REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jeden podatek, wyższy zysk

REKLAMA

Z roku na rok powstaje coraz więcej spółek komandytowych. W 2001 roku było ich zaledwie 151, a w połowie 2006 roku już niemal 1260. Skąd taki wzrost? Prowadząc spółkę komandytową można sporo zaoszczędzić na podatkach.
Łukasz Strzelec, starszy konsultant w dziale doradztwa podatkowego PricewaterhouseCoopers, wyjaśnił nam, że wybierając formę prowadzenia działalności bądź rozważając jej zmianę, przedsiębiorcy zwracają uwagę na: kwestie podatkowe, skalę planowanej działalności, środki niezbędne do jej uruchomienia, odpowiedzialność za zobowiązania oraz możliwość bezpośredniego wpływu na zarządzanie firmą. A spółka komandytowa oferuje korzystne rozwiązania.

Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy BDO Polska, podkreślił, że spółka komandytowa jest spółką osobową mającą na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika (komandytariusza) jest ograniczona.

Autopromocja

Dla kogo atrakcyjna

Adam Marik, menedżer w Zespole Doradztwa dla Pracodawców Deloitte, zwrócił uwagę, że spółki komandytowe mogą być dogodną formą działalnością wówczas, gdy kilka osób wspólnie decyduje się prowadzić firmę. Największą wartość stanowią te osoby, a nie majątek. Może to dotyczyć przedstawicieli tzw. wolnych zawodów, np. architektów czy prawników.

– Z punktu widzenia podatkowego, podatnikami są wspólnicy, a nie spółka, a przychody przez nich uzyskiwane są traktowane jako przychody z działalności gospodarczej. Jeżeli spełnione są przesłanki określone w ustawie o PIT, możliwe jest zastosowanie preferencyjnej 19-proc. stawki podatku do dochodów uzyskiwanych z tytułu bycia wspólnikiem spółki komandytowej – argumentował Adam Marik.

Łukasz Strzelec uważa, że atrakcyjne wydaje się rozwiązanie, w którym komandytariuszem jest osoba fizyczna, natomiast komplementariuszem założona przez tę samą osobę spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. W takim przypadku osoba fizyczna prowadząca spółkę komandytową będzie odpowiadała za ewentualne zobowiązania wyłącznie do wysokości sumy komandytowej oraz majątku założonej przez nią spółki z o.o.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

 – Jednocześnie osoba taka będzie mogła w sposób nieograniczony czerpać zyski ze spółki oraz opodatkować je według 19-proc. stawki liniowej. Dla celów podatkowych spółkę traktuje się jak każdą inną spółkę osobową. Nie jest więc podatnikiem podatku dochodowego, a opodatkowaniu tym podatkiem podlegają tylko jej wspólnicy, proporcjonalnie do posiadanego udziału w jej zysku – dodał nasz rozmówca. Udział w zysku spółki komandytowej nie musi być uzależniony ani od wniesionego wkładu, ani od zadeklarowanej sumy komandytowej. Nie ma więc przeszkód, by osoba wnosząca do spółki symboliczną kwotę komandytową czerpała z niej większość dochodów.

Wybierając prowadzenie działalności w formie spółki komandytowej zamiast spółki z o.o. można osiągnąć korzyści.

– Jest to niższe opodatkowanie podatkiem dochodowym. W przypadku prowadzenia działalności gospodarczej przez osoby fizyczne w formie spółki z o.o., zysk podlegać będzie w pierwszej kolejności opodatkowaniu CIT w wysokości 19 proc., a następnie wypłacana dywidenda będzie opodatkowana zryczałtowanym PIT w wysokości 19 proc. – tłumaczył Marcin Szymankiewicz. Wskazał, że w przypadku spółki komandytowej zysk opodatkowany będzie tylko PIT u poszczególnych wspólników. Jeżeli wspólnicy wybiorą opodatkowanie podatkiem liniowym, a nie według skali, to zysk opodatkowany będzie stawką 19 proc.

Opodatkowanie tylko raz

Także Andrzej Broda, starszy menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego Ernst & Young, podkreślił, że podatek od dochodów spółki komandytowej płacą wspólnicy. Zyski są opodatkowywane tylko raz – u wspólników, którzy przy pewnych warunkach mogą zastosować stawkę 19 proc. Tymczasem zyski, np. spółki z o.o,. byłyby opodatkowane dwukrotnie: 19-proc. CIT na poziomie spółki, a następnie dochód wypłacany wspólnikowi podlegałby 19 proc. PIT.

Zdaniem Marcina Szymankiewicza, drugą korzyścią jest możliwość rozliczenia straty poniesionej przez spółkę komandytową w roku jej poniesienia przez wspólników prowadzących na własny rachunek pozarolniczą działalność, którzy osiągnęli w tym roku podatkowym dochód z tej działalności. Przypadające wspólnikom przychody i koszty uzyskania przychodów z tytułu pozarolniczej działalności prowadzonej w formie spółki komandytowej łączą się bowiem z innymi przychodami i kosztami uzyskanymi z tego źródła przychodów. Natomiast w przypadku spółki z o.o. rozliczenie straty może nastąpić dopiero w następnych latach podatkowych.

Mniejsza odpowiedzialność

Justyna Mirkowska, doradca podatkowy, menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy, zwróciła uwagę na kolejną korzyść.

– Mimo że spółka komandytowa jest spółką osobową, to tylko komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem. Komplemantariuszem może być spółka z o.o. Odpowiedzialność pozostałych wspólników (komandytariuszy) ograniczona jest do ustalonej w umowie spółki sumy komandytowej – tłumaczyła nasza rozmówczyni.

– Spółka komandytowa pozwala więc łączyć bezpieczeństwo wspólników z jednokrotnym opodatkowaniem. Użycie spółki osobowej może być też korzystne dla wspólnika będącego osobą prawną – pozwala np. na swoistą konsolidację dochodów spółki i wspólnika. Opłacalność danej formy działalności i sposobu opodatkowania zależy od kilku czynników (np. możliwość wspólnego rozliczenia z małżonkiem) i dlatego warto dokonać indywidualnej kalkulacji – dodał Andrzej Broda.

Ewa Matyszewska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA