REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowy zlecenia i o dzieło nie zawsze będą z VAT

REKLAMA

Projekt zmiany art. 15 ustawy o VAT dotyczącego opodatkowania m.in. dochodów z umów o dzieło i zlecenia wywołuje wiele emocji. Wszystko z powodu wyrażanych opinii, że po nowelizacji wszystkie tego typu umowy będą podlegać VAT. Nie jest to jednak prawdą.

Niejasne regulacje
Obecne przepisy dotyczące umów zlecenia i o dzieło są skomplikowane i niejasne. Jednak od 2007 roku – bo wtedy miałyby zacząć obowiązywać zmiany – niewiele zmieni się w opodatkowaniu VAT umów zlecenia i o dzieło.
– Propozycje zawarte w rządowym projekcie zmian ustawy dostosowują obowiązujące obecnie przepisy do postanowień i celu VI Dyrektywy oraz do orzecznictwa ETS – wyjaśnił Daniel Zarzycki, prawnik w kancelarii prawnej Grynhoff, Woźny i Wspólnicy.
Tego samego zdania jest Joanna Kanicka, partner Independent Tax Advisers Doradztwo Podatkowe, która stwierdziła, że omawiana zmiana nie oznacza rewolucji, a jedynie ujednolicenie i doprecyzowanie naszych przepisów, tak by odpowiadały art. 4 VI Dyrektywy, który zwalnia z opodatkowania VAT jedynie czynności wykonywane w ramach stosunku pracy lub innego stosunku prawnego, który jest zbliżony do stosunku pracy.

Tylko doprecyzowanie
Podstawowa zmiana polegać ma na wpisaniu wprost do ustawy warunków wynikających z VI Dyrektywy VAT, które wskażą przypadki, w których będziemy mieli do czynienia ze stosunkiem analogicznym do stosunku pracy.
Jak wyjaśnił Gazecie Prawnej Daniel Zarzycki, przepisy unijne wyłączają z opodatkowania VAT stosunki prawne, w których relacje między podmiotami ułożone są w sposób zbliżony do stosunku pracy. Co więcej, VI Dyrektywa wyklucza wprost możliwość opodatkowania VAT czynności wykonywanych na podstawie umowy o pracę.
– W rządowym projekcie wyłączenie z opodatkowania VAT umów o pracę nie jest już tak jednoznaczne. Niemniej z treści projektu można wywnioskować zamiar wyłączenia z opodatkowania VAT umów o pracę, a także np. umów zlecenia i o dzieło zbliżonych do stosunku pracy – argumentował nasz rozmówca.

Warunki do spełnienia
– Obecnie o braku opodatkowania lub o konieczności opodatkowania VAT usług wykonywanych w ramach umowy zlecenia lub o dzieło stanowi zasadniczo klauzula odpowiedzialności. W sytuacji gdy cała odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy wobec osób trzecich spoczywa na zleceniodawcy – czynności zleceniobiorcy (jego świadczenie) nie podlegają opodatkowaniu VAT – wyjaśniła Joanna Kanicka.
Jednocześnie dodała, że w planowanej zmianie art. 15, aby te czynności nie były opodatkowane VAT, konieczne będzie spełnienie trzech warunków łącznie: 1) warunku odpowiedzialności; 2) zleceniobiorca będzie musiał działać pod kierownictwem zlecającego w warunkach i miejscu wskazanym przez kontrahenta; 3) całe ryzyko gospodarcze związane z wykonywaniem zlecenia musi leżeć po stronie zleceniodawcy.
Zdaniem Przemysława Skorupy, doradcy podatkowego w Baker & McKenzie Doradztwo Podatkowe, jeżeli nowelizacja wejdzie w życie, podatnikami nie będą podmioty, spełniające łącznie trzy przesłanki. Po pierwsze, wszelką odpowiedzialność wobec osób trzecich (z wyjątkiem deliktowej) ponosić powinien zlecający czynności. Z taką sytuacją mamy do czynienia w przypadku większości podwykonawców, również zatrudnionych w oparciu o umowy zlecenia. Po drugie, czynności te muszą być wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego. Warunek ten z pewnością spełniony jest w praktyce w przypadku wielu zleceniodawców. Osoby pracujące jednak w oparciu o umowy zlecenia w wybranych przez siebie godzinach i miejscu (np. w domu) nie będą mogły korzystać z wyłączenia z kategorii podatników. Wreszcie osoba taka nie może ponosić ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Ile osób uzyskało dochody z działalności wykonywanej osobiście, w tym umów o dzieło i zlecenia:
737 097 – 2005 rok
665 366 – 2004 rok

Obecne przepisy
Warto przypomnieć, że dziś przychody z działalności wykonywanej osobiście nie podlegają VAT, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.
Przepis niestety bardzo niejasny. Aby właściwie interpretować te przepisy, warto sięgnąć do VI Dyrektywy.
Jeżeli istnieje stosunek prawny, w ramach którego zleceniodawca ponosi odpowiedzialność za działania zleceniobiorcy, to wtedy nie są to usługi w rozumieniu ustawy o VAT, a więc nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Chodzi więc o taki stosunek prawny między usługodawcą a usługobiorcą, który wykazuje cechy właściwe stosunkowi pracy – tłumaczył Mirosław Barszcz, doradca podatkowy.
We wszystkich innych przypadkach działalność wykonywana osobiście, w tym również umowy zlecenia i umowy o dzieło, już w dzisiejszym stanie prawnym podlega opodatkowaniu VAT.

EWA MATYSZEWSKA
ewa.matyszewska@infor.pl


Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA