REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy ustawa podatkowa zostanie zaskarżona

REKLAMA

Niemal od razu po tym, jak prezydent podpisał nowelizację ustawy o PIT, pojawiły się zapowiedzi zaskarżenia jej do Trybunału Konstytucyjnego. Zdaniem ekspertów, czekająca na publikację w Dzienniku Ustaw nowelizacja ma równie dużo wad co zalet.

W piątek złożenie wniosku do Trybunału zapowiedział premier Marek Belka. Przebywający w Helsinkach premier oświadczył, że minister finansów Mirosław Gronicki zapyta TK, czy wszystkie przepisy nowelizacji są zgodne z konstytucją. Z kolei o tym, że prawnicy Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (PKPP) pracują nad wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zaskarżenia przepisu w znowelizowanej ustawie o podatku PIT, wprowadzającego 50-proc. stawkę tego podatku, poinformował PAP w piątek rzecznik PKPP Wiktor Krzyżanowski.

Autopromocja

Jak stwierdził Jerzy Bielawny, ekspert Instytutu Studiów Podatkowych, tegoroczna nowelizacja ustawy o PIT nie jest porównywalna z nowelizacją z 2003 r., która nie wzbudziła tak wielu kontrowersji, choć miała jeszcze więcej niekorzystnych dla podatników rozwiązań. – Ciężko jest powiedzieć, jakie są korzystne rozwiązania poza prawem do wspólnego rozliczenia małżonków w przypadku śmierci jednego z nich w ciągu roku podatkowego – podkreślił Jerzy Bielawny. Również Dariusz Bednarski, dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego HLB Frąckowiak i Wspólnicy Sp. z o.o. stwierdził, że zmiany w ustawie o PIT należy ocenić generalnie jako pogarszające sytuację podatników. – Najbardziej niekorzystną zmianą jest wyłączenie z kosztów uzyskania przychodów niewypłaconych lub niepostawionych do dyspozycji pracowników wynagrodzeń, a także niewpłaconych do ZUS składek na ubezpieczenia społeczne. W przypadku firm, które wypłacają wynagrodzenia za zakończony miesiąc w miesiącu następnym, w roku przejściowym, którym będzie rok 2005, spowoduje to zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wynagrodzeń jedynie za 11 miesięcy. Wyjściem z tej sytuacji mogłaby być zmiana systemów wynagradzania, polegająca na wcześniejszym ustalaniu i wypłacaniu wynagrodzeń, jednak to również nie pozostałoby bez wpływu na sytuację finansową przedsiębiorców – dodał Dariusz Bednarski. Podobnie uważa Jerzy Bielawny, który podkreślił, że tym rozwiązaniem chciano ukręcić bicz na płacących nieterminowo, a ukręcono na wszystkich pracodawców, zrobiono błąd, który teraz trzeba szybko naprawić.

Natomiast Alicja Kadzińska, doradca podatkowy współpracujący z EVIP Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o. powiedziała, że mimo wszystko zdecydowana większość podatników powinna być zadowolona ze zmian wprowadzonych do ustawy o PIT. Ustawa ta przewiduje ulgi podatkowe w sferach dość powszechnie wykorzystywanych przez podatników. – Jednak są też negatywne strony tej nowelizacji, np. wprowadzenie czwartej stawki podatkowej. To może spowodować ucieczkę podatników nie tylko od tej stawki, ale także od stawki 40 proc. Najlepiej zarabiający będą zastanawiać się nad trwałym rozwiązaniem problemu zmniejszenia opodatkowania ich dochodów – powiedziała Alicja Kadzińska.

Ewa Matyszewska

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zasiłek chorobowy po ustaniu zatrudnienia. Kiedy przysługuje i ile wynosi? Jakie warunki trzeba spełnić? Jak długo można być na zwolnieniu lekarskim?

  ZUS informuje, że zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy nie tylko w trakcie zatrudnienia, lecz także podczas wypowiedzenia, a nawet po rozwiązaniu umowy o pracę. Ale w tym przypadku muszą być spełnione określone warunki. Jakie?

  Do jakiej kwoty nie płaci się podatku od darowizny?

  Podatek od darowizny dotyka wielu osób w Polsce. W 2023 roku wprowadzono znaczące zmiany w przepisach dotyczących podatku od spadków i darowizn, które wpłynęły na kwoty wolne od podatku. W tym artykule skupimy się na aktualnym stanie prawnym, przywołując obowiązujące regulacje.

  Chcesz dostać emeryturę lub rentę na czas? Musisz szybko powiadomić ZUS o zmianie adresu lub konta bankowego! Jak to zrobić i w jakim terminie?

  Emeryt i rencista powinien jak najszybciej poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu zamieszkania, czy numeru rachunku bankowego. Jeśli zrobi to z opóźnieniem, to może zdarzyć się, że emerytura czy renta zostanie zwrócona do ZUS-u.

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Czy czeka nas zmiana stóp procentowych?

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. "RPP nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się dzisiaj grudniowym posiedzeniu" – powiedział ekonomista ING BSK Adam Anotniak. Jego zdaniem, pauza w obniżkach stóp potrwa co najmniej do marca.

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku - 1,46 zł za litr wykorzystanego oleju napędowego

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku. Rolnicy dostaną 1,46 zł zwrotu akcyzy od każdego litra wykorzystanego do produkcji rolnej oleju napędowego - przewiduje opublikowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

  Regionalna pomoc inwestycyjna będzie mogła być udzielana do końca 2026 r.

  Do końca 2026 r. będzie można udzielać regionalnej pomocy inwestycyjnej, polegającej na zwolnieniu z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportu – wynika opisu projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów, który właśnie został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

  Wyłudzenia VAT na ponad 223 mln zł. Grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny

  Wyłudzenia VAT. Tymczasowy areszt dla 15 osób i blokada ponad 26 mln złotych na rachunkach bankowych spółek i osób fizycznych - to efekt śledztwa w sprawie wyłudzeń podatku VAT. Rozbita grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny.

  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  REKLAMA