Plan kont trzeba dostosować do działalności firmy
REKLAMA
– Przepisy prawa nakazują, aby z ksiąg prowadzonych przez podatnika wynikały podstawy opodatkowania i kwoty podatku. Plan kont powinien więc być tak ułożony, aby ewidencja umożliwiała grupowanie m.in. przychodów podatkowych, niepodatkowych, kosztów niestanowiących kosztów uzyskania przychodów – dodaje rozmówca.
Plan kont musi uwzględniać przede wszystkim specyfikę jednostki i rodzaj prowadzanej działalności.
– Jeżeli np. przedsiębiorstwo jest jednostką wytwórcza, to duże znaczenie mają konta produkcyjne. Są to konta zespołu 6, na których ujmuje się efekty uzyskane w wyniku produkcji. W tego typu przedsiębiorstwie ważne są również oba zespoły kont kosztów.
W przypadku zaś jednostek handlowych uwypukla się konta w zespole 7 związane ze sprzedażą produktów oraz konta zespołu 3 dotyczące zapasów – twierdzi biegły rewident Tadeusz Naumiuk. Oznacza to, że należy rozbudować ewidencję, która dotyczy danej działalności, a pozostałą część zminimalizować. Należy również uwzględnić wielkość jednostki. – W przypadku małych firm rozbudowa kont nie jest konieczna. Oznacza to, że w takich przypadkach liczba kont może być znacznie mniejsza niż w przypadku dużych jednostek. Nie wymagają one również tak obszernego komentarza – wyjaśnia Tadeusz Naumiuk.
Antoni Kwasiborski zwraca natomiast uwagę, że przy tworzeniu planu kont trzeba wziąć pod uwagę wybrany wariant rachunku zysków i strat. Wprawdzie w każdym przypadku w księgach rachunkowych należy obserwować układ rodzajowy kosztów, jednak jeżeli jednostka sporządza kalkulacyjny wariant rachunku, musi to uwzględnić poprzez wprowadzenie odpowiednich kont.
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat