| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przepisy zmieniają się zbyt często

Przepisy zmieniają się zbyt często

Brak stabilności prawa, niejasne i niejednoznaczne przepisy czy sprzeczne interpretacje to tylko niektóre z głównych grzechów polskiego systemu podatkowego.


W polskim systemie podatkowym można dostrzec przynajmniej siedem głównych grzechów. Wśród nich wymienić można m.in. brak stabilności prawa podatkowego.

– Częste zmiany przepisów prowadzą do naruszania interesów podatnika – mówiła prof. Kamela-Sowińska, rektor Wyższej Szkoły Handlu i Rachunkowości podczas wczorajszego seminarium zorganizowanego przez Konfederację Pracodawców Polskich. Profesor przypomniała, że ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych podczas jej obowiązywania nowelizowano 84 razy. Charakterystyczne jest to, że ustawy podatkowe często zmienia się przy okazji nowelizacji innych ustaw, które z podatkami nie mają wiele wspólnego. I tak Ordynację podatkową zmieniano nowelizując np. ustawy o wyborze wójta, burmistrza i prezydenta czy prawo pocztowe. Ustawę o PIT nowelizowano prawem geologicznym i górniczym, CIT zmianami w ustawie o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Dlatego potrzebna jest kompleksowa analiza systemu. Dziś występuje w nim 59 różnego rodzaju danin. Tylko w ustawie o PIT jest 127 zwolnień. Urzędy skarbowe przechowują około 110 milionów deklaracji (tylko PIT i CIT), drugie tyle mają podatnicy.

Przedsiębiorcy mają też problemy z wdrażaniem Międzynarodowych Standardów Rachunkowości.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Szulikowski

Radca Prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »