Będzie można poprawiać deklaracje
REKLAMA
Zmiana prawa
Od 1 stycznia 2005 roku podatnicy mogą korygować deklaracje w okresie od zakończenia kontroli podatkowej do czasu wszczęcia postępowania podatkowego. W przypadku kontroli skarbowej takiej możliwości dotychczas nie było. Organ kontroli skarbowej najpierw wszczyna postępowanie kontrolne i dopiero w jego ramach może przeprowadzić kontrolę podatkową, która zostaje zakończona w dniu doręczenia protokołu.
Ostatnia zmiana w ustawie o kontroli skarbowej daje możliwość korekty. Zgodnie z nowelizacją uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania kontrolnego w zakresie objętym tym postępowaniem. Kontrolowany będzie jednak mógł w terminie 14 dni od dnia doręczenia protokołu kontroli skorygować w zakresie objętym postępowaniem kontrolnym uprzednio złożoną deklarację podatkową. Taka korekta będzie prawnie skuteczna. Kontrolujący będzie jednak musiał wskazać w protokole kontroli, że chce z takiej możliwości skorzystać. Jeżeli kontrolowany skorzysta z prawa do korekty, musi najpóźniej w terminie 3 dni zawiadomić o tym organ kontroli skarbowej. W pisemnym uzasadnieniu oprócz przyczyn korekty będzie musiał wskazać, że korekta deklaracji jest związana z postępowaniem kontrolnym prowadzonym przez organ kontroli skarbowej. Organ podatkowy niezwłocznie będzie musiał poinformować właściwy organ kontroli skarbowej o złożeniu korygującej deklaracji.
Uprawnienie do skorygowania deklaracji tak jak w przypadku Ordynacji podatkowej będzie przysługiwać nadal po zakończeniu postępowania kontrolnego w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego.
Omawiane regulacje zawiera uchwalona 22 września 2006 r. ustawa o zmianie ustawy o kontroli skarbowej oraz o zmianie innych ustaw, która czeka obecnie na podpis prezydenta.
Aleksandra Tarka
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat