reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przepisy zmieniają się zbyt często

Przepisy zmieniają się zbyt często

Brak stabilności prawa, niejasne i niejednoznaczne przepisy czy sprzeczne interpretacje to tylko niektóre z głównych grzechów polskiego systemu podatkowego.


W polskim systemie podatkowym można dostrzec przynajmniej siedem głównych grzechów. Wśród nich wymienić można m.in. brak stabilności prawa podatkowego.

– Częste zmiany przepisów prowadzą do naruszania interesów podatnika – mówiła prof. Kamela-Sowińska, rektor Wyższej Szkoły Handlu i Rachunkowości podczas wczorajszego seminarium zorganizowanego przez Konfederację Pracodawców Polskich. Profesor przypomniała, że ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych podczas jej obowiązywania nowelizowano 84 razy. Charakterystyczne jest to, że ustawy podatkowe często zmienia się przy okazji nowelizacji innych ustaw, które z podatkami nie mają wiele wspólnego. I tak Ordynację podatkową zmieniano nowelizując np. ustawy o wyborze wójta, burmistrza i prezydenta czy prawo pocztowe. Ustawę o PIT nowelizowano prawem geologicznym i górniczym, CIT zmianami w ustawie o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dlatego potrzebna jest kompleksowa analiza systemu. Dziś występuje w nim 59 różnego rodzaju danin. Tylko w ustawie o PIT jest 127 zwolnień. Urzędy skarbowe przechowują około 110 milionów deklaracji (tylko PIT i CIT), drugie tyle mają podatnicy.

Przedsiębiorcy mają też problemy z wdrażaniem Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.

Marcin Musiał

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

GKR Legal

Przejrzyste Zasady, Adekwatne Doradztwo

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama