| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nie trzeba płacić podwójnych podatków

Nie trzeba płacić podwójnych podatków

Obowiązujące przepisy ustawy o CIT umożliwiają unikanie podwójnego opodatkowania w przypadku wypłaty dywidendy, m.in. przez spółkę z innego kraju unijnego.


Kwestię opodatkowania dywidend otrzymywanych z innych państw członkowskich Unii Europejskiej regulują przepisy ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm., nazywana dalej ustawą o CIT). Przepisy te są wynikiem dostosowania przepisów o CIT do art. 3 rozporządzenia Rady (90/1990/EWG) o wspólnym systemie podatkowym w odniesieniu do spółek-matek i spółek-córek z różnych państw członkowskich.

W związku z wypłatą dywidend powstaje problem tzw. podwójnego opodatkowania zysku (w sensie ekonomicznym) poprzez fakt, że zysk ten jest opodatkowany w przypadku spółki, która wypłaca dywidendę oraz w przypadku udziałowca, który tę dywidendę otrzymuje. W celu zniwelowania tego efektu została wprowadzona regulacja, która przewiduje, że kwota podatku zapłacona od dywidendy wypłaconej przez polską spółkę jest odliczana przez udziałowca od kwoty podatku, którą jest zobowiązany zapłacić w Polsce od prowadzonej przez siebie działalności.

Inną możliwością przewidzianą przepisami unijnymi jest tzw. zaliczenie pośrednie (lub tzw. metoda pośredniego kredytu podatkowego) – wyjaśnili Gazecie Prawnej eksperci z Europejskiego Centrum Doradztwa i Dokumentacji Podatkowej. Jak podkreślili, metoda ta odnosi się do dywidend otrzymanych z zagranicy.
Umożliwia ona odliczenie w Polsce (do określonego limitu) podatku zapłaconego od części dochodu zagranicznej spółki, która wypłaciła dywidendę.

WAŻNE
Obowiązuje zasada, która zakłada zwolnienie z opodatkowania u źródła w odniesieniu do dywidend wypłacanych przez polskie spółki (tzw. zasada wyłączenia).

Przepisy unijne wprowadzone do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych sprawiają, że dochód z dywidendy podlega opodatkowaniu tylko raz.

Krzysztof Tomaszewski
krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK