Koszty można egzekwować
REKLAMA
Regulowanie wydatków związanych z postępowaniem przed organami podatkowymi wywołuje wątpliwości podatników. Czytelnicy pytają, czy koszty postępowania podatkowego podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Otóż możliwość taką przewidziano w art. 271 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).
Warto podkreślić, że wspomniane zasady egzekucji określone są m.in. w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 z późn. zm.).
Należy również przypomnieć, że do kosztów postępowania stosuje się odpowiednio przepisy art. 68 par. 1 i art. 70 Ordynacji podatkowej. Zgodnie z tym pierwszym przepisem, zobowiązanie nie powstaje, jeżeli decyzja ustalająca to zobowiązanie została doręczona po upływie 3 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym powstał obowiązek podatkowy. Natomiast według tego drugiego przepisu, zawartego we wspomnianym art. 70, zobowiązanie przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności.
Przypomnijmy jednocześnie, że organ podatkowy, na wniosek osoby zobowiązanej, może umorzyć w całości lub w części koszty postępowania w przypadku stwierdzenia niemożności poniesienia ich przez zobowiązanego. Możliwość taką przewidują przepisy zawarte w art. 270 Ordynacji podatkowej.
Krzysztof Tomaszewski
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA