Będą kolejne umorzenia
REKLAMA
KTO MOŻE LICZYĆ NA UMORZENIE
Projekt nowego rozporządzenia dotyczy:
• państwowych jednostek budżetowych i ich gospodarstw pomocniczych,
• państwowych zakładów budżetowych,
• państwowych funduszy celowych,
• jednostek samorządu terytorialnego w zakresie zadań administracji rządowej oraz innych zadań zleconych.
Regulację wymusza nowa ustawa o finansach publicznych, która weszła w życie 1 stycznia 2005 r. (Dz.U. nr 249, poz. 2104, z późn. zm.). Artykuł 241 tej ustawy stanowi, że akty wykonawcze wydane na podstawie starej ustawy – z 1998 roku – zachowują moc do czasu wejścia w życie nowych przepisów, nie dłużej jednak niż do 30 czerwca 2006 r.
Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, nowe przepisy w większości powtarzają regulacje z analogicznego rozporządzenia z 16 stycznia 2001 r.
W zakresie umarzania należności jednostek samorządu terytorialnego z tytułu realizacji zadań administracji rządowej oraz innych zadań zleconych jednostkom samorządu terytorialnego ustawami, nowe rozporządzenie proponuje przyjęcie zasad, jakie obowiązują w państwowych jednostkach budżetowych, gospodarstwach pomocniczych i zakładach budżetowych.
Zgodnie z art. 35 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych, przyjęto, że nie nalicza się odsetek za nieterminowe płatności w przypadku, gdy wynoszą one mniej niż trzykrotność opłaty dodatkowej pobieranej przez Pocztę Polską za polecenie przesyłki listowej.
Zmieniono natomiast termin przekazywania przez dysponentów części budżetowych informacji zbiorczych ministrowi finansów. Dotychczas można było przekazywać informacje do 31 marca następnego roku. Nowe rozporządzenie skraca termin do 15 marca. W załączniku do rozporządzenia przedstawiono również nowy wzór do przekazywania tych informacji.
Ewelina Zalewska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA