Wiążące interpretacje wyda minister
REKLAMA
Zmiana prawa
Uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja Ordynacji podatkowej przewiduje kilka zmian, które mogą usprawnić kontakty podatników z organami podatkowymi.
Zmienią się zasady wydawania pisemnych interpretacji prawa podatkowego. Będzie je wydawał minister finansów, co ma zapewnić ich jednolitość. Wniosek o wydanie interpretacji będzie podlegał opłacie w wysokości 75 zł. Nie uzyskały poparcia poprawki SLD, by opłatę tę obniżyć do 50 zł, a także by w przypadku rożnych stanów faktycznych przedstawionych we wniosku opłaty nie trzeba było uiszczać kilkakrotnie.
Posłowie skreślili przepis, zgodnie z którym interpretacje miałyby być wydawane także na wniosek podmiotów planujących działania w Polsce. Ministrowi finansów pozwolono natomiast, by upoważniał podległe mu organy do wydawania interpretacji w jego imieniu. Przepisy o wiążących interpretacjach wejdą w życie od 1 lipca 2007 r.
Nowością w Ordynacji podatkowej będzie wnioskowane od dawna przez podatników umożliwienie podpisywania deklaracji podatkowych tylko przez pełnomocników. W takim przypadku zwolniony z obowiązku podpisania deklaracji będzie podatnik, płatnik lub inkasent.
W ustawie pojawi się instytucja rozprawy podatkowej. Będzie ją można przeprowadzić z urzędu lub na wniosek strony. Podczas rozprawy strona będzie mogła składać wyjaśnienia, zgłaszać żądania, propozycje i zarzuty oraz odnosić się do postępowania dowodowego.
Podatników nie ucieszy wprowadzenie do Ordynacji podatkowej możliwości wszczęcia kontroli podatkowej po okazaniu legitymacji służbowej pracownikowi osoby kontrolowanej w razie jego nieobecności w miejscu kontroli.
Kontrowersje wzbudziło umożliwienie rządowi nadania (w drodze rozporządzenia), m.in. szefowi Agencji Wywiadu, CBA czy ABW uprawnień organów podatkowych.
Z zaproponowanych przez rząd rozwiązań uznania posłów koalicji nie znalazła instytucja sprawdzonego podatnika. Jej wprowadzenie miało ułatwić funkcjonowanie firm, które nie mają problemów z fiskusem. Po spełnieniu określonych warunków sprawdzony podatnik korzystałby ze specjalnych praw, m.in. byłyby z wyprzedzeniem informowany o zamiarze przeprowadzenia u niego kontroli. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych wyrzuciła przepisy o sprawdzonym podatniku z projektu. Okazało się, że propozycję rządu popiera tylko opozycja, ale podczas piątkowego głosowania Sejm odrzucił poprawkę SLD przewidującą wprowadzenie instytucji sprawdzonego podatnika.
CO SIĘ ZMIENI W ORDYNACJI PODATKOWEJ
• na wniosek strony lub z urzędu będzie można przeprowadzić rozprawę podatkową
• kontrolerzy prowadzą kontrole „na legitymacje” pod nieobecność podatnika
• wiążące interpretacje podatkowe będzie wydawał minister finansów
• pełnomocnicy podatników będą mogli podpisywać deklaracje podatkowe
Marcin Musiał
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat