REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Likwidacja zwolnień najwcześniej za pół roku

REKLAMA

Ministerstwo Finansów chce przedłużyć zwolnienia dotyczące stosowania kas fiskalnych. Przewidziana w projekcie zmian ulga będzie obowiązywać tylko do 1 lipca 2007 roku. Niewykluczone, że resort finansów zlikwiduje zwolnienia w drugiej połowie przyszłego roku.

Zmiana prawa

Ministerstwo Finansów opublikowało na stronie internetowej projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących z 28 marca 2006 r. (Dz.U. z 2006 r. nr 51, poz. 375). Zawiera ono katalog zwolnień od obowiązku stosowania kas fiskalnych.

Zwolnienia tymczasowe

Przewidziane w projekcie zwolnienia mają charakter prowizoryczny. Będą obowiązywać tylko pół roku. Może to oznaczać, że Ministerstwo Finansów przygotowuje się do likwidacji zwolnień z kas fiskalnych. Gdyby miało być inaczej, minister finansów wydałby rozporządzenie na cały rok, a nie tylko na sześć miesięcy. Niewykluczone jednak, że w czerwcu po raz kolejny zwolnienia przedłuży.

Michał Stolarek, radca prawny z Kancelarii Stolarek & Grabalski, jest zdania, że projekt nie wprowadza żadnych zmian w porównaniu z obowiązującym rozporządzeniem. Ze zwolnień będą korzystać te same grupy co obecnie.

– Może dziwić, czemu zwolnienia będą obowiązywać tylko pół roku. Niewykluczone, że minister finansów planuje istotne zmiany w tym zakresie. Od dawna mówi się o wprowadzeniu obowiązku stosowania kas fiskalnych przez nowe grupy podatników, np. świadczących usługi związane z poradami prawnymi czy księgowością – tłumaczy Michał Stolarek.

Decyzja w ostatniej chwili

Resort finansów przyzwyczaił już podatników, że rozporządzenia dotyczące kas fiskalnych ukazują się tuż przed końcem roku.

– Wydawanie rozporządzeń dotyczących kas fiskalnych w ostatniej chwili, przed wygaśnięciem obowiązywania poprzedniego rozporządzenia, to praktyka od dawna stosowana przez resort finansów. Były przypadki, gdy rozporządzenie ukazywało się 28 grudnia. Na pierwszy rzut oka ten projekt niczego nie zmienia. Przedłuża obowiązujące zwolnienia i nie wyjaśnia wątpliwości związanych z przekazaniem przez pracodawców swoim pracownikom nagranych nośników, np. płyt CD. Tym bardziej niezrozumiałe jest, dlaczego Ministerstwo Finansów tak długo zwlekało z jego wydaniem. Uzasadnienie, że wydanie rozporządzenia wymagało wytężonej pracy intelektualnej, byłoby więc nie na miejscu – mówi Andrzej Bernatek, doradca podatkowy z firmy doradczej KPMG.

Po 1 stycznia 2007 r. żadna nowa grupa przedsiębiorców wymieniona w załączniku do rozporządzenia z 28 marca nie będzie musiała zainstalować kasy. Szeroki katalog zwolnień zawiera usługi związane z ochroną zdrowia, prawnicze, rachunkowo-księgowe, ochroniarskie i detektywistyczne czy naukowo-badawcze.

6 KROKÓW
Jak rozpocząć ewidencję za pomocą kasy fiskalnej

1 Zakup kasy fiskalnej. Musi ona odpowiadać kryteriom określonym przez przepisy podatkowe oraz profilowi prowadzonej działalności.
2 Fiskalizacja kasy przez służby serwisowe. Oznacza to jednokrotną czynność inicjującą pracę modułu fiskalnego kasy z pamięcią fiskalną kasy, zakończoną wydrukiem dobowego raportu fiskalnego.
3 Zgłoszenie do naczelnika urzędu skarbowego. Należy to zrobić w terminie 7 dni od dnia jej fiskalizacji, aby otrzymać numer ewidencyjny.
4 Oznaczenie numerem ewidencyjnym. Nanieś w sposób trwały na obudowę kasy numer nadany przez naczelnika urzędu skarbowego.
5 Zgłoszenie liczby kas. Przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania, złóż do naczelnika urzędu pisemne zgłoszenie o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania.
6 Początek ewidencjonowania. Rozpocznij ewidencjonowanie za pomocą kas rejestrujących w obowiązujących terminach.

Limity bez zmian

Nie zmienią się zwolnienia dla niektórych podatników rozliczających się kartą podatkową. Zostaną utrzymane ograniczenia obrotów, po przekroczeniu których przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności będą musieli prowadzić za pomocą kasy ewidencję obrotów i VAT. Chodzi o limit 20 tys. złotych w przypadku firm, które rozpoczną sprzedaż po 1 stycznia 2007 r. i limit 40 tys. zł dla firm, które działalność kontynuują, ale nie wpadły jeszcze w obowiązek stosowania kas z powodu przekroczenia limitu w poprzednich latach.

Przez pierwsze półrocze 2007 roku zostanie także utrzymane zwolnienie dla podatników, u których sprzedaż objęta zwolnieniem przedmiotowym od obowiązku stosowania kas przekracza 70 proc. sprzedaży na rzecz osób fizycznych.

Jak wyjaśnia MF w uzasadnieniu do projektu, niewydanie nowego rozporządzenia przed 31 grudnia 2006 r. oznaczałoby, że od 1 stycznia 2007 r. wszystkie podmioty korzystające obecnie ze zwolnień z kas fiskalnych musiałyby je zainstalować i prowadzić za ich pomocą ewidencję.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  Księgowy w erze sztucznej inteligencji. Czy AI odbierze księgowym pracę?

  Sztuczna inteligencja budzi wiele emocji. Gorące dyskusje, także w księgowości, wywołuje zwłaszcza potencjalny wpływ AI na poziom zatrudnienia w firmach. Czy faktycznie księgowi powinni obawiać się utraty pracy z powodu postępującej automatyzacji i rosnącej roli sztucznej inteligencji?

  REKLAMA