Posłowie są przeciwni propozycjom rządu
Niektóre propozycje rządu dotyczące m.in. likwidacji ulgi dla przedsiębiorców wspierających działalność pożytku publicznego oraz zniesienie uproszczonych wpłat zaliczek budzą kontrowersje posłów.
Zmiana prawa
Nowe metody amortyzacji środków trwałych, inne zasady opodatkowania dywidend, likwidacja uproszczonych formy wpłat zaliczek miesięcznych oraz zniesienie ulgi podatkowej dla przedsiębiorców, którzy wspierają działalność pożytku publicznego, były przedmiotem dyskusji podczas wczorajszego posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych. Posłowie zajmowali się rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.).
Najwięcej emocji wzbudził projekt likwidacji 10-proc. ulgi związanej z odliczaniem darowizn na działalność pożytku publicznego. Organizacje pozarządowe ostrzegają, że wstrzyma to realizację wielu projektów. Resort finansów tłumaczy, że przepis wymaga zmiany, gdyż takie jest stanowisko UE. Można pozwolić polskim firmom w równym stopniu wspierać także zagraniczne organizacje albo zlikwidować ulgę. Wybrano to drugie rozwiązanie. Poseł Barbara Marianowska z PiS zapowiedziała złożenie poprawki, która utrzyma zwolnienie. Wiceminister finansów Jarosław Neneman wyraził nadzieję, że posłowie znajdą takie rozwiązanie, które zaakceptuje resort finansów.
Nieznany jest los nowych przepisów o amortyzacji. O ile nie budzą sprzeciwu korzystne dla podatników zmiany wprowadzające jednorazową amortyzację dla małych podatników oraz firm rozpoczynających działalność, o tyle wątpliwości pojawiają się w przypadku nowelizacji art. 16j ustawy. Ma on uniemożliwić podatnikom przyspieszenie okresu amortyzacji budynków niemieszkalnych z 40 do 10 lat.
Także propozycje dotyczące opodatkowania dywidend otrzymywanych przez polskie firmy z zagranicy (art. 20) budzą kontrowersje. Zmiany w tym zakresie domaga się od Polski Komisja Europejska. Profesor Hanna Litwińczuk z Katedry Prawa Finansowego Uniwersytetu Warszawskiego ostrzega, że zmiana zasad doprowadzi do dyskryminacji podmiotów polskich mających mniej niż 15 proc. udziałów w spółkach zagranicznych.
Poseł Stanisław Stec z SLD zwrócił uwagę, że przy okazji likwidacji obowiązku składania miesięcznych deklaracji (art. 25) rząd chce zlikwidować uproszczone formy wpłat zaliczek miesięcznych na podatek wynoszących 1/12 podatku wykazanego w zeznaniu za poprzedni rok.
– Firmy nie będą składać deklaracji, ale będą musiały dokonywać wyliczeń, takich samych jak do deklaracji – zauważył poseł Stec.
Posłowie zapowiedzieli, że złożą też poprawki dotyczące utrzymania ulg dla spółdzielni mieszkaniowych i spółek wodnych. Dziś mają być one głosowane. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że zgodzi się na poselskie propozycje, o ile nie zaszkodzą one budżetowi.
Marcin Musiał
Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację

Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Tylko teraz
79,00 zł
Podatek od spadków i darowizn

Jak zdobyć Certyfikat:
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
1/10
Podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
spadku
darowizny
odpłatnego zniesienia współwłasności
zasiedzenia
Komentarze(0)
Pokaż: