REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wiążące interpretacje wyda minister

REKLAMA

Pełnomocnicy podatnika będą mogli podpisywać jego deklaracje. Interpretacje podatkowe będzie wydawał minister finansów. Nie będzie natomiast instytucji sprawdzonego podatnika.

Zmiana prawa

Uchwalona w piątek przez Sejm nowelizacja Ordynacji podatkowej przewiduje kilka zmian, które mogą usprawnić kontakty podatników z organami podatkowymi.

Zmienią się zasady wydawania pisemnych interpretacji prawa podatkowego. Będzie je wydawał minister finansów, co ma zapewnić ich jednolitość. Wniosek o wydanie interpretacji będzie podlegał opłacie w wysokości 75 zł. Nie uzyskały poparcia poprawki SLD, by opłatę tę obniżyć do 50 zł, a także by w przypadku rożnych stanów faktycznych przedstawionych we wniosku opłaty nie trzeba było uiszczać kilkakrotnie.

Posłowie skreślili przepis, zgodnie z którym interpretacje miałyby być wydawane także na wniosek podmiotów planujących działania w Polsce. Ministrowi finansów pozwolono natomiast, by upoważniał podległe mu organy do wydawania interpretacji w jego imieniu. Przepisy o wiążących interpretacjach wejdą w życie od 1 lipca 2007 r.

Nowością w Ordynacji podatkowej będzie wnioskowane od dawna przez podatników umożliwienie podpisywania deklaracji podatkowych tylko przez pełnomocników. W takim przypadku zwolniony z obowiązku podpisania deklaracji będzie podatnik, płatnik lub inkasent.

W ustawie pojawi się instytucja rozprawy podatkowej. Będzie ją można przeprowadzić z urzędu lub na wniosek strony. Podczas rozprawy strona będzie mogła składać wyjaśnienia, zgłaszać żądania, propozycje i zarzuty oraz odnosić się do postępowania dowodowego.

Podatników nie ucieszy wprowadzenie do Ordynacji podatkowej możliwości wszczęcia kontroli podatkowej po okazaniu legitymacji służbowej pracownikowi osoby kontrolowanej w razie jego nieobecności w miejscu kontroli.

Kontrowersje wzbudziło umożliwienie rządowi nadania (w drodze rozporządzenia), m.in. szefowi Agencji Wywiadu, CBA czy ABW uprawnień organów podatkowych.

Z zaproponowanych przez rząd rozwiązań uznania posłów koalicji nie znalazła instytucja sprawdzonego podatnika. Jej wprowadzenie miało ułatwić funkcjonowanie firm, które nie mają problemów z fiskusem. Po spełnieniu określonych warunków sprawdzony podatnik korzystałby ze specjalnych praw, m.in. byłyby z wyprzedzeniem informowany o zamiarze przeprowadzenia u niego kontroli. Sejmowa Komisja Finansów Publicznych wyrzuciła przepisy o sprawdzonym podatniku z projektu. Okazało się, że propozycję rządu popiera tylko opozycja, ale podczas piątkowego głosowania Sejm odrzucił poprawkę SLD przewidującą wprowadzenie instytucji sprawdzonego podatnika.

CO SIĘ ZMIENI W ORDYNACJI PODATKOWEJ
• na wniosek strony lub z urzędu będzie można przeprowadzić rozprawę podatkową
• kontrolerzy prowadzą kontrole „na legitymacje” pod nieobecność podatnika
• wiążące interpretacje podatkowe będzie wydawał minister finansów
• pełnomocnicy podatników będą mogli podpisywać deklaracje podatkowe

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF ostrzega przed fałszywymi wiadomościami e-mail o zwrocie podatku

  Ministerstwo Finansów ostrzegło dzisiaj przed fałszywymi wiadomościami o zwrocie podatku. Resort podkreślił, że ani MF, ani KAS nie wysyłają tego typu wiadomości do podatników.

  Zamknięcie roku podatkowego 2023 – o czym muszą pamiętać przedsiębiorcy?

  Przedsiębiorcy przed zakończeniem roku podatkowego muszą wykonać wiele różnych czynności, takich jak sporządzenie inwentaryzacji czy weryfikacja ujęcia wszystkich wydatków w działalności gospodarczej. Przygotowana roczna dokumentacja pozwoli na sporządzenie i złożenie zeznania rocznego.

  Czy zostaną nałożone nowe podatki na spółki Skarbu Państwa?

  Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała posłanka Polska2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

  Wysoki wzrost wynagrodzeń. Jak bardzo ożywi inflację?

  Wynagrodzenia realne wzrosły w najwyższym tempie od lutego 2019 r. Natomiast dwucyfrowe tempo wzrostu nominalnych płac, które jest czynnikiem napędzającym inflację, utrzymuje się od początku 2022 r. Dynamika konsumpcji znów rośnie.

  Funkcjonariusze KAS wykryli proceder obrotu podrabianą odzieżą. Wartość zajętego towaru to ponad 1 mln zł

  Warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) wspólnie z policją ujawnili proceder obrotu odzieżą z podrabianymi znakami znanych marek odzieżowych - poinformowały obie służby. Wartość ubrań zabezpieczonych w magazynach i mieszkaniach na terenie Elbląga i Pasłęka to ponad 1 mln zł.

  Szybki szacunek inflacji w listopadzie 2023 r. Dane GUS

  Główny Urząd Statystyczny zaprezentował szybki szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. Pełne dane o listopadowej inflacji GUS przekaże 15 grudnia.

  Jednorazowe odszkodowania ZUS w 2024 roku

  Jednorazowe odszkodowania od ZUS w pierwszym kwartale 2024 roku są już znane. Określa je obwieszczenie MRiPS. Jakie dokładnie wypłaty z ZUS należą się w przypadku uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową?

  „Biały wywiad” – nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania informacji

  Metody stosowane przez wywiad gospodarczy należy zaliczyć do tzw. wywiadu białego lub z ang. OSINT (ang. open-source Intelligence) czyli do kategorii wywiadu, polegającego na gromadzeniu informacji pochodzących z ogólnie dostępnych źródeł, jakim jest między innymi Internet. Jednak nie tylko wywiad gospodarczy wykorzystuje OSINT do zdobywania niezbędnych informacji. Od dawna metodę tę stosują wywiady państwowe, a wraz z rozwojem Internetu i mediów społecznościowych, OSINT w Internecie zyskiwał na znaczeniu. Obecnie, ocenia się, że informacje zdobywane w ten sposób stanowią od 70 do 90% wszystkich informacji pozyskiwanych przez państwowe służby wywiadowcze.

  Tabela kursów średnich NBP z 30 listopada 2023 r. - NBP nr 232/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 30 listopada 2023 r. NBP nr 232/A/NBP/2023. Średni kurs euro w tym dniu to 4,3492 zł.

  Ulga termomodernizacyjna 2024. Ile zwrotu?

  Ulga termomodernizacyjna w rozliczeniu PIT dokonywanym w 2024 roku daje możliwość odliczenia maksymalnie 106 tys. zł. Tak wysokie odliczenie w PIT występuje w przypadku podatników pozostających w związku małżeńskim, gdzie każdy z małżonków dysponuje odrębnym limitem w wysokości 53 tys. zł.

  REKLAMA