Czy jest podatek od każdego odszkodowania
REKLAMA
Trybunał Konstytucyjny rozpozna skargę konstytucyjną podatnika, który od ponad trzech lat walczy z fiskusem o zwrot podatku za odszkodowanie wypłacone z tytułu wypadku przy pracy. Problem w tym, że świadczenie zostało przekazane na podstawie ugody, jaką podatnik zawarł z pracodawcą przed sądem okręgowym, a nie wyroku sądu.
Pracodawca potrącił zaliczkę na PIT. Podatnik uznał, że została pobrana nienależnie i wystąpił o stwierdzenie nadpłaty. Organy skarbowe w znacznej części odmówiły stwierdzenia nadpłaty uznając, że odszkodowania wypłacane na podstawie ugód sądowych nie korzystały (w 2003 roku) ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. Wojewódzki Sąd Administracyjny uwzględnił zarzuty podatnika i uchylił decyzję dyrektora Izby Skarbowej.
Na tym sprawa się nie zakończyła, gdyż dyrektor złożył skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Według NSA z obowiązującego w 2003 roku art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) wynikało, że jeśli pracownik otrzyma odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy w wysokości określonej w ugodzie zawartej z pracodawcą w toku postępowania sądowego, kwota ta stanowi przychód i podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach.
Podatnik zaskarżył kontrowersyjny przepis do Trybunału Konstytucyjnego. Jego zdaniem zróżnicowanie sytuacji prawnej obywatela w zależności od tego, czy źródłem jego dochodu, w tym przypadku odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy, jest orzeczenie sądowe czy ugoda sądowa jest niezgodne z konstytucją.
Problemy z odszkodowaniami wypłacanymi na podstawie ugód sądowych skończyły się 1 stycznia 2004 r. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 b) wolne od podatku dochodowego są także inne odszkodowania otrzymane na podstawie wyroku lub ugody sądowej do wysokości określonej w tym wyroku czy ugodzie.
Marcin Musiał
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA