| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulgi podatkowe stanowiące pomoc na szkolenia będą limitowane

Ulgi podatkowe stanowiące pomoc na szkolenia będą limitowane

Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, stanowiące pomoc na szkolenia, będą podlegać ograniczeniom.


I tak np. dla szkoleń specjalistycznych wielkość pomocy nie będzie mogła przekraczać 35 proc. kosztów.

Zmiana prawa

Resort finansów opracował kolejny projekt nowego rozporządzenia. Określił w nim szczegółowe warunki udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc na szkolenia na podstawie Ordynacji podatkowej, których stosowanie pozwala na udzielanie pomocy w ramach programu pomocowego. Pomoc udzielana na podstawie Ordynacji podatkowej będzie miała formę decyzji podejmowanych przez podmioty udzielające pomocy w postaci odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia zobowiązania podatkowego.

Regulacje zawarte w projekcie utrzymują co do zasady rozwiązania przyjęte w dotychczasowym rozporządzeniu Rady Ministrów. W projekcie rozporządzenia wprowadzono zmianę podstawy prawnej udzielania pomocy na szkolenia, a także zawarto przepis dotyczący wyłączenia od stosowania rozporządzenia (sektor górnictwa). Udzielenie pomocy zgodnie z przepisami rozporządzenia nie podlega co do zasady notyfikacji Komisji Europejskiej.

Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, stanowiące pomoc na szkolenia, będą mogły być udzielane po spełnieniu przez przedsiębiorcę pewnych warunków. Wielkość pomocy będzie ograniczona i nie będzie mogła przekraczać 35 proc. kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą – w przypadku szkoleń specjalistycznych i 60 proc. w przypadku szkoleń ogólnych. Ograniczenia te będą inne dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich firm i wyniosą odpowiednio 45 proc. i 80 proc.

Przedsiębiorca ubiegający się o taką pomoc będzie musiał m.in. przedstawić szczegółową dokumentację kosztów szkolenia kwalifikujących się do objęcia pomocą. Koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą na szkolenia obejmują koszty związane z zorganizowaniem szkolenia, tj. m.in. koszty wynagrodzenia, podróży i zakwaterowania osób prowadzących szkolenia, koszty materiałów, amortyzacji i wyposażenia wykorzystywanych do szkolenia.

Rozporządzenie miałoby wejść wżycie 1 stycznia 2007 r. Z tym dniem straci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy na szkolenia w zakresie niektórych ulg podatkowych (Dz.U. nr 95, poz. 955).
1 mln euro gdy wielkość pomocy brutto na jedno szkolenie przekroczy równowartość tej kwoty, pomoc taka będzie podlegać notyfikacji i będzie mogła być udzielona dopiero po zatwierdzeniu przez Komisję Europejską

Ewa Matyszewska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ecovis System Rewident Sp. z o.o.

Ecovis System Rewident Sp. z o.o. to niezawodny partner dostarczający kompleksowe rozwiązania z zakresu audytu, księgowości, doradztwa podatkowego oraz kadr i płac. Firma istnieje na polskim rynku od 1995 r.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK