAT.
Marcin Musiał
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat