Nie zawsze jest potrzebne zaświadczenie
REKLAMA
Według Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej pracownicy najemni, czyli podlegający opodatkowaniu na zasadach ogólnych, oraz osoby opodatkowane w formie ryczałtu nie są traktowani jednakowo. Od tych pierwszych wymaga się dokumentu w formie zaświadczenia z urzędu skarbowego, od drugich – tylko ich oświadczenia o wysokości osiągniętego dochodu, bez odnoszenia tej informacji np. do płaconego podatku.
Do wniosku o świadczenia rodzinne zgodnie z art. 23 ustawy o podatku ryczałtowym dołączają oświadczenie o wysokości osiągniętych dochodów w roku poprzedzającym okres zasiłkowy. Ministerstwo Pracy przyznaje, że z uwagi na fakt, że działalność opodatkowana ryczałtem nie wymaga prowadzenia rachunkowości, w związku z tym nie ma aktualnie żadnych możliwości weryfikowania prawdziwości tych oświadczeń.
Ministerstwo informuje także, że w porozumieniu z Ministerstwem Finansów poszukuje nowego sposobu dokumentowania dochodów osób uzyskujących dochody z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Marcin Musiał
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat