Za rodzinne ogrody nie płacimy podatku
REKLAMA
W przepisach przewidziano preferencje podatkowe dla rodzinnych ogrodów działkowych. Wiąże się to z funkcją ogrodów. Zgodnie z ustawą z 8 lipca 2005 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, spełniają one funkcje użyteczności publicznej. Służą zaspokajaniu wypoczynkowych, rekreacyjnych i innych potrzeb socjalnych członków społeczności lokalnych poprzez zapewnienie im powszechnego dostępu do terenów rodzinnych ogrodów działkowych oraz działek dających możliwość prowadzenia upraw ogrodniczych na własne potrzeby, a także podniesienie standardów ekologicznych otoczenia.
Według art. 16 tej samej ustawy Polski Związek Działkowców z tytułu prowadzenia działalności statutowej, a jego członkowie z tytułu użytkowania działek w rodzinnych ogrodach działkowych, zwolnieni są od podatków i opłat (administracyjnych, skarbowych). Zwolnienia z podatku rolnego i od nieruchomości określają odrębne ustawy.
Zgodnie z art. 12 ust. 2 pkt 6 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (Dz.U. z 1993 r. nr 94, poz. 431 z późn. zm.), zwalnia się z podatku rolnego Polski Związek Działkowców z tytułu użytkowania i użytkowania wieczystego gruntu rodzinnych ogrodów działkowych.
Według art. 7 ust. 2 pkt 6 ustawy z 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2002 r. nr 9, poz. 84 z późn. zm.) PZD zwalnia się także z podatku od nieruchomości, z wyjątkiem przedmiotów opodatkowania zajętych na działalność gospodarczą. Według art. 7 ust. 1 pkt 12 ustawy, zwolnione z podatku są budynki położone na terenie rodzinnych ogrodów działkowych, altany i obiekty nieprzekraczające norm powierzchni ustalonych w przepisach prawa budowlanego dla altan i obiektów gospodarczych, czyli o powierzchni zabudowy do 25 mkw. w miastach i do 35 mkw. poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich.
Marcin Musiał
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA