Ulgi podatkowe stanowiące pomoc na szkolenia będą limitowane
REKLAMA
I tak np. dla szkoleń specjalistycznych wielkość pomocy nie będzie mogła przekraczać 35 proc. kosztów.
Zmiana prawa
Resort finansów opracował kolejny projekt nowego rozporządzenia. Określił w nim szczegółowe warunki udzielania ulg w spłacie zobowiązań podatkowych stanowiących pomoc na szkolenia na podstawie Ordynacji podatkowej, których stosowanie pozwala na udzielanie pomocy w ramach programu pomocowego. Pomoc udzielana na podstawie Ordynacji podatkowej będzie miała formę decyzji podejmowanych przez podmioty udzielające pomocy w postaci odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia zobowiązania podatkowego.
Regulacje zawarte w projekcie utrzymują co do zasady rozwiązania przyjęte w dotychczasowym rozporządzeniu Rady Ministrów. W projekcie rozporządzenia wprowadzono zmianę podstawy prawnej udzielania pomocy na szkolenia, a także zawarto przepis dotyczący wyłączenia od stosowania rozporządzenia (sektor górnictwa). Udzielenie pomocy zgodnie z przepisami rozporządzenia nie podlega co do zasady notyfikacji Komisji Europejskiej.
Ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych, stanowiące pomoc na szkolenia, będą mogły być udzielane po spełnieniu przez przedsiębiorcę pewnych warunków. Wielkość pomocy będzie ograniczona i nie będzie mogła przekraczać 35 proc. kosztów kwalifikujących się do objęcia pomocą – w przypadku szkoleń specjalistycznych i 60 proc. w przypadku szkoleń ogólnych. Ograniczenia te będą inne dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich firm i wyniosą odpowiednio 45 proc. i 80 proc.
Przedsiębiorca ubiegający się o taką pomoc będzie musiał m.in. przedstawić szczegółową dokumentację kosztów szkolenia kwalifikujących się do objęcia pomocą. Koszty kwalifikujące się do objęcia pomocą na szkolenia obejmują koszty związane z zorganizowaniem szkolenia, tj. m.in. koszty wynagrodzenia, podróży i zakwaterowania osób prowadzących szkolenia, koszty materiałów, amortyzacji i wyposażenia wykorzystywanych do szkolenia.
Rozporządzenie miałoby wejść wżycie 1 stycznia 2007 r. Z tym dniem straci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy na szkolenia w zakresie niektórych ulg podatkowych (Dz.U. nr 95, poz. 955).
Ewa Matyszewska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA