| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zyskiem z oszczędności trzeba dzielić się z fiskusem

Zyskiem z oszczędności trzeba dzielić się z fiskusem

Każdy, kto oszczędza pieniądze w banku, musi liczyć się z tym, że od przysługujących mu odsetek zapłaci podatek i to także wtedy, gdy oszczędza za granicą.


Przepisy ustawy o PIT przewidują, że opodatkowaniu podlegają dochody z odsetek lub innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania prowadzonych przez podmiot uprawniony (np. bank).

Banki mogą prowadzić rachunki w walucie polskiej i w walucie obcej. Umowa, którą podatnik zawiera z bankiem, określa kwestie związane z oprocentowaniem danego rachunku. Dotyczy to zarówno wysokości oprocentowania, jak i sposobu oraz terminu wypłaty odsetek. Przepisy nie precyzują jednak, kiedy u podatnika powstaje przychód z tytułu odsetek. W związku z tym w praktyce przyjmuje się, że momentem tym jest moment pozostawienia odsetek do dyspozycji podatnika.

Zgodnie z treścią ustawy o PIT od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek zgromadzonych na rachunku bankowym pobiera się 19-proc. zryczałtowany podatek dochodowy. Korzystne jest to, że podatnik nie musi pamiętać o wypełnianiu zeznania podatkowego. Dochodów takich nie wykazuje się bowiem w zeznaniu, a podatek pobierany jest przez płatników. W tym przypadku są nimi banki i inne instytucje wypłacające odsetki.
Przepisy regulujące kwestie dochodów z odsetek obejmują również odsetki pochodzące z rachunków w bankach zagranicznych, uzyskiwane przez podatników, na których ciąży nieograniczony obowiązek podatkowy. Przewiduje się jednak tutaj zwolnienie podmiotowe, które obejmuje członków personelu dyplomatycznego i konsularnego oraz członków ich rodzin.

Przypomnijmy, że osoby objęte nieograniczonym obowiązkiem podatkowym podlegają opodatkowaniu od całości osiąganych dochodów, niezależnie od miejsca ich uzyskania. W konsekwencji odsetki od rachunków bankowych założonych za granicą będą podlegały opodatkowaniu w Polsce. W takich sytuacjach to podatnik będzie miał obowiązek obliczenia zryczałtowanego podatku. Kwotę podatku zapłaconego za granicą od odsetek na zagranicznych rachunkach trzeba też wykazać w zeznaniu podatkowym.
Przepisy przewidują też, że aby uniknąć podwójnego opodatkowania od zryczałtowanego podatku od zagranicznych przychodów (dochodów), podatnik powinien odliczyć kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą. Należy przy tym pamiętać, że odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego przy zastosowaniu 19-proc. stawki.

Ważne!
dochodów z odsetek zgromadzonych na rachunku bankowym pobierany jest 19-proc. podatek

EDYTA WERESZCZYŃSKA
edyta.wereszczynska@infor.pl


Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »