| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Długów podatkowych stale przybywa

Długów podatkowych stale przybywa

Na każde 10 złotych ściągniętego podatku przypada złotówka zaległości podatkowej - wynika z ostatnich danych Ministerstwa Finansów.


Na koniec ubiegłego roku długi wobec fiskusa wyniosły ponad 17,4 mld złotych. To prawie o 800 milionów więcej niż na koniec ubiegłego roku i o 1,7 mld więcej niż w grudniu 2003 roku. Trzeba pamiętać, że podana przez resort finansów kwota nie uwzględnia ustawowych odsetek. Tymczasem w ubiegłym roku fiskus ściągnął 178 mld złotych. Gdyby urzędom skarbowym udało się odzyskać wszystkie zaległości, wpływy podatkowe wzrosłyby o prawie 10 proc. Przy wpływach za ubiegły rok na poziomie 179 mld zł daje to olbrzymie kwoty.

Wyższa ściągalność...

– Kwoty długów podatkowych są olbrzymie – uważa Radosław Piwowarski, ekspert z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. To tym bardziej dziwne, że zgodnie z zapewnieniami resortu finansów ściągalność podatków jest coraz wyższa.
– Z mojego doświadczenia wynika, że fiskus jest bezwzględny w ściganiu dłużników. Przedsiębiorcy, którzy mają problemy finansowe, raczej wolą nie płacić ZUS niż mieć zaległość wobec urzędu skarbowego – dodaje Radosław Piwowarski. Jego zdaniem niedobrym sygnałem, że podatków można nie płacić, były pomysły restrukturyzacyjne ministra Kołodki.
Doktor Ryszard Sowiński, ekspert z Instytutu Sobieskiego uważa, że podstawowy powód rosnących kwot zaległości podatkowych to niska skuteczność ich egzekucji.
– Aparat skarbowy potrzebuje stabilności, dobrego przepływu informacji, odpowiednio zmotywowanych ludzi i pieniędzy. Tymczasem żaden z tych warunków nie jest spełniony. Na niską efektywność egzekucji wskazuje Najwyższa Izba Kontroli – mówi Ryszard Sowiński. Jego zdaniem nie bez znaczenia może być także wzrost skuteczności ujawniania zaległości podatkowych u podatników prowadzących działalność w szarej strefie. Problem w tym, że nie w każdym takim przypadku jest możliwa egzekucja długu. Inną przyczyną jest malejąca wysokość odsetek od zaległości podatkowych – zmniejsza to presję do szybkiego wpłacania podatków.
Ujawnienie głównych dłużników podatkowych powinno być elementem prowadzenia przejrzystej polityki finansowej państwa

...i wyższe zaległości

Elżbieta Mucha, była wiceminister finansów zwraca z kolei uwagę, że wpływ na wykazane wyższe zadłużenie mogą mieć inne niż kiedyś zasady ujęcia statystycznego zaległości (np. restrukturyzowanych należności) ale także nowe zasady rozliczenia VAT, które obowiązują od wejścia Polski do Unii Europejskiej.
– Znaczna część firm po prostu nie jest w stanie pokryć zobowiązań podatkowych. To zwykle małe przedsiębiorstwa, które powstały w początkowym okresie transformacji. Wiele z nich nie odnalazło się w nowej rzeczywistości – mówi Mieczysław Bąk, dyrektor z Krajowej Izby Gospodarczej. Jego zdaniem wzrost zaległości podatkowych wynika z niemożności uregulowania ich przez firmy.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych

Doradztwo podatkowe, rachunkowość, audyt, obsługa i pomoc w trakcie postępowań z organami podatkowymi, ceny transferowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »