| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kto musi stosować międzynarodowe standardy

Kto musi stosować międzynarodowe standardy

Część firm musi stosować Międzynarodowe Standardy Rachunkowości. Zawarte w nich regulacje w wielu przypadkach różnią się od tych, które znajdują się w ustawie o rachunkowości.


Mimo że niektóre firmy działają w Polsce, to zobowiązane są do sporządzania swoich sprawozdań finansowych według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (MSR). Są nimi banki oraz jednostki dopuszczone do obrotu na jednym z regulowanych rynków krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Taki stan prawny wprowadziła nowelizacja ustawy o rachunkowości z 16 grudnia ubiegłego roku. W związku z tym podmioty te musiały utworzyć sprawozdania finansowe za 2005 rok po raz pierwszy według nowych zasad.

Należy dodać, że wspomniana nowelizacja zmieniła poprzednie brzmienie przepisu (art. 55 ust. 6a) regulującego nakaz stosowania MSR, który obowiązywał od października 2005 roku do stycznia 2006 roku. Przed zmianą stosowanie międzynarodowych standardów obowiązywało również emitentów papierów wartościowych dopuszczonych do publicznego obrotu. W obecnym stanie prawnym grupa ta została wyłączona.

Przepisy bilansowe zakładają też możliwość wyboru między stosowaniem zasad ustawy o rachunkowości a MSR niektórym jednostkom. Takie prawo mają emitenci, którzy ubiegają się lub zamierzają się ubiegać o dopuszczenie do publicznego obrotu lub obrotu na jednym z rynków regulowanych krajów Europejskiego Obszaru Gospodarczego.
Pozostałe podmioty natomiast zobowiązane są do prowadzenia ksiąg rachunkowych stosując ustawę o rachunkowości. Należy pamiętać, że jednostki te mogą korzystać również z wydanych przez Komitet Standardów Rachunkowości standardów krajowych („Przepływ środków pieniężnych” i „Podatek dochodowy”). Natomiast w przypadku braku odpowiednich uregulowań krajowych mają możliwość korzystania z Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.

Podmioty, które korzystają z MSR w kwestiach nieuregulowanych ustawą o rachunkowości, muszą pamiętać, że standardy ulegają ciągłym zmianom. Wiele z nich dotyczy bieżącego roku. Niektóre mają zastosowanie np. do instrumentów finansowych lub świadczeń pracowniczych uregulowanych. Inne wprowadzają nowe interpretacje, jak KIMSF4, który reguluje zagadnienie umów zawierających leasing.

DLACZEGO PRZERWANO PRACE
Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac zmierzających do rozszerzenia katalogu jednostek, które będą miały obowiązek lub możliwość sporządzania sprawozdań finansowych zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Rachunkowości na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości, choć były takie plany. Najprawdopodobniej w najbliższej przyszłości stan prawny się nie zmieni. Resort finansów uzasadnia rezygnację z planowanych zmian brakiem zainteresowania grupy przedsiębiorców nieobjętych do tej pory prawem lub obowiązkiem stosowania standardów. Specjaliści uważają natomiast, że zwiększyłoby to jedynie koszty prowadzenia księgowości.

Agnieszka Pokojska
agnieszka.pokojska@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Krysiński

Ekspert Betafence – systemy ogrodzeniowe, bramy, gabiony.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK