REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Opieka medyczna znów będzie kosztem podatkowym

REKLAMA

Zgodnie z projektem zmian w Ordynacji podatkowej i innych ustawach, który ma zreformować system podatkowy, z art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zostanie uchylony pkt 60 dotyczący kosztów finansowania prywatnej opieki medycznej.

Co to oznacza w praktyce? Od przyszłego roku – bo wtedy miałoby zacząć obowiązywać nowe rozwiązanie – będzie można zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na prywatną opiekę medyczną przy jednoczesnym włączeniu jej do podstawy wymiaru PIT. Taka zmiana będzie sporo kosztować. Według szacunków MF będzie to 25 mln zł. O ocenę tej propozycji poprosiliśmy niezależnych ekspertów. Wszyscy są zgodni – zmiana jest korzystna, choć jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach.
– Wprowadzenie takiego odliczenia będzie stymulowało rozwój prywatnej służby zdrowia ograniczając jednocześnie szarą strefę – wyjaśnił Trajan Szuladziński, doradca podatkowy. Podkreślił jednak, że najistotniejszy będzie szczegółowy zapis ustawy o PIT regulujący zakres odliczenia wydatków na opiekę medyczną. Można założyć, że prawo do takiego odliczenia nie będzie zależne od źródła uzyskiwanych przychodów. Tym samym odliczeń będą mogli dokonywać zarówno ci, którzy prowadzą działalność gospodarczą, jak i osoby uzyskujące przychody z pracy.

Obecne przepisy są złe

Dziś nie uważa się za koszty uzyskania przychodów m.in. wydatków związanych z finansowaniem świadczeń zdrowotnych przez pracodawcę na rzecz pracowników, z wyjątkiem kosztów świadczeń zdrowotnych, do których ponoszenia zobowiązują pracodawcę przepisy kodeksu pracy oraz innych ustaw.
– Obecne uregulowania nie znajdują żadnego uzasadnienia. Pracodawca bezpośrednio pokrywający koszty opieki zdrowotnej pracowników nie może zaliczyć tego wydatku do kosztów. Jeżeli natomiast wypłaci pracownikowi wyższą pensję, którą ten ostatni przeznaczy na koszty opieki zdrowotnej, to wydatek ten będzie potrącalny podatkowo. Nie ma w takim uregulowaniu żadnej logiki. Dlatego pomysł, by koszty opieki zdrowotnej były potrącalne podatkowo, zasługuje na pochwałę – uważa Arkadiusz Michaliszyn, prawnik z CMS Cameron McKenna Dariusz Greszta.
Zdaniem dr Janusza Fiszera, partnera w Kancelarii Prawnej White & Case i adiunkta Uniwersytetu Warszawskiego propozycja MF to właściwa i pożądana zmiana. Nie ma bowiem racjonalnego powodu, aby tego rodzaju wydatek, ponoszony przez pracodawcę – podatnika CIT albo PIT – na rzecz pracownika, nie miałby być traktowany jako koszt uzyskania przychodu.
– Każdy wydatek ponoszony na rzecz pracownika powinien stanowić koszt uzyskania przychodu, gdyż taka właśnie jest jego ekonomiczna funkcja jako pozapłacowego elementu wynagrodzenia pracownika – wyjaśnił dr Fiszer. Dodał jednak, że z drugiej strony nie ma powodu, aby takie niepieniężne świadczenie otrzymane od pracodawcy miało być wyłączone u pracownika z podstawy opodatkowania dla celów PIT. Dotychczas świadczenia te były włączane do podstawy opodatkowania u pracownika, lecz jednocześnie nie stanowiły kosztu dla pracodawcy, co ewidentnie naruszało ogólną zasadę prawa podatkowego, że wydatek, który u jednego podmiotu jest kosztem – u drugiego podmiotu stanowi przychód, względnie dochód do opodatkowania.

Zachęta dla pracodawców

Zdaniem specjalistów zmiana w katalogu kosztów będzie korzystna dla przedsiębiorców. Ewa Flor, starszy konsultant podatkowy BDO Polska uważa, że po wprowadzeniu rozwiązania resortu finansów pracodawcy nie będą musieli dokonywać interpretacji, do jakich świadczeń zdrowotnych są zobowiązani przez przepisy prawa, a które są nieobowiązkowe i nie stanowią kosztów podatkowych. Wyeliminowane zostaną także częste spory z urzędami skarbowymi dotyczące prawidłowego kwalifikowania wydatków.
Również Michał Szychowski, doradca podatkowy HLB Frąckowiak i Wspólnicy stwierdził, że proponowana przez MF zmiana przepisów zachęci pracodawców do ponoszenia wydatków na prywatną opiekę medyczną pracowników. Włączenie jednak wartości tych świadczeń do podstawy wymiaru PIT zwiększy obciążenia pracowników z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych oraz składek na ubezpieczenie społeczne.
– Z punktu widzenia dotychczasowej praktyki organów podatkowych, przypisanie do przychodu pracowników wartości tych świadczeń może niekiedy być trudne – zauważył Michał Szychowski.

Korzyści dla pracowników

Ewentualne wprowadzenie możliwości uznania za koszty uzyskania przychodu wydatków poniesionych na prywatną opiekę medyczną stanowi w istocie dostosowanie regulacji prawnej do istniejącego stanu faktycznego – twierdzą specjaliści.
– Podatnicy korzystają obecnie z prywatnej opieki medycznej, ponosząc koszty w całości. Nowa regulacja zapewni większą równowagę pomiędzy aspektem solidarnościowym ochrony zdrowia a faktyczną ekwiwalentnością świadczeń – podkreślił dr Robert Zajdler, ekspert podatkowy. Dodał także, iż rozwiązanie takie będzie dobre dla korzystających z prywatnej opieki medycznej. Szczególne korzyści będą widoczne w rozwoju tego podsektora rynku, który oferuje płatne świadczenia medyczne wysokiej jakości. Dla podatników rozwiązania te będą stanowiły dodatkową zachętę do korzystania z tego rodzaju świadczeń.
ewa.matyszewska@infor.pl
AS
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  REKLAMA