reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Podatnicy zapłacą za błędy w przepisach

Podatnicy zapłacą za błędy w przepisach

Faktury elektroniczne miały ułatwić podatnikom życie i pozwolić na oszczędności w prowadzeniu działalności. Tymczasem pojawiają się pierwsze przypadki kwestionowania e-faktur przez urzędników skarbowych.

 
Podatnicy narażeni są na sankcje karne skarbowe, i to nie z własnej winy.

Elektroniczna jak papierowa

Rozporządzenie z dnia 14 lipca 2005 r. regulujące zasady wystawiania elektronicznych faktur (Dz.U. nr 133, poz. 1119) nie precyzuje, jak powinna wyglądać e-faktura. Tymczasem faktura elektroniczna powinna spełniać wymogi przewidziane dla faktur papierowych. Powinny się w niej znaleźć elementy, które określa rozporządzenie z dnia 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom... (Dz.U. nr 95, poz. 798). Zgodnie z jego treścią, faktura powinna być wystawiana co najmniej w dwóch egzemplarzach. Oryginał faktury powinien zawierać wyraz „oryginał”, a kopia – wyraz „kopia”.

– Nie wiadomo jednak, czy e-faktura po przesłaniu drogą teletransmisji jest nadal oryginałem, czy już kopią – mówi Inarda Bielińska z kancelarii Gessel.

Ustawodawca zapomniał

– Problemy, z jakimi mogą spotkać się podatnicy, wynikają z faktu, że kiedy wprowadzono rozporządzenie o e-fakturach niedostosowano do tej nowej formy samych przepisów o fakturach – wyjaśnia Cezary Przygodzki z Ernst&Young. Podkreśla, że środowisko doradców podatkowych zgłaszało swoje wątpliwości. Chodziło m.in. o konieczność oznaczenia faktur wyrazami kopia – oryginał, określenie daty otrzymania e-faktury czy też konieczność wykazywania słownie na fakturze kwoty należności ogółem wraz z należnym podatkiem.

Problem dostrzegł resort finansów. Wczesną jesienią ubiegłego roku pojawił się projekt rozporządzenia, który znosił m.in. wymóg oznaczania faktury jako kopia i oryginał. Wkrótce po tym zaczęły się prace nad nowelizacją ustawy o VAT. Przy okazji do ustawy miały trafić przepisy eliminujące wątpliwości związane z e-fakturami. Niestety, nic takiego się nie wydarzyło.

Podatnik ma problem

Zdaniem Ernesta Frankowskiego z PricewaterhouseCoopers, brak przepisów określających wzajemny stosunek uregulowań rozporządzenia o e-fakturach oraz rozporządzenia o fakturach papierowych może być niebezpieczny. Urzędnicy będą wymagać, by e-faktury spełniały wymogi określone dla faktur papierowych. W przypadku faktur elektronicznych nie ma uzasadnienia dla umieszczania kwoty słownie. Przy fakturach papierowych taki wymóg był podyktowany koniecznością zapewnienia czytelności. Gdy wartość liczbowa określona na fakturze byłaby nieczytelna, można byłoby ją zweryfikować na podstawie zapisu słownego.

Problemem jest też przenoszony z papierowych faktur wymóg wystawiania oryginału i kopii faktury. W przypadku e-faktur oczywiste jest, że egzemplarz faktury jest jeden. Faktura pozostaje w systemie wystawiającego, a jednocześnie jest przesyłana do odbiorcy. Żądanie umieszczania oznaczeń oryginał i kopia może tylko zwiększyć koszty wdrożenia systemów do e-fakturowania.
reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

ARTYKUŁ PARTNERSKI

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe PROGRES s.c.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama