reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Kolejne zmiany w PIT i CIT

Kolejne zmiany w PIT i CIT

Szykują się następne nowelizacje ustaw o podatkach dochodowych. Propozycje kolejnych zmian przewidziano w przesłanym ostatnio przez Sejm do prac komisyjnych projekcie noweli Ordynacji podatkowej.

W Sejmie złożono projekt ustawy o wspieraniu zatrudnienia i rehabilitacji osób niepełnosprawnych, który przewiduje wprowadzenie kolejnych zmian m.in. w ustawach o PIT oraz CIT.

Następne zmiany w obu tych ustawach, a także w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym, zakłada projekt obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej, który niedawno Sejm, po pierwszym czytaniu, przesłał do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych.

Rządowy projekt przewiduje wprowadzenie identycznych modyfikacji w ustawach o PIT, CIT oraz o podatku zryczałtowanym. Jak wynika z propozycji, w przypadku wydania przez właściwy organ podatkowy, na podstawie Ordynacji podatkowej, decyzji o uznaniu prawidłowości wyboru i stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, w zakresie określonym w tej decyzji będzie trzeba stosować metodę w niej wskazaną.

Oprócz tego w projekcie noweli Ordynacji podatkowej zaproponowane w wymienionych ustawach o podatkach dochodowych zmiany zobligują podatników, którym właściwy organ podatkowy wyda decyzję o uznaniu prawidłowości stosowania metody ustalania ceny transakcyjnej między podmiotami powiązanymi, do dołączenia do zeznania sprawozdania o realizacji uznanej metody ustalania ceny transakcyjnej. Wzór sprawozdania ma określić w rozporządzeniu minister finansów. Zdaniem rządu, rozwiązanie to pozwoli na sprawdzenie prawidłowości stosowania przez podatników uznanej przez właściwy organ metody ustalenia ceny transakcyjnej.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama