reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Więcej osób odzyska VAT

Więcej osób odzyska VAT

Spóźnialscy też odzyskają podatek. Zakończenie inwestycji nie będzie warunkiem otrzymania pieniędzy. Interpretacja przepisów może sprawiać problemy.


Zmiana prawa

Nowelizacja ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym wprowadza korzystne zmiany dla tych, którzy zakończyli inwestycje ponad pół roku temu, ale nie wystąpili o zwrot pieniędzy. Uchyla bowiem półroczny termin do złożenia wniosku. Po wejściu jej w życie o pieniądze będzie się można ubiegać raz w roku.


Ma być prościejObecne brzmienie ustawy budzi wątpliwości. Z przepisów wynika, że w przypadku, gdy inwestycja nie wymaga pozwolenia na budowę, do wniosku należy dołączyć kopię zawiadomienia o zakończeniu prac. Nie wiadomo jednak, w jakim terminie ani kogo inwestor musi zawiadomić. Ustawa nie określa precyzyjnie, w jakich okolicznościach inwestor może złożyć wniosek raz w roku, a kiedy po zakończeniu inwestycji. Fiskus wychodzi z założenia, że po sześciu miesiącach od zakończenia prac upływa termin do złożenia wniosku. Raz w roku można wystąpić o zwrot, wtedy gdy inwestycje są kontynuowane.


- Zmiana spowoduje, że osoby, które zakończyły inwestycje, a przespały półroczny termin do złożenia wniosku, będą go mogły złożyć na mocy obowiązujących przepisów - mówi Krzysztof Zawisza, prawnik z zespołu ds. doradztwa podatkowego w A.Gilarski - Kancelaria Prawna Brenner.


Także urzędnicy Ministerstwa Finansów przyznawali, że wbrew pierwotnym intencjom rządu krąg podmiotów starających się o zwrot VAT znacznie się poszerzy. Rekompensaty mogą objąć faktury na materiały budowlane wystawione przed wejściem w życie ustawy, czyli przed 1 stycznia 2006 r. (ale nie wcześniej niż przed 1 maja 2004 r.). Z ustawy zniknie art. 11, zgodnie z którym w przypadku inwestycji zakończonych do końca 2005 roku półroczny termin do złożenia wniosku upłynął z końcem czerwca 2006 r. Osoby, które nie wystąpiły zwrot w tym czasie, będą mogły to zrobić.


Zdaniem Andrzeja Nikończyka, doradcy podatkowego z kancelarii Ożóg i Wspólnicy, z treści ustawy obowiązującej po nowelizacji nie wynika, by osoby, które zakończyły inwestycję i nie zdążyły wystąpić do urzędu skarbowego w terminie półrocznym, miały jakiekolwiek ograniczenie w złożeniu wniosku.


Według Bartosza Bogdańskiego, doradcy podatkowego ze spółki MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, nowelizacja uczyni ustawę jaśniejszą, choć zmieni niewiele. Uważa on bowiem, że także obecne przepisy pozwalają na złożenie wniosku o zwrot VAT po upływie 6-miesięcznego terminu. Inwestor sam może wybrać, czy składa wniosek w trybie "po zakończeniu inwestycji", czy "raz w roku". Wybierając tę drugą opcję, może wystąpić o zwrot niemal w każdej chwili. Innego zdania są zazwyczaj urzędy skarbowe.

reklama

Czytaj także

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama