Mniej polskiego podatku od zagranicznych dochodów
REKLAMA
Nowa polsko-brytyjska umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania zacznie obowiązywać z początkiem przyszłego roku. Dzięki niej Polacy pracujący w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej po powrocie do kraju nie zapłacą polskiemu fiskusowi podatku od pieniędzy, które zarobili na Wyspach. Ich brytyjski dochód będzie opodatkowany tylko za granicą. Jeśli jednak w danym roku Polak pracujący na Wyspach będzie miał dochody także w naszym kraju, to będzie musiał do nich doliczyć to, co zarobi za granicą. Potem wyliczy stawkę podatkową dla takiego łącznego dochodu. I wedle tej stawki zapłaci podatek polskiemu fiskusowi, ale tylko od polskiego dochodu.
Niestety, tegoroczne dochody Polaków pracujących na Wyspach opodatkowane będą jeszcze według starej polsko-brytyjskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z 1976 r. Sprawia ona, że trochę się płaci w Wielkiej Brytanii i trochę się płaci po powrocie do kraju. Problem w tym, że brytyjskie zarobki Polaków, przeliczone na złotówki, często podpadają pod najwyższą, 40-proc. stawkę naszego podatku. Wracający do kraju muszą więc oddać fiskusowi dużą część swoich pieniędzy. To dlatego wiele osób ukrywa swoje brytyjskie dochody przed naszymi urzędami skarbowymi.
Ministerstwo Finansów nie przewiduje mimo to zwolnienia od podatku tegorocznych zagranicznych dochodów. Nie ma też mowy o abolicji podatkowej. Co więcej wygląda na to, że resort finansów coraz uważniej przygląda się zagranicznym dochodom Polaków - po raz pierwszy przygotował specjalny załącznik PIT/ZG do formularzy rocznych zeznań podatkowych. Podatnik będzie musiał w nim zdradzić m.in., ile i w jakim państwie zarobił.
Humor Polakom pracującym za granicą mogą nieco poprawić nowe przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT). Dzięki nim zarabiający za granica będą mogli odliczyć od uzyskanego tam przychodu 30 proc. diety za każdy dzień pracy. W ten sposób zapłacą podatek od niższej kwoty. Dziś można odliczyć równowartość jedynie 30 diet rocznie. Nowe przepisy w sprawie odliczania diet zaczną obowiązywać od początku przyszłego roku, będą przy tym jednak działały niejako z mocą wsteczną - obejmą także dochody z 2006 r. (art. 20 nowelizacji ustawy o PIT - Dziennik Ustaw nr 217, z 29 listopada 2006 r., poz. 1588). "Po nowemu" diety można więc będzie odliczyć już przy okazji rozliczeń z fiskusem za ten rok. Dotyczy to wszystkich Polaków pracujących za granicą, nie tylko tych zarabiających na Wyspach.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat