Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Więcej osób odzyska VAT

Spóźnialscy też odzyskają podatek. Zakończenie inwestycji nie będzie warunkiem otrzymania pieniędzy. Interpretacja przepisów może sprawiać problemy.


Zmiana prawa

Nowelizacja ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym wprowadza korzystne zmiany dla tych, którzy zakończyli inwestycje ponad pół roku temu, ale nie wystąpili o zwrot pieniędzy. Uchyla bowiem półroczny termin do złożenia wniosku. Po wejściu jej w życie o pieniądze będzie się można ubiegać raz w roku.


Ma być prościejObecne brzmienie ustawy budzi wątpliwości. Z przepisów wynika, że w przypadku, gdy inwestycja nie wymaga pozwolenia na budowę, do wniosku należy dołączyć kopię zawiadomienia o zakończeniu prac. Nie wiadomo jednak, w jakim terminie ani kogo inwestor musi zawiadomić. Ustawa nie określa precyzyjnie, w jakich okolicznościach inwestor może złożyć wniosek raz w roku, a kiedy po zakończeniu inwestycji. Fiskus wychodzi z założenia, że po sześciu miesiącach od zakończenia prac upływa termin do złożenia wniosku. Raz w roku można wystąpić o zwrot, wtedy gdy inwestycje są kontynuowane.


- Zmiana spowoduje, że osoby, które zakończyły inwestycje, a przespały półroczny termin do złożenia wniosku, będą go mogły złożyć na mocy obowiązujących przepisów - mówi Krzysztof Zawisza, prawnik z zespołu ds. doradztwa podatkowego w A.Gilarski - Kancelaria Prawna Brenner.


Także urzędnicy Ministerstwa Finansów przyznawali, że wbrew pierwotnym intencjom rządu krąg podmiotów starających się o zwrot VAT znacznie się poszerzy. Rekompensaty mogą objąć faktury na materiały budowlane wystawione przed wejściem w życie ustawy, czyli przed 1 stycznia 2006 r. (ale nie wcześniej niż przed 1 maja 2004 r.). Z ustawy zniknie art. 11, zgodnie z którym w przypadku inwestycji zakończonych do końca 2005 roku półroczny termin do złożenia wniosku upłynął z końcem czerwca 2006 r. Osoby, które nie wystąpiły zwrot w tym czasie, będą mogły to zrobić.


Zdaniem Andrzeja Nikończyka, doradcy podatkowego z kancelarii Ożóg i Wspólnicy, z treści ustawy obowiązującej po nowelizacji nie wynika, by osoby, które zakończyły inwestycję i nie zdążyły wystąpić do urzędu skarbowego w terminie półrocznym, miały jakiekolwiek ograniczenie w złożeniu wniosku.


Według Bartosza Bogdańskiego, doradcy podatkowego ze spółki MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, nowelizacja uczyni ustawę jaśniejszą, choć zmieni niewiele. Uważa on bowiem, że także obecne przepisy pozwalają na złożenie wniosku o zwrot VAT po upływie 6-miesięcznego terminu. Inwestor sam może wybrać, czy składa wniosek w trybie "po zakończeniu inwestycji", czy "raz w roku". Wybierając tę drugą opcję, może wystąpić o zwrot niemal w każdej chwili. Innego zdania są zazwyczaj urzędy skarbowe.


- Nowelizacja miała raczej na celu ograniczenie do końca czerwca 2008 roku ostatecznego terminu do składania wniosków - mówi Bartosz Bogdański.


Mogą pojawić się problemy


Mimo że żaden przepis nowelizacji nie ogranicza prawa do złożenia wniosku spóźnialskim, to urzędy skarbowe mogą rozumieć ustawę odmiennie.


- Można podnosić, że zasady ogólne wskazują, iż wątpliwe jest przywrócenie utraconego uprawnienia - do złożenia wniosku - inaczej, niż w sposób wyraźny - ostrzega Andrzej Nikończyk.


Zwraca uwagę, że nawet jeżeli w znowelizowanej ustawie ograniczenia do złożenia wniosku nie będzie, to organy podatkowe będą mogły powoływać się na jej wcześniejsze brzmienie. Przypomina, że z uzasadnienia do zmiany art. 5 ust. 3 wynika, iż jej celem było wprowadzenie ograniczenia czasowego do składania wniosków (do 30 czerwca 2008 r.), nie zaś przywrócenie terminu do złożenia wniosków, tym bardziej że nowelizacja przywróciła uprawnienie do złożenia wniosków osobom, którym wyznaczono inny organ właściwy do składania wniosków niż naczelnik urzędu skarbowego. Te osoby będą mogły złożyć wnioski do 30 czerwca 2008 r. dla wszelkich inwestycji, także zakończonych przed wejściem w życie nowelizacji.


- Na tej podstawie można uznać, że skoro ustawodawca przywraca poprzez przepis przejściowy uprawnienie dla niektórych, to nie jest ono przywracane dla wszystkich niejako automatycznie - mówi ekspert.


Nie wszyscy skorzystają


Wiadomo na pewno, że nowelizacja nie przywróci terminu inwestorom, którzy już złożyli wniosek po zakończeniu inwestycji, ale z powodu przekroczenia półrocznego terminu otrzymali odmowę zwrotu.


- Należałoby wznowić zakończone już postępowanie, tymczasem brakuje ku temu przesłanek. Zmiana interpretacji lub przepisów nie może być powodem wznowienia postępowania. Z takiego założenia wychodzą zarówno organy podatkowe, jak i NSA - tłumaczy Bartosz Bogdański. Podkreśla, że nie ma natomiast przeszkód, by inwestor, który z jakiegoś powodu w ogóle nie złożył wniosku, mógł wystąpić o zwrot części VAT z faktur wystawionych na przykład przed końcem 2005 r.


Na najbliższym posiedzeniu Sejm ma zająć się poprawkami Senatu do nowelizacji.


ZE STRONY BIZNESU

Popyt na materiały budowlane jest tak duży, że wiele firm nie nadąża z realizacją zamówień, dlatego w 2007 roku można spodziewać się podwyżek cen, a więc i zysków firm z tej branży. Wśród 2 tys. największych polskich przedsiębiorstw ponad 100 to producenci materiałów budowlanych. Według danych za 2005 rok wśród największych producentów cementu i betonu znalazły się Górażdże Cement (788 mln zł przychodów) i Lafarge Cement Polska (588,4 mln zł). Grupa Kęty (740,8 mln zł) dominuje wśród dostawców stolarki okiennej i drzwiowej. Kronopl i Pfleiderer Grajowo to liderzy produkcji materiałów drewnianych. Firmy odnotowały w 2005 roku odpowiednio 1,75 mld zł i 998 mln zł przychodów. W segmencie chemii budowlanej dominuje Henkel Polska i Grupa Atlas, a na rynku farb i lakierów Polifarb Cieszyn-Wrocław. Największym producentem ceramiki sanitarnej jest Cersanit, który w grudniu otrzymał zgodę na przejęcie kontroli nad największym producentem płytek ceramicznych - spółką Opoczno.
Bed

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Marcin Musiał

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Spółki. W jakiej formie prowadzić biznes
Tylko teraz
Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek od spadków i darowizn
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Podatkowi od spadków i darowizn nie podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem:
  spadku
  darowizny
  odpłatnego zniesienia współwłasności
  zasiedzenia
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Aplikacja Podatnika KSeF - Ministerstwo Finansów udostępniło wersję produkcyjną
  Ministerstwo Finansów udostępniło 17 maja 2022 r. na podatki.gov.pl wersję produkcyjną Aplikacji Podatnika KSeF. Aplikacja ta umożliwia w szczególności wystawianie i odbieranie faktur z KSeF oraz podgląd faktur.
  Faktoring odwrotny - korzyści, zasady, rozliczenia
  Czym jest faktoring odwrotny (zwany też odwróconym, zakupowym, zamówieniowym, dłużnym, zwrotnym) i kiedy warto z niego skorzystać? Co można sfinansować faktoringiem odwrotnym? Jakie są główne korzyści faktoringu odwróconego?
  ING: prognozy wzrostu PKB bardziej optymistyczne niż publikuje KE
  Nasze prognozy wzrostu gospodarczego na najbliższe lata są nieco bardziej optymistyczne od prognoz Komisji Europejskiej - wskazali analitycy ING Banku Śląskiego, odnosząc się do poniedziałkowej publikacji KE
  Inspekcja Handlowa i straże gminne będą nakładać mandaty za wykroczenia skarbowe
  Inspekcja Handlowa i straże gminne uzyskają uprawnienia do prowadzenia postępowań mandatowych w sprawach o wybrane wykroczenia skarbowe. Tak zakłada projekt nowelizacji Kodeksu karnego skarbowego opublikowany 17 maja 2022 r.
  Wkrótce program „Mieszkanie bez wkładu własnego”
  Program "Mieszkanie bez wkładu własnego" rusza 26 maja tego roku - powiedziała na wtorkowej konferencji prasowej minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Dodał, że jest on skierowany dla osób bez mieszkania i rodzin chcących kupić większe mieszkanie.
  Polski Ład: Wiecej skarg do WSA na indywidualne interpretacje podatkowe. Wzrost na poziomie 34%
  W pierwszych trzech miesiącach 2022 roku do Wojewódzkich Sądów Administracyjnych w całym kraju wpłynęło o przeszło 34% więcej skarg na indywidualne interpretacje podatkowe niż było to w analogicznym okresie ubiegłego roku. Najwięcej z nich było związanych z podatkiem VAT, a tylko nieznacznie mniej dotyczyło obszaru PIT. Komentujący dane eksperci z branży podatkowej prognozują, że w kolejnych kwartałach tego roku podatnicy zintensyfikują swoje działania, przede wszystkim ze względu na Polski Ład
  Ile zarabiają pracownicy ZUS?
  W odpowiedzi z 16 maja 2022 r. na interpelację poselską, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej Stanisław Szwed (po uzyskaniu stosownych wyjaśnień od Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) udzielił informacji w sprawie wynagrodzeń pracowników ZUS. Jakie jest przeciętne wynagrodzenie pracowników ZUS? Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy (ZUZP) pracowników ZUS-u zakłada waloryzację wynagrodzeń "o co najmniej 1% powyżej wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych z roku poprzedniego".
  Kredyty hipoteczne 2022 - zdolność kredytowa, raty, marża w II połowie maja
  W maju 2022 roku przeciętna marża kredytów mieszkaniowych (hipotecznych) osiągnęła poziom najniższy od kilku lat. Mimo to nadal rośnie oprocentowanie kredytów. Czy zdolność kredytowa jeszcze spadnie?
  Składka zdrowotna osób powołanych do pełnienia funkcji (np. prokurentów, członków zarządu) – zmiany od 1 lipca 2022 r.
  Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o PIT oraz niektórych innych ustaw (tzw. Polski Ład 2.0), który został 11 maja uchwalony przez Sejm i trafił do prac legislacyjnych w Senacie przewiduje istotne zmiany w ustawie z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Jakie zmiany w zakresie składki zdrowotnej osób powołanych do pełnienia funkcji (np. członków zarządów spółek, prokurentów) wprowadzi ta nowelizacja?
  WIRD zamiast WIBOR-u. O ile spadnie oprocentowanie kredytów?
  18 maja 2022 r. GPW Benchmark (spółka należąca do Giełdy Papierów Wartościowych) ma przedstawić szczegóły dotyczące Warszawskiego Indeksu Rynku Depozytowego (WIRD), który zamiast WIBOR–u będzie podstawą do wyliczania rat kredytów. W rozmowie z Dziennikiem Gazetą Prawną szef warszawskiej giełdy Marek Dietl ujawnia, że nowy wskaźnik może być niższy od stosowanych teraz aż o 1,5–2 pkt proc. (WIBOR 3-miesięczny wynosi 6,4 proc.).
  NBP: w kwietniu inflacja bazowa wyniosła 7,7 proc.
  W kwietniu inflacja bazowa, liczona po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 7,7 proc. r/r – podał NBP w poniedziałkowym komunikacie
  Kiedy kasa online powinna być połączona z Internetem, gdy usługa jest wykonywana w domu klienta?
  Świadczę usługi informatyczne oraz serwisowe sprzętu komputerowego (drukarki, laptopy, skanery, komputery stacjonarne, składanie komputerów). Wykonuję je głównie na rzecz osób prywatnych. W związku z tym, że usługi świadczę przeważnie stacjonarnie w domu klienta, posiadam przenośną kasę online. Klienci nie odwiedzają mnie w mojej siedzibie (brak stałych godzin pracy). Pierwszy kontakt odbywa się na telefon lub e-mail, a zapłata po wykonaniu usługi. Czy w sytuacji gdy nie mam żadnego zlecenia (bywa tak nawet kilka dni), kasę online muszę mieć cały czas włączoną i połączoną z Internetem?
  Obowiązkowe eFaktury od 2023 roku – na co należy się przygotować?
  Komisja Europejska wyraziła Polsce zgodę na obowiązkowe powszechne stosowanie Krajowego Systemu eFaktur (KSeF). W konsekwencji, zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów, czeka nas rewolucja w fakturowaniu polegająca na zastąpieniu dotychczasowych papierowych faktur eFakturami, czyli fakturami ustrukturyzowanymi.
  Pełne odliczenie VAT od samochodów. Zapisy regulaminu użytkowania pojazdów w firmie
  Naczelny Sąd Administracyjny w wydanym 21 października 2021 r. wyroku (sygn. akt I FSK 1695/21) uznał, że podatnik, który w regulaminie określił zasady korzystania z pojazdów do celów służbowych wraz z karami za ich nieprzestrzeganie, wykluczającymi ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą, oraz zapewnił kontrolę przestrzegania tych zasad, może odliczać pełny VAT od wydatków samochodowych. Niestety, odmienne stanowisko prezentują organy podatkowe. Ich zdaniem określenie kar za nieprzestrzeganie zasad użytkowania pojazdu oznacza, że podatnik przewiduje możliwość złamania zasad. Dlatego nie może odliczać pełnego VAT.
  Komisja Europejska podwyższa prognozy dla inflacji w Polsce w 2022 r. i 2023 r.
  Komisja Europejska prognozuje, że inflacja w Polsce w 2022 r. wyniesie 11,6 proc., a w 2023 r. spadnie do 7,3 proc. Wcześniejsze, lutowe prognozy mówiły odpowiednio o 6,8 proc. i 3,8 proc.
  Komisja Europejska obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. i 2023 r.
  Komisja Europejska obniżyła w poniedziałek prognozę wzrostu PKB Polski w 2022 r. z 5,5 proc. do 3,7 proc. Jeszcze w lutym prognozowała, że w 2023 r. polski PKB wzrośnie o 4,2 proc. Obecne szacunki KE to 3 proc. Jak wskazuje, głównym powodem jest inwazja Rosji na Ukrainę.
  Program wsparcia kredytobiorców - w poniedziałek Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów zajmie się projektem
  W poniedziałek Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów a następnie Stały Komitet RM będą omawiały uwagi zgłoszone podczas konsultacji do programu wsparcia kredytobiorców; we wtorek projektem zajmie się Rada Ministrów - powiedział PAP rzecznik rządu Piotr Müller.
  Grupa VAT od 2023 roku? Podatek naliczony w grupie VAT – problemy sporne
  Przepisy dotyczące grupy VAT, które miały wejść w życie z dniem 1 lipca 2022 r. będą najprawdopodobniej obowiązywać dopiero od początku 2023 roku. Projekt „nowelizacji nowelizacji”, w tej sprawie został uchwalony przez Sejm i czeka uchwały Senatu. Profesor Witold Modzelewski wskazuje na najważniejsze problemy jakie mogą się pojawić podczas funkcjonowania grup VAT, w tym zwłaszcza na kwestię prawo do odliczenia podatku naliczonego.
  Jak sprawdzić czy akcyza za samochód została zapłacona?
  Znając numer VIN pojazdu, można na PUESC (Platformie Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych Krajowej Administracji Skarbowej) sprawdzić, czy zostały dopełnione: (1) formalności podatkowe w zakresie akcyzy – jeżeli samochód został przywieziony do kraju z innego państwa Unii Europejskiej lub zakupiony na terytorium kraju; (2) formalności celne oraz podatkowe w zakresie podatku VAT i akcyzy – jeżeli samochód został przywieziony do kraju spoza Unii Europejskiej i jest rejestrowany po raz pierwszy. Usługa ta jest bezpłatna.
  Klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania - 137 postępowań, 49 decyzji wymiarowych od 2016 roku
  „Według danych na koniec I kw. 2022 r. Szef KAS wszczął od początku działania tej procedury, czyli od 15 lipca 2016 r., 137 postępowań przeciwko unikaniu opodatkowania w pierwszej instancji, z czego w I kwartale 2022 r. – 18 postępowań. W pierwszej instancji sfinalizowanych zostało już 49 postępowań, w tym 29 zakończyło się już również rozstrzygnięciem drugiej instancji” – powiedział PAP zastępca dyrektora Departamentu Kluczowych Podmiotów w MF Dariusz Zasada.
  PIE: wojna i susza w Europie oznaczają jeszcze wyższą inflację
  W następstwie rosyjskiej agresji i suszy w Europie ceny żywności po wakacjach mogą być wyższe o prawie 20 proc. względem ubiegłego roku; wzrost cen żywności będzie dalej przyspieszać inflację – podano w piątkowym komentarzu Polskiego Instytutu Ekonomicznego
  Wakacje kredytowe raz na kwartał - żaden bank nie odmówi
  Rozwiązanie, które proponujemy, gwarantuje, że żaden bank nie odmówi kredytobiorcy wakacji kredytowych raz na kwartał do końca 2023 r., bank nie naliczy też za wakacje żadnej opłaty - podkreślił w opublikowanym w piątek 13 maja 2022 r. podcaście premier Mateusz Morawiecki.
  Nowe terminy składania zeznań rocznych w 2023 r. po Polskim Ładzie
  W 2023 r. zeznania PIT-28 oraz PIT-28S za 2022 r. można będzie złożyć najpóźniej 2 maja 2023 r. (30 kwietnia 2023 r. przypada w niedzielę). Zeznań tych nie będzie się już składało w terminie do końca lutego 2023 r.
  ING: inflacja może osiągnąć 15% w 2022 r.
  Dane GUS wskazują na rosnące ryzyko nakręcania pętli inflacyjnej i odkotwiczenia oczekiwań inflacyjnych. W 4 kwartale br. inflacja może wzrosnąć w okolice 15 proc. rdr. Dwucyfrowy wzrost cen także w 2023 to prawdopodobny scenariusz - przekazało w piątek ING.
  Nowe rodzaje obligacji skarbowych w oparciu o stopy procentowe NBP
  Są pierwsze oznaki stabilizacji na polskim rynku - ocenił w piątek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Na horyzoncie nowe rodzaje obligacji skarbowych