REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ujednolicanie standardów

REKLAMA

Kolejne zmiany w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości mają na celu ujednolicenie ich ze standardami amerykańskimi.
 
 
Od początku roku weszło wiele zmian w Międzynarodowych Standardach Rachunkowości (MSR). Można jednak spodziewać się kolejnych. Ministerstwo Finansów informuje, że obecnie na opinię Parlamentu Europejskiego oraz publikację oczekuje m.in. nowelizacja MSR 21 Skutki zmian kursów wymiany walut.

Zgodnie z planem pracy Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (International Accounting Standards Board – IASB), do końca 2006 roku planowane jest wydanie nowego standardu w sprawie sprawozdawczości dotyczącej segmentów działalności, który zastąpi obecny MSR 14, oraz wydanie zmiany do MSSF 2 Płatności w formie akcji własnych. Resort finansów wyjaśnia, że wiele z projektów nowych rozwiązań wiąże się z realizacją programu konwergencji standardów, którego celem jest ujednolicenie MSSF oraz standardów amerykańskich, tzw. US GAAP.

Rada Międzynarodowych Standardów Rachunkowości ponadto określiła kwestie, które wymagają zmian lub nowych uregulowań.
– Choć nowych rozwiązań można spodziewać się już w 2007 roku, to poważniejsze zmiany zapowiadane są dopiero na lata 2008-2009 – twierdzi Jarosław Dac, menedżer działu audytu Ernst & Young.

Specjalista uważa, że po najbliższych zmianach można oczekiwać przede wszystkim rosnącej liczby wymaganych przez standardy ujawnień. Pojawią się również bardziej szczegółowe interpretacje dotyczące specyficznych rynków czy specyficznych rodzajów transakcji.
– Dla spółek sporządzających sprawozdania finansowe zgodnie z Międzynarodowymi Standardami Sprawozdawczości Finansowej podstawowy wniosek jest taki, że należy ciągle śledzić zmiany do MSSF i przygotowywać się do nich z odpowiednim wyprzedzeniem – radzi nasz rozmówca.

KTÓRE STANDARDY ZOSTANĄ ZMIENIONE
• MSSF 2 Płatności w formie akcji własnych
• MSSF 3 Połączenia jednostek gospodarczych
• MSR 1 Prezentacja sprawozdań finansowych
• MSR 27 Skonsolidowane i jednostkowe sprawozdania finansowe
• MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe
• Nowy standard – Segmentacja działalności: daje większy wybór w zakresie wydzielania segmentów działalności i przedstawiania informacji o stosowanym przez zarząd sposobie raportowania

JAKIE BĘDĄ WYDANE INTERPRETACJE
• D6 – Plany świadczeń pracowniczych obejmujące wielu pracodawców
• D9 – Plany świadczeń pracowniczych z gwarantowanym zwrotem od wkładów
• D11 – Zmiany wkładów do programy zakupu akcji przez pracowników
• D12-D14 – Trzy interpretacje dotyczące koncesji
• D17 – Transakcje z udziałem akcji innej spółki z grupy lub akcji własnych posiadanych przez jednostkę
• D18 – Sprawozdawczość śródroczna a trwała utrata wartości

AGNIESZKA POKOJSKA
agnieszka.pokojska@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  Rząd przyjął dzisiaj projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości oraz o biegłych rewidentach, firmach audytorskich i nadzorze publicznym. Przyjęty również został projekt ustawy zobowiązujący firmy do stosowania unijnych zasad dostępności w niektórych produktach i usługach.

  Właściwa weryfikacja kontrahentów to klucz do ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych

  Właściwa weryfikacja kontrahentów jest niezbędna w celu ograniczenia ryzyka sankcji gospodarczych. Weryfikacja powinna obejmować ustalenie struktury właścicielskiej i rzeczywistych beneficjentów kontrahentów.

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD. Najwięcej w obszarze oprogramowania

  Wartość inwestycji firm amerykańskich w Polsce wynosi 26 mld USD, stanowiąc tym samym 12 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w naszym kraju. Najwięcej przedsiębiorstw, bo aż 140, działa w obszarze oprogramowania.

  Koszty uzyskania przychodów 2024 - umowa o pracę, zlecenie, umowa o dzieło

  Jakie koszty uzyskania przychodu (tzw. koszty podatkowe) w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) można uwzględniać (potrącać) na umowie o pracę, umowie zlecenia i umowie o dzieło?

  Pożyczałeś pieniądze? Urząd skarbowy zainteresuje się przychodem. Sprawdź, czy wiesz, jak to rozliczyć w zeznaniu podatkowym

  Fakt, że pożyczka jest udzielana między osobami prywatnymi, które nie są przedsiębiorcami, nie sprawia, że nie wiąże się ona z obowiązkami podatkowymi. Pożyczkodawca musi być uważny i pamiętać o rozliczeniu w zeznaniu rocznym przychodu.

  Oprocentowanie lokat bankowych i kont oszczędnościowych 2024 (koniec lutego) – ranking najlepszych ofert banków [Tabela]

  Ile wynosi oprocentowanie najlepszych depozytów bankowych pod koniec lutego 2024 roku? Jakie odsetki można uzyskać z lokat bankowych i kont oszczędnościowych? W lutym 2024 r. kontynuowany jest trend spadku oprocentowania lokat bankowych i kont oszczędnościowych, rozpoczęty pod koniec 2022 roku. Widać wyraźnie, że banki przygotowują się do obniżek stóp procentowych NBP. Ale coraz większa grupa ekspertów nie przewiduje cięcia stóp w 2024 roku. Jak będzie w rzeczywistości?

  Kasowy PIT tylko dla małych firm - opublikowano założenia nowelizacji. Kiedy wejdzie w życie? Kto będzie mógł płacić taki podatek?

  W dniu 26 lutego 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zostały opublikowane założenia projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Projekt ten ma na celu wprowadzenie możliwości wyboru kasowej metody rozliczania przychodów i kosztów, tzw. kasowego PIT (jako fakultatywnego sposobu rozliczania podatku), przez przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach.

  MF wprowadzi globalny podatek minimalny. Których przedsiębiorców obejmie nowy podatek?

  MF planuje wprowadzić globalny podatek minimalny dla jednostek wchodzących w skład grup międzynarodowych i krajowych - wynika z projektu zamieszczonego w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. System globalnego podatku minimalnego ma zostać oparty o trzy rodzaje podatku wyrównawczego.

  REKLAMA