Pożyczka dla rodziny bez podatku
REKLAMA
Minister finansów wyjaśnił w odpowiedzi na interpelację poselską, że jeżeli osoby z najbliższej rodziny (I grupy podatkowej) w umowie pożyczki zastrzegły brak odpłatności w postaci odsetek, fakt ten nie rodzi skutków podatkowych w postaci uzyskania przez pożyczkobiorcę nieodpłatnego świadczenia. W konsekwencji, na gruncie przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.), otrzymanie, jak też nieodpłatne udzielenie pożyczki jest obojętne podatkowo.
Czynność dokonana...
Umowa pożyczki stanowi jednak przedmiot podatku od czynności cywilnoprawnych, niezależnie od tego, czy udzielana jest za wynagrodzeniem (oprocentowaniem) czy też nie. Podstawą opodatkowania jest kwota lub wartość pożyczki (bez oprocentowania). Stawka podatku wynosi 2 proc. Zwolnione są z podatku umowy pożyczki zawierane między osobami należącymi do I grupy podatkowej do wysokości kwoty niepodlegającej opodatkowaniu – na zasadach określonych w przepisach ustawy o podatku od spadków i darowizn. Oznacza to, że zwolnienie w I grupie podatkowej obejmuje pożyczki w kwocie nieprzekraczającej 9637 zł otrzymywane w okresie 5 lat poprzedzających ostatnią pożyczkę.
...choć nieodpłatnie
Cywilnoprawny aspekt pożyczek reguluje kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Zgodnie z art. 720 par. 1 tej ustawy przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku. Biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Minister finansów tłumaczy, że na gruncie kodeksu cywilnego umowa pożyczki jest umową nieodpłatną. Niemniej jednak strony mogą ustalić odpłatność.
Marcin Musiał
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA