Przedłużają się prace nad projektem
REKLAMA
Jeśli projekt zostanie ukończony w przyszłym tygodniu, musi go przyjąć jeszcze rząd, a potem uchwalić parlament. Posłowie zaś będą mogli zająć się nowym prawem dopiero we wrześniu. Eksperci od finansów publicznych podkreślają potrzebę powstania nowej regulacji ze względu na błędy obecnej ustawy, która weszła w życie 1 stycznia tego roku.
Przyjęcie nowej ustawy o finansach publicznych to nie wszystko. Potrzebne są też zmiany w innych ustawach dotyczące systemu finansów publicznych. Zwrócił na to uwagę dr Wojciech Misiąg, który do czasu dymisji prof. Zyty Gilowskiej współtworzył nową ustawę. Chodzi tu m.in. o uregulowania dotyczące spraw pracowniczych w jednostkach sektora finansów publicznych i samorządowych. Razem z nową ustawą o finansach publicznych inne regulacje powinny nadać wszystkim zadaniom zleconym jednostek samorządu terytorialnego status obowiązkowych zadań własnych. Miałoby to konsekwencje dla systemu dochodów jednostek samorządowych.
Kolejna zmiana powinna dotyczyć zasad kształtowania środków na wynagrodzenia w państwowym sektorze finansów publicznych. Ważne jest również zniesienie przepisów dotyczących rozdysponowania środków pochodzących z prywatyzacji. Są to obszary, których nie reguluje ustawa o finansach publicznych, ponieważ nie dotyczą one bezpośrednio finansów.
Łukasz Zalewski
lukasz.zalewski@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat