Podatnicy korzystający z ulgi rehabilitacyjnej nie mogą odliczyć wszystkich wydatków, jakie ponieśli w ubiegłym roku. O tym, co odliczą, decydują przepisy.
Osoby posiadające orzeczenie o niepełnosprawności mogą skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej określonej w art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT). Pełny katalog wydatków dających
prawo do skorzystania z tej preferencji został określony w art. 26 ust. 7a ustawy o PIT.
Marcin Biernacki, prezes zarządu firmy Biernacki Sp. z o.o. w Krakowie podkreślił, że osoby niepełnosprawne mogą odliczyć od dochodu wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych.
– Wśród najważniejszych wydatków wymienić można wydatki na adaptację mieszkań oraz używanie samochodów do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, zakup sprzętu i urządzeń rehabilitacyjnych oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, a także ich naprawę, zakup wydawnictw i materiałów szkoleniowych związanych z niepełnosprawnością, dojazdy komunikacją publiczną oraz pobyt w ośrodkach rehabilitacyjnych – wyjaśniał Marcin Biernacki. Wymienił też wydatki na opiekę pielęgniarską, zakup przepisanych przez lekarza specjalistę lekarstw, dojazdy na niezbędne zabiegi rehabilitacyjne. Przy odliczaniu wymienionych wydatków należy pamiętać, iż powinny być one potwierdzone stosownym dokumentem, np. fakturą VAT, dowodem wpłaty itp.
Warto również podkreślić, że prawo do ulgi rehabilitacyjnej przysługuje osobom, na utrzymaniu których są osoby niepełnosprawne, np.
dzieci, współmałżonek, rodzice, rodzeństwo. W takim przypadku możliwość skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej uzależniona jest od dochodu osoby niepełnosprawnej będącej na utrzymaniu. Opiekun może skorzystać z ulgi, jeśli roczny dochód osoby niepełnosprawnej będącej na jego utrzymaniu nie przekracza 9120 zł.
ORGANY PODATKOWE PODPOWIADAJĄ
Zdaniem organów podatkowych podatnicy w ramach ulgi rehabilitacyjnej...
...mogą odliczyć wydatki na zakup:
• aparatu do magnetoterapii impulsowej, pod warunkiem posiadania odpowiedniego zaświadczenia wydanego przez lekarza specjalistę,
• lampy typu Bioptron, jeśli jest niezbędna w rehabilitacji,
• obuwia zdrowotnego oraz przedmiotów pomocniczych łagodzących dolegliwości kończyn osób niepełnosprawnych,
• fotel do masażu, gdy jest niezbędny w rehabilitacji.
... nie odliczą wydatków na zakup:
• maszynki do strzyżenia i golenia, z których korzysta
niepełnosprawny, gdyż nie jest to sprzęt rehabilitacyjny,
• pościeli rehabilitacyjnej, bo może ją stosować każdy (chyba że lekarz specjalista wyda zaświadczenie, że pościel taka jest niezbędna w rehabilitacji),
• samochodu osobowego,
• wody mineralnej,
• materiałów opatrunkowych.
Ewa Matyszewska
ewa.matyszewska@infor.pl