Od przyszłego roku uproszczona księga
REKLAMA
Zmiana prawa
Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów oraz uproszczonej podatkowej księgi przychodów i rozchodów od 1 stycznia 2007 r. niektórzy podatnicy będą mogli zamiast normalnej księgi wybrać jej uproszczoną wersję.
Osoby fizyczne, spółki cywilne, jawne oraz partnerskie będą mogły prowadzić uproszczoną księgę, jeżeli ich przychody z działalności prowadzonej samodzielnie albo przychody spółki – w roku poprzedzającym rok podatkowy – nie przekroczyły kwoty stanowiącej równowartość 250 000 euro.
Zawiadomienie urzędu
Podatnicy, którzy będą do tego uprawnieni, uproszczoną księgę założą na dzień 1 stycznia roku podatkowego lub na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego. Osoby, które rozpoczną prowadzenie działalności gospodarczej albo w poprzednim roku podatkowym korzystały ze zryczałtowanego opodatkowania podatkiem dochodowym lub prowadziły księgę albo księgi rachunkowe, będą zobowiązane zawiadomić w formie pisemnej naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o prowadzeniu uproszczonej księgi w terminie 20 dni od dnia jej założenia.
Jeżeli działalność będzie prowadzona w formie spółki cywilnej, jawnej lub partnerskiej, zawiadomienie o założeniu księgi będą składać wszyscy wspólnicy naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania każdego z nich.
Tylko przychody i koszty
W uproszczonej księdze będzie trzeba ewidencjonować wyłącznie przychody i koszty z działalności gospodarczej. Zgodnie z opracowanym przez resort finansów wzorem księgi będzie się ona składać z 6 kolumn. Główne kolumny to oznaczone numerami 4 i 5.
Kolumna 4 będzie przeznaczona do wpisywania przychodów, np. ze sprzedaży wyrobów (towarów handlowych), sprzedaży usług, a także pozostałych przychodów.
Kolumna 5 będzie przeznaczona do wpisywania kosztów, z wyjątkiem tych, których zgodnie z art. 23 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów. W kolumnie tej będzie się wpisywać np. zakup materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu, koszty uboczne związane z zakupem, wynagrodzenia brutto wypłacane pracownikom.
PRZYKŁAD
Ewa Matyszewska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat