REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie wydatki można odliczyć

REKLAMA

Podatnicy korzystający z ulgi rehabilitacyjnej nie mogą odliczyć wszystkich wydatków, jakie ponieśli w ubiegłym roku. O tym, co odliczą, decydują przepisy.
 
Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT). Pełny katalog wydatków dających prawo do skorzystania z tej preferencji został określony w art. 26 ust. 7a ustawy o PIT.

Marcin Biernacki, prezes zarządu firmy Biernacki Sp. z o.o. w Krakowie podkreślił, że osoby niepełnosprawne mogą odliczyć od dochodu wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.

– Wśród najważniejszych wydatków wymienić można wydatki na adaptację mieszkań oraz używanie samochodów do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, zakup sprzętu i urządzeń rehabilitacyjnych oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, a także ich naprawę, zakup wydawnictw i materiałów szkoleniowych związanych z niepełnosprawnością, dojazdy komunikacją publiczną oraz pobyt w ośrodkach rehabilitacyjnych – wyjaśniał Marcin Biernacki. Wymienił też wydatki na opiekę pielęgniarską, zakup przepisanych przez lekarza specjalistę lekarstw, dojazdy na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne. Przy odliczaniu wymienionych wydatków należy pamiętać, iż powinny być one potwierdzone stosownym dokumentem, np. fakturą VAT, dowodem wpłaty itp.
Warto również podkreślić, że prawo do ulgi rehabilitacyjnej przysługuje osobom, na utrzymaniu których są osoby niepełnosprawne, np. dzieci, współmałżonek, rodzice, rodzeństwo. W takim przypadku możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej uzależniona jest od dochodu osoby niepełnosprawnej będącej na utrzymaniu. Opiekun może skorzystać z ulgi, jeśli roczny dochód osoby niepełnosprawnej będącej na jego utrzymaniu nie przekracza 9120 zł.

ORGANY PODATKOWE PODPOWIADAJĄ
Zdaniem organów podatkowych podatnicy w ramach ulgi rehabilitacyjnej...
...mogą odliczyć wydatki na zakup:
• aparatu do magnetoterapii impulsowej, pod warunkiem posiadania odpowiedniego zaświadczenia wydanego przez lekarza specjalistę,
• lampy typu Bioptron, jeśli jest niezbędna w rehabilitacji,
• obuwia zdrowotnego oraz przedmiotów pomocniczych łagodzących dolegliwości kończyn osób niepełnosprawnych,
• fotel do masażu, gdy jest niezbędny w rehabilitacji.
... nie odliczą wydatków na zakup:
• maszynki do strzyżenia i golenia, z których korzysta niepełnosprawny, gdyż nie jest to sprzęt rehabilitacyjny,
• pościeli rehabilitacyjnej, bo może ją stosować każdy (chyba że lekarz specjalista wyda zaświadczenie, że pościel taka jest niezbędna w rehabilitacji),
• samochodu osobowego,
• wody mineralnej,
• materiałów opatrunkowych.

Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zadeklarowałaś składki od 8000 zł? Chciałaś zdobyć dobry zasiłek? ZUS go obniży

  ZUS może obniżać podstawę składek społecznych zadeklarowanych przez przedsiębiorcę, który przez krótki czas płaci wysokie składki społeczne. Jego celem jest "nabicie" wysokiej podstawy składek przez kilka miesięcy, by później otrzymywać wysoki zasiłek (np. macierzyński). 

  Zmiany: zwolnienie z PIT zapomóg do 10 000 zł tylko do końca 2023 r. W 2024 r. będzie gorzej

  Tylko do końca 2023 r. wysokie limity zwolnień w PIT dla niektórych zapomóg. Już od 1 stycznia 2024 r. gorsze warunki podatkowe dla tych świadczeń.

  Ile lat trzeba pracować by dostać emeryturę. Jak zagwarantować sobie minimalną emeryturę - 1 588,44 zł do corocznej waloryzacji

  Po to każdy pracujący na etacie jest zobowiązany do płacenia obowiązkowo składek na ubezpieczenie społeczne – podobnie jak jego pracodawca – by w przyszłości gdy już osiągnie ustawowy wiek emerytalny mógł złożyć wniosek o emeryturę i już do końca życia otrzymywać z ZUS takie świadczenie, które zapewni mu utrzymanie, podobnie jak wcześniej zapewniało wynagrodzenie za pracę. Mało kto jest zadowolony ze swojej emerytury, a ściślej – jej wysokości.

  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  REKLAMA