| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czy jest podatek od każdego odszkodowania

Czy jest podatek od każdego odszkodowania

Dziś Trybunał zajmie się skargą podatnika, który zapłacił podatek dochodowy od odszkodowania wypłaconego na podstawie ugody sądowej. Gdyby wynikało ono z wyroku, podatku by nie było.


Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną podatnika, który od ponad trzech lat walczy z fiskusem o zwrot podatku za odszkodowanie wypłacone z tytułu wypadku przy pracy. Problem w tym, że świadczenie zostało przekazane na podstawie ugody, jaką podatnik zawarł z pracodawcą przed sądem okręgowym, a nie wyroku sądu.

Pracodawca potrącił zaliczkę na PIT. Podatnik uznał, że została pobrana nienależnie i wystąpił o stwierdzenie nadpłaty. Organy skarbowe w znacznej części odmówiły stwierdzenia nadpłaty uznając, że odszkodowania wypłacane na podstawie ugód sądowych nie korzystały (w 2003 roku) ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Wojewódzki Sąd Administracyjny uwzględnił zarzuty podatnika i uchylił decyzję dyrektora Izby Skarbowej.

Na tym sprawa się nie zakończyła, gdyż dyrektor złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Według NSA z obowiązującego w 2003 roku art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) wynikało, że jeśli pracownik otrzyma odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy w wysokości określonej w ugodzie zawartej z pracodawcą w toku postępowania sądowego, kwota ta stanowi przychód i podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach.

Podatnik zaskarżył kontrowersyjny przepis do Trybunału Konstytucyjnego. Jego zdaniem zróżnicowanie sytuacji prawnej obywatela w zależności od tego, czy źródłem jego dochodu, w tym przypadku odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy, jest orzeczenie sądowe czy ugoda sądowa jest niezgodne z konstytucją.

Problemy z odszkodowaniami wypłacanymi na podstawie ugód sądowych skończyły się 1 stycznia 2004 r. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 b) wolne od podatku dochodowego są także inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku czy ugodzie.

Marcin Musiał

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stachowiak

Marketing Team Leader w firmie HR Tools

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK