REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Za popełnienie wykroczenia podatnikom grożą wysokie grzywny

REKLAMA

Przewinienie, którego dopuści się podatnik, można zakwalifikować jako wykroczenie skarbowe. Grożą za nie wysokie grzywny sięgające nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Jeśli podatnik narusza przepisy prawa podatkowego, zastosowanie znajdą przepisy ustawy z 10 września 1999 r. – Kodeks karny skarbowy (Dz.U. nr 83, poz. 930 z późn. zm. – dalej k.k.s.).

– Aby podlegać odpowiedzialności karnej skarbowej, trzeba popełnić czyn zabroniony określony w k.k.s. i to w sposób zawiniony i co do zasady umyślny – mówi Paweł Jabłonowski, ekspert podatkowy z kancelarii prawnej Chałas i Wspólnicy. Czyn musi też charakteryzować się znaczną społeczną szkodliwością. Jego zdaniem przesłanki te muszą wystąpić łącznie, bowiem brak którejkolwiek wyłącza odpowiedzialność na gruncie k.k.s. Nasz rozmówca przypomina, że popełnienie czynu zabronionego nie zawsze jest przestępstwem, może być jedynie wykroczeniem.

Przewinienie podatnika

Wykroczenie skarbowe to czyn zabroniony przez przepisy k.k.s. pod groźbą kary grzywny określonej kwotowo, jeśli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej albo wartość przedmiotu czynu nie przekracza minimalnego wynagrodzenia w czasie jego popełnienia. Jako minimalne wynagrodzenie należy rozumieć wynagrodzenie za pracę ustalone na podstawie ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz.U. nr 200, poz. 1679 z późn. zm.) obowiązujące w czasie popełnienia wykroczenia przez podatnika. Obecnie chodzi o 899,10 zł. Wykroczeniem skarbowym jest także inny czyn zabroniony, jeżeli kodeks tak stanowi.

Przestępstwa nie ma

Kodeks wskazuje również sytuacje, kiedy podatnik mimo popełnienia przestępstwa będzie mógł odpowiadać za taki czyn, jak za wykroczenie skarbowe. Będzie to możliwe, ale tylko wtedy, gdy popełniony czyn zostanie uznany za wypadek mniejszej wagi. Może się tak stać wówczas, gdy działanie podatnika będzie charakteryzować niski stopień społecznej szkodliwości czynu, a zwłaszcza wtedy, gdy uszczuplona lub narażona na uszczuplenie kwota nie będzie przekraczać ustawowego progu, a sposób i okoliczności popełnienia czynu nie będą wskazywać na rażące lekceważenie porządku finansowoprawnego lub reguł ostrożności wymaganych w danych okolicznościach.

Za ustawowy próg należy rozumieć pięciokrotną wysokość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w czasie popełnienia czynu. Obecnie jest to 4495,50 zł. Jako wypadek mniejszej wagi można również zakwalifikować sytuację, gdy przedmiot czynu zabronionego nie przekraczałby kwoty małej wartości, a pobudki sprawcy zasługiwałyby na uwzględnienie.

Jako wypadek mniejszej wagi może być uznane np. nieprzechowywanie księgi we właściwym miejscu, czyli poza miejscem wykonywania działalności przez podatnika, jego siedzibą albo miejscem określonym w umowie z biurem rachunkowym.

Będą surowe kary

Sprawca może zostać pociągnięty do odpowiedzialności tylko wtedy, gdy czyn, którego się dopuścił, był zabroniony i karalny już w momencie jego popełnienia. Za popełnienie wykroczenia grozi kara grzywny, która określana jest kwotowo. Co do zasady – o ile kodeks nie stanowi inaczej – wymierza się ją w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że może ona wynosić najmniej 89,91 zł, a najwięcej 17 982 zł. Jeśli zaś karę grzywny nałożono w formie mandatu karnego, wówczas nie może ona przekraczać podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, a więc 1798,20 zł.

PRZEWINIENIA, ZA KTÓRE GROŻĄ SANKCJE FINANSOWE
Wykroczeniem skarbowym będzie:
• uporczywe niewpłacanie podatku w terminie
• nieskładnie w terminie deklaracji podatkowych
• nieskładnie w terminie informacji podsumowującej
• podrobienie lub przerobienie znaku urzędowego mającego stwierdzić uiszczenie opłaty skarbowej
• nieprowadzenie księgi lub nieprzechowywanie księgi we właściwym miejscu
• nieprzestrzeganie obowiązków związanych z używaniem kasy rejestrującej
• uchylanie się przez podatnika od opodatkowania
• wprowadzenie w błąd organu podatkowego i narażenie go na zwrot należności podatkowej
• niedobranie przez płatnika podatku lub pobranie go w kwocie niższej od należnej

Edyta Wereszczyńska
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny o 100% wyższy - dla ogrzewających np. pompą ciepła czy piecem akumulacyjnym maksymalnie 1200 zł

W przypadku bonu energetycznego dla osób korzystających ze źródła ogrzewania zasilanego energią elektryczną, np. pompa ciepła czy piec akumulacyjnym, ustawodawca proponuje zwiększone o 100% wsparcie. Osoby w tym przedziale mogą liczyć na świadczenie pieniężne w wysokości od 600 zł do 1200 zł.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

REKLAMA