Zyskiem z oszczędności trzeba dzielić się z fiskusem
REKLAMA
Przepisy ustawy o PIT przewidują, że opodatkowaniu podlegają dochody z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania prowadzonych przez podmiot uprawniony (np. bank).
Banki mogą prowadzić rachunki w walucie polskiej i w walucie obcej. Umowa, którą podatnik zawiera z bankiem, określa kwestie związane z oprocentowaniem danego rachunku. Dotyczy to zarówno wysokości oprocentowania, jak i sposobu oraz terminu wypłaty odsetek. Przepisy nie precyzują jednak, kiedy u podatnika powstaje przychód z tytułu odsetek. W związku z tym w praktyce przyjmuje się, że momentem tym jest moment pozostawienia odsetek do dyspozycji podatnika.
Zgodnie z treścią ustawy o PIT od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek zgromadzonych na rachunku bankowym pobiera się 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy. Korzystne jest to, że podatnik nie musi pamiętać o wypełnianiu zeznania podatkowego. Dochodów takich nie wykazuje się bowiem w zeznaniu, a podatek pobierany jest przez płatników. W tym przypadku są nimi banki i inne instytucje wypłacające odsetki.
Przypomnijmy, że osoby objęte nieograniczonym obowiązkiem podatkowym podlegają opodatkowaniu od całości osiąganych dochodów, niezależnie od miejsca ich uzyskania. W konsekwencji odsetki od rachunków bankowych założonych za granicą będą podlegały opodatkowaniu w Polsce. W takich sytuacjach to podatnik będzie miał obowiązek obliczenia zryczałtowanego podatku. Kwotę podatku zapłaconego za granicą od odsetek na zagranicznych rachunkach trzeba też wykazać w zeznaniu podatkowym.
Ważne!
EDYTA WERESZCZYŃSKA
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat