reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie trzeba płacić podwójnych podatków

Nie trzeba płacić podwójnych podatków

Obowiązujące przepisy ustawy o CIT umożliwiają unikanie podwójnego opodatkowania w przypadku wypłaty dywidendy, m.in. przez spółkę z innego kraju unijnego.


Kwestię opodatkowania dywidend otrzymywanych z innych państw członkowskich Unii Europejskiej regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm., nazywana dalej ustawą o CIT). Przepisy te są wynikiem dostosowania przepisów o CIT do art. 3 rozporządzenia Rady (90/1990/EWG) o wspólnym systemie podatkowym w odniesieniu do spółek-matek i spółek-córek z różnych państw członkowskich.

W związku z wypłatą dywidend powstaje problem tzw. podwójnego opodatkowania zysku (w sensie ekonomicznym) poprzez fakt, że zysk ten jest opodatkowany w przypadku spółki, która wypłaca dywidendę oraz w przypadku udziałowca, który tę dywidendę otrzymuje. W celu zniwelowania tego efektu została wprowadzona regulacja, która przewiduje, że kwota podatku zapłacona od dywidendy wypłaconej przez polską spółkę jest odliczana przez udziałowca od kwoty podatku, którą jest zobowiązany zapłacić w Polsce od prowadzonej przez siebie działalności.

Inną możliwością przewidzianą przepisami unijnymi jest tzw. zaliczenie pośrednie (lub tzw. metoda pośredniego kredytu podatkowego) – wyjaśnili Gazecie Prawnej eksperci z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej. Jak podkreślili, metoda ta odnosi się do dywidend otrzymanych z zagranicy.
Umożliwia ona odliczenie w Polsce (do określonego limitu) podatku zapłaconego od części dochodu zagranicznej spółki, która wypłaciła dywidendę.

WAŻNE
Obowiązuje zasada, która zakłada zwolnienie z opodatkowania u źródła w odniesieniu do dywidend wypłacanych przez polskie spółki (tzw. zasada wyłączenia).

Przepisy unijne wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych sprawiają, że dochód z dywidendy podlega opodatkowaniu tylko raz.

Krzysztof Tomaszewski
krzysztof.tomaszewski@infor.pl
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Nowe oznaczenia w ewidencji VAT i JPK_VAT (PDF)24.90 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama