Środki unijne włączone do budżetu
REKLAMA
Zmiana prawa
W piątek Sejm przyjął ustawę o finansach publicznych. Jest to pierwszy etap planu naprawy funkcjonowania sektora publicznego w Polsce. Nowym rozwiązaniem jest włączenie do budżetu państwa środków z Unii Europejskiej z wyjątkiem m.in. otrzymanych w ramach polityki spójności w latach 2004 – 2006 oraz środków przedakcesyjnych. Takie rozwiązanie ma na celu kontrolę państwa nad wykorzystaniem znacznych funduszy z Unii, które w latach 2007 – 2013 zasilą polski budżet.
Ustawa wprowadza obowiązek zamieszczania planów finansowych agencji rządowych takich jak Agencja Nieruchomości Rolnych czy Agencja Mienia Wojskowego jako załącznika do ustawy budżetowej.
Zmiany przewidują też zniesienie urzędu Generalnego Inspektora Audytu Wewnętrznego. Uprawnienia w sprawach audytu wewnętrznego przyznano ministrowi finansów. Natomiast koordynację pracy w zakresie środków pochodzących z Unii Europejskiej skupiono w rękach Generalnego Inspektora Kontroli Skarbowej.
Rezygnuje się także z egzaminu na audytora wewnętrznego przeprowadzanego przez Ministerstwo Finansów. Jednak osoby, które otrzymały w ten sposób uprawnienia, o ile pozytywnie przejdą lustrację, będą mogły pozostać na swoich stanowiskach. Oprócz nich, funkcję audytora wewnętrznego jednostek sektora finansów publicznych mogą obejmować m.in. osoby posiadające uprawnienia inspektora kontroli skarbowej, kontrolera NIK oraz biegłego rewidenta.
Agnieszka Pokojska
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat